Skip to main content
© Photo by Daniel Josef on Unsplash © Photo by Daniel Josef on Unsplash

Cyfrowy aktywizm

Ostatnia aktualizacja piątek, 11/06/2021

Aktywizm to zabieranie głosu i podejmowanie działań, aby zmobilizować innych i mieć wpływ na bieg polityki. Aktywizm cyfrowy to nic innego jak korzystanie z cyfrowych narzędzi – mediów społecznościowych, blogów, platform dyskusyjnych i petycji – żeby doprowadzić do pożądanych zmian.

Chcesz zaangażować się dla dobra swojej społeczności lokalnej? Pragniesz zmian w Europie i na świecie? Twoje zdanie się liczy! Możesz je wyrażać na różne sposoby, na przykład manifestując na rzecz ochrony klimatu. Albo skorzystać z możliwości, jakie daje cyfrowy aktywizm. Opowiemy Ci o nich.

Twoje przesłanie ma moc

W ostatnim czasie osoby młode zapoczątkowały szereg kampanii aktywistycznych dotyczących kwestii takich jak dyskryminacja rasowa (#BlackLivesMatter), równość płci (#MeToo) czy ochrona klimatu (#FridaysForFuture). Kampanie te nie wykluczają się wzajemnie. Możesz wspierać wszystkie, bo każda z nich niesie mocne i potrzebne przesłanie, za którym stoją czyny.

Używanie takich samych hasztagów ułatwia kontakt między osobami, które prowadzą kampanię na rzecz tej samej sprawy. W ten sposób łączą siły i mogą koordynować działania, aby osiągnąć większy wpływ.

Młodzież, która doskonale posługuje się mediami społecznościowymi i innymi narzędziami cyfrowymi, wie, jak dotrzeć do pożądanych odbiorców. Zrób użytek ze swojego talentu i rozpowszechniaj informacje! Jeśli chcesz wzbudzić zainteresowanie danym tematem i poruszyć sprawy, które spędzają Ci sen z oczu – opowiedz o tym na TikToku, Instagramie lub Twitterze. 

Jeśli zaś czujesz, że Twój pomysł wymaga jeszcze dopracowania i chcesz szerzej przedstawić swoje argumenty, możesz skorzystać z platform takich jak: The 25 Percent ProjectMedia Activism lub European Youth Ideas – ta ostatnia umożliwia łączność między Tobą a Parlamentem Europejskim w ramach projektu Konferencja w sprawie przyszłości Europy. Możesz tam zaproponować rozwiązania problemów, z którymi boryka się dzisiejsza Europa, i przedstawić swoją wizję Europy jutra.

Zrób krok dalej i wciel swój pomysł w życie

Jeśli Twoja idea jest związana z konkretnym projektem, który może zostać zrealizowany w nieodległej przyszłości, możesz zainicjować petycję np. na platformie Change.org.

Aby wdrożyć swój pomysł lub projekt, będziesz potrzebować przede wszystkim wsparcia finansowego. Możesz je uzyskać na platformach takich jak np. GoFundMe, Goteo lub Avaaz. Wystarczy, że przedstawisz tam swoje intencje.

Czy zmiana, której pragniesz, ma coś wspólnego z UE?

Dialog UE z młodzieżą to mechanizm, który utworzono, by umożliwić wymianę poglądów między młodymi ludźmi a politykami w ramach strategii UE na rzecz młodzieży. Ma on zatem zagwarantować, że opinie i potrzeby młodych ludzi i organizacji młodzieżowych zostaną uwzględnione w procesie kształtowania unijnej polityki młodzieżowej. Tutaj możesz znaleźć listę punktów kontaktowych Dialogu UE z młodzieżą

Chcesz porozmawiać z innymi o UE i jej przyszłości i pragniesz wspólnie z nimi przyszłość tę kształtować? Przyłącz się do utworzonej z inicjatywy Parlamentu Europejskiego społeczności together.eu. Ma ona łączyć obywateli i zachęcać ich do większego zaangażowania w demokrację.

Inną opcją jest europejska inicjatywa obywatelska. To unijny mechanizm, w którym inicjatywę podejmują obywatele, wzywając Komisję Europejską do zaproponowania nowych przepisów w obszarach dotąd nieuregulowanych. Na platformie internetowej każdy może przedstawić swoją propozycję, rozpocząć kampanię i zbieranie głosów poparcia – miliona podpisów z co najmniej siedmiu różnych krajów UE. Gdy Twoja inicjatywa uzyska wymagane poparcie, Komisja Europejska będzie musiała się do niej ustosunkować. 

Na koniec jeszcze jedna wskazówka: możesz też skontaktować się z posłami do Parlamentu Europejskiego. Zostali przecież wybrani, aby reprezentować interesy obywateli w procesie stanowienia prawa UE oraz aby dbać o to, by pozostałe instytucje UE działały w sposób demokratyczny.

Pamiętaj – Twoje zdanie się liczy i możesz je wyrażać zawsze i wszędzie. Musisz tylko wybrać sposób, który Ci najbardziej odpowiada i najlepiej służy sprawie.