Skip to main content
young people together in a room © European Union

Wcześniejsze konsultacje prowadzone w ramach unijnego dialogu młodzieżowego

Ostatnia aktualizacja wtorek, 05/03/2024

Dialog trwa już od lat! Przeczytaj o wcześniejszych cyklach zorganizowanego dialogu i dowiedz się wszystkiego na temat najnowszego dialogu z młodzieżą!

Unijny dialog młodzieżowy jest kontynuacją tzw. zorganizowanego dialogu prowadzonego w ramach poprzedniej strategii UE na rzecz młodzieży, realizowanej w latach 2010–2018. Aby lepiej zrozumieć, na czym polega ten dialog, możesz zapoznać się z jego poprzednimi cyklami i zobaczyć, w jaki sposób ich wyniki zostały wykorzystane, aby uwzględnić opinie młodych ludzi w procesie decyzyjnym UE.

 

Zorganizowany dialog, cykl pierwszy 
„Zatrudnienie młodzieży”
1 stycznia 2010 r. – 30 czerwca 2011 r.

Tematem pierwszego cyklu zorganizowanego dialogu był priorytet tematyczny „Zatrudnienie młodzieży”. Każdy z etapów dialogu opierał się na wynikach uzyskanych podczas poprzedniej prezydencji Rady. Gospodarzami unijnych konferencji poświęconych młodzieży, odpowiedzialnymi za organizację dialogu, były państwa sprawujące prezydencję – Węgry, Belgia i Hiszpania. Podsumowanie pierwszego cyklu zorganizowanego dialogu można znaleźć w kompendium opublikowanym przez departament ds. młodzieży
węgierskiego ministerstwa zasobów krajowych. Można tam również przeczytać o wynikach unijnej konferencji na temat młodzieży, która odbyła się na Węgrzech.

Wyniki: Na zakończenie tego cyklu zorganizowanego dialogu, który trwał 18 miesięcy, Rada Unii Europejskiej przyjęła rezolucję zawierającą jego najważniejsze
zalecenia.

Wyniki te uwzględniono również w:

  • konkluzjach Rady dotyczących promowania zatrudnienia młodzieży w celu realizacji założeń strategii „Europa 2020” oraz
  • rezolucji Rady i przedstawicieli rządów państw członkowskich zebranych w Radzie, dotyczącej pracy z młodzieżą.

 

Zorganizowany dialog, cykl drugi
„Udział młodzieży w życiu demokratycznym w Europie”
1 lipca 2011 r. – 31 grudnia 2012 r.

Tematem drugiego cyklu zorganizowanego dialogu był priorytet tematyczny „Udział młodzieży w życiu demokratycznym w Europie”, przy czym każde państwo sprawujące wówczas przewodnictwo w UE, czyli Cypr, Dania i Polska, wyznaczyło swoje priorytety szczegółowe.

Wyniki: Na zakończenie tego 18-miesięcznego cyklu zorganizowanego dialogu Rada Unii Europejskiej przyjęła rezolucję zawierającą najważniejsze wynikające z niego zalecenia.

 

Zorganizowany dialog, cykl trzeci
„Włączenie społeczne”
1 stycznia 2013 r. – 30 czerwca 2014 r.

Trzeci cykl zorganizowanego dialogu poświęcono tematyce „Włączenia społecznego młodzieży w całej Europie”, a państwami odpowiedzialnymi za jego przeprowadzenie były Irlandia, Litwa i Grecja, sprawujące wówczas prezydencję Rady. Ich zalecenia posłużyły za podstawę rezolucji Rady dotyczących włączenia społecznego i przedsiębiorczości młodych ludzi.

Wyniki: Na zakończenie tego 18-miesięcznego cyklu zorganizowanego dialogu Rada Unii Europejskiej przyjęła rezolucję uwzględniającą jego najważniejsze zalecenia.

 

Zorganizowany dialog, cykl czwarty
„Autonomia młodzieży”
1 lipca 2014 r. – 31 grudnia 2015 r.

Tematem czwartego cyklu zorganizowanego dialogu była „Autonomia młodzieży”, a w szczególności prawa młodych ludzi i ich uczestnictwo w życiu politycznym. Państwami przewodzącymi Radzie, które uczestniczyły w tym cyklu, były Włochy, Łotwa i Luksemburg.

 

Zorganizowany dialog, cykl piąty
1 stycznia 2016 r. – 30 czerwca 2017 r.

Piąty cykl zorganizowanego dialogu przebiegał pod hasłem „Umożliwienie wszystkim młodym ludziom aktywności w różnorodnej, skomunikowanej i inkluzywnej Europie – przygotowanie do życia i udziału w życiu społecznym”, z udziałem prezydencji holenderskiej, słowackiej i maltańskiej.

Wyniki: Ostateczne wspólne zalecenie będące wynikiem tego szóstego cyklu dialogu przyjęła Rada ds. Edukacji, Kultury, Młodzieży i Sportu podczas posiedzenia w Brukseli 22-23 maja 2017 r. W tym cyklu odnotowano pierwsze pozytywne skutki rozszerzenia dialogu na inne rodzaje organizacji, dzięki czemu zwiększyła się liczba uczestniczących organów publicznych i organizacji społeczeństwa obywatelskiego.

 

Zorganizowany dialog, cykl szósty
1 lipca 2017 r. – 30 grudnia 2018 r.

Szósty cykl zorganizowanego dialogu pod tytułem „Młodzież w Europie: co dalej?” odbył się w ramach prezydencji Estonii, Bułgarii i Austrii. Dialog miał na celu zebranie opinii młodych ludzi, które posłużyły do opracowania strategii UE na rzecz młodzieży na lata 2019-2027, przyjętej w listopadzie 2018 r. W tej nowej strategii UE na rzecz młodzieży wprowadzono nowy dialog z młodzieżą na szczeblu UE, którego założenia sformułowano w oparciu o osiągnięcia wcześniejszego zorganizowanego dialogu. Celem jest włączenie w proces podejmowania decyzji i realizacji strategii UE na rzecz młodzieży większej liczby decydentów i młodych ludzi, zwłaszcza osób o mniejszych szansach i mających poczucie, że nie są wysłuchane, a przez to zachęcić je do aktywności obywatelskiej i udziału w życiu politycznym.

Wyniki: Szósty cykl dialogu zwieńczyło przyjęcie jedenastu europejskich celów młodzieżowych, które zawarto w załączniku do strategii UE na rzecz młodzieży. Odzwierciedlają one poglądy młodych Europejczyków i wizję uczestników unijnego dialogu młodzieżowego. Cele te są następujące:

  • łączenie UE z młodzieżą
  • równość wszystkich płci
  • włączające społeczeństwa
  • informowanie i konstruktywny dialog
  • zdrowie psychiczne i dobrostan
  • poprawa sytuacji młodzieży wiejskiej
  • wysokiej jakości zatrudnienie dla wszystkich
  • wysokiej jakości uczenie się
  • przestrzeń i uczestnictwo dla wszystkich
  • zrównoważona zielona Europa
  • organizacje młodzieżowe i europejskie programy na rzecz młodzieży

 

Unijny dialog młodzieżowy, cykl siódmy
2019–2020

Siódmy cykl dialogu odbywał się w ramach trzech prezydencji – Rumunii, Finlandii i Chorwacji, które rozpoczęły się 1 stycznia 2019 r. i trwały przez okres 18 miesięcy do czerwca 2020 r. 

Priorytetem tematycznym wybranym przez te państwa było „Tworzenie szans dla młodzieży”, a w szczególności 

  • wysokiej jakości zatrudnienie dla wszystkich 
  • wysokiej jakości praca z młodzieżą dla wszystkich 
  • szanse dla młodzieży wiejskiej. 

Priorytet ten jest więc bezpośrednio związany z trzema europejskimi celami młodzieżowymi: wysokiej jakości zatrudnieniem dla wszystkich, wysokiej jakości uczeniem się i poprawą sytuacji młodzieży wiejskiej. 

W obecnym cyklu wykorzystuje się osiągnięcia poprzednich dialogów, mianowicie przyjęcie strategii na rzecz młodzieży i powiązanych z nią celów, co zapewnia wizję i cele na okres do 2027 r. oraz wskazuje, w jaki sposób można je realizować za pomocą środków, programów i działań z zakresu polityki na poziomie europejskim, krajowym i lokalnym.

Wyniki
W ostatnim cyklu 50 tys. uczestników tworzyło zróżnicowaną i integracyjną grupę. 12,5 proc. określiło się jako osoby LGBTQ, 9,5 proc. jako mniejszości etniczne, a 4,7 proc. jako osoby z niepełnosprawnościami. Dialog obejmował różne metody i narzędzia, w tym ankietę internetową, i skupiał się na dyskusjach w grupach, by dotrzeć do grup wykluczonych i umożliwić określenie różnych potrzeb młodzieży związanych z priorytetami tematycznymi tego cyklu. 

Ostateczne wspólne zalecenia będące wynikiem tego 18-miesięcznego cyklu dialogu zostały uwzględnione w przyjętej przez Radę Unii Europejskiej rezolucji Rady na temat wyników 7. cyklu unijnego dialogu młodzieżowego
 

Unijny dialog młodzieżowy, cykl ósmy

Ósmy cykl dialogu odbywał się w ramach trzech prezydencji – Niemiec, Portugalii i Słowenii, które rozpoczęły się 1 lipca 2020 r. i trwały 18 miesięcy. 

Priorytetem tematycznym wybranym przez te państwa było: „Europa dla młodzieży – młodzież dla Europy: przestrzeń dla demokracji i uczestnictwa” (Europe for YOUth – YOUth for Europe: Space for Democracy and Participation). 

Ten temat przewodni jest więc bezpośrednio związany z europejskim celem młodzieżowym nr 9: „przestrzeń i uczestnictwo dla wszystkich”

Ostateczne wspólne zalecenia będące wynikiem tego 18-miesięcznego cyklu dialogu zostały uwzględnione w przyjętej przez Radę Unii Europejskiej rezolucji Rady na temat wyników 8. cyklu unijnego dialogu młodzieżowego.

Obecny cykl dziewiąty

Dziewiąty cykl dialogu odbywa się w ramach trzech prezydencji – Francji, Czech i Szwecji, które rozpoczęły się 1 stycznia 2022 r. i trwają 18 miesięcy. 

Priorytetem tematycznym wybranym przez te państwa jest: „Zrównoważona i zielona Europa”.

Ten temat przewodni jest więc bezpośrednio związany z europejskim celem młodzieżowym nr 3: „włączające społeczeństwa” i nr 10: „zrównoważona zielona Europa”.

Strategia UE na rzecz młodzieży dociera w każdym cyklu do ponad 50 tys. młodych ludzi i jest jednym z największych w UE obywatelskich procesów partycypacyjnych (największym w przypadku młodzieży) dzięki swojemu potencjałowi w zakresie mobilizowania osób młodych poprzez krajowe platformy i organizacje młodzieżowe. Aby zachęcić większą liczbę młodzieży do uczestnictwa bez względu na pochodzenie, wykształcenie czy też środki finansowe, unijny dialog młodzieżowy jest organizowany na szczeblu lokalnym i włączony do innych działań UE wspierających inicjatywy na rzecz uczestnictwa i dialogu. 

Wszystkie prace i wnioski młodych delegatów znajdują się w sprawozdaniu końcowym konferencji UE na temat młodzieży, która odbyła się podczas prezydencji francuskiej:

  • Wersja w języku angielskim
  • Wersja w języku francuskim