Skip to main content
young people together in a room © European Union

Ankstesnės konsultacijos dėl ES jaunimo dialogo

Atnaujinta Antradienis, 05/03/2024

Dialogas vyksta jau daugelį metų! Susipažink su ankstesniais struktūrinio dialogo ciklais ir sužinok viską apie dabartinį jaunimo dialogą!

ES jaunimo dialogas pakeitė struktūrinį dialogą su jaunimu, pradėtą pagal ankstesnę 2010–2018 m. ES jaunimo strategiją. Kad geriau suprastum, ką reiškia jaunimo dialogas, gali susipažinti su ankstesniais jo ciklais ir sužinoti, kaip jų rezultatai padėjo atsižvelgti į jaunimo nuomonę priimant ES sprendimus.

 

Pirmasis struktūrinio dialogo ciklas 
Jaunimo užimtumas
2010 m. sausio 1 d. – 2011 m. birželio 30 d.

Per pirmąjį struktūrinio dialogo ciklą daugiausia dėmesio buvo skiriama visiems rūpimai jaunimo užimtumo temai. Kiekvienu etapu buvo remiamasi ankstesnio pirmininkavimo metu pasiektais rezultatais. ES jaunimo konferencijas rengė ir procesui vadovavo trys ES pirmininkavusios valstybės narės – Vengrija, Belgija ir Ispanija. Struktūrinio dialogo pirmojo ciklo apžvalgą rasi šiame Vengrijos Nacionalinių išteklių ministerijos Jaunimo departamento
paskelbtame kompendiume. Be to, gali susipažinti su ES jaunimo konferencijos Vengrijoje rezultatais.

Rezultatai: šio struktūrinio dialogo 18 mėnesių ciklo pabaigoje Europos Sąjungos Taryba priėmė Tarybos rezoliuciją, kurioje akcentuojamos proceso metu gautos svarbiausios
rekomendacijos.

Į rezultatus taip pat buvo atsižvelgta:

  • Tarybos išvadose dėl jaunimo užimtumo skatinimo siekiant strategijos „Europa 2020“ tikslų;
  • Tarybos ir Taryboje posėdžiavusių valstybių narių vyriausybių atstovų susitikimo rezoliucijoje dėl darbo su jaunimu.

 

Antrasis struktūrinio dialogo ciklas
Jaunimo dalyvavimas demokratiniame Europos gyvenime
2011 m. liepos 1 d. – 2012 m. gruodžio 31 d.

Per antrąjį struktūrinio dialogo ciklą daugiausia dėmesio buvo skiriama visiems rūpimam teminiam prioritetui – jaunimo dalyvavimui demokratiniame Europos gyvenime. Kiekviena iš pirmininkaujančių šalių (Kipras, Danija ir Lenkija) konkrečius prioritetus nustatė pačios.

Rezultatai: šio struktūrinio dialogo 18 mėnesių ciklo pabaigoje Europos Sąjungos Taryba priėmė Tarybos rezoliuciją, kurioje akcentuojamos svarbiausios proceso metu gautos rekomendacijos.

 

Trečiasis struktūrinio dialogo ciklas
Socialinė įtrauktis
2013 m. sausio 1 d. – 2014 m. birželio 30 d.

Per trečiąjį struktūrinio dialogo ciklą daugiausia dėmesio buvo skiriama visos Europos jaunimo socialinei įtraukčiai. Jame dalyvavo ES pirmininkavusios Airija, Lietuva ir Graikija. Remiantis gautomis rekomendacijomis, buvo parengtos Tarybos rezoliucijos dėl socialinės įtraukties ir jaunimo verslumo.

Rezultatai: šio struktūrinio dialogo 18 mėnesių ciklo pabaigoje Europos Sąjungos Taryba priėmė Tarybos rezoliuciją, kurioje akcentuojamos svarbiausios proceso metu gautos rekomendacijos.

 

Ketvirtasis struktūrinio dialogo ciklas
Jaunimo savarankiškumas
2014 m. liepos 1 d. – 2015 m. gruodžio 31 d.

Per ketvirtąjį struktūrinio dialogo ciklą daugiausia dėmesio buvo skiriama jaunimo savarankiškumui ir ypač – jaunimo galimybėms naudotis teisėmis ir dalyvauti politiniame gyvenime. Šiame cikle dalyvavo trys ES pirmininkavusios valstybės narės – Italija, Latvija ir Liuksemburgas.

 

Penktasis struktūrinio dialogo ciklas
2016 m. sausio 1 d. – 2017 m. birželio 30 d.

Penktasis struktūrinio dialogo ciklas vyko vadovaujantis šūkiu „Sudaryti sąlygas visam jaunimui dalyvauti įvairioje, tarpusavyje sujungtoje ir įtraukioje Europoje: pasirengę gyvenimui, pasirengę visuomenei“. Jame dalyvavo ES pirmininkavę Nyderlandai, Slovakija ir Malta.

Rezultatai: 2017 m. gegužės 22 ir 23 d. Briuselyje vykusiame susitikime Švietimo, jaunimo, kultūros ir sporto taryba priėmė šeštojo ciklo metu gautas galutines bendras rekomendacijas. Šiame cikle pastebėta, kad pastangos įtraukti naujų tipų organizacijas ima duoti teigiamų rezultatų – į veiklą įsitraukia daugiau viešųjų įstaigų ir pilietinių organizacijų.

 

Šeštasis struktūrinio dialogo ciklas
2017 m. liepos 1 d. – 2018 m. gruodžio 30 d.

Per šeštąjį ES struktūrinio dialogo ciklą buvo nagrinėjama visiems rūpima tema „Jaunimas Europoje: kas toliau?“. Jame dalyvavo ES pirmininkavusios Estija, Bulgarija ir Austrija. Šio ciklo tikslas buvo surinkti jaunimo nuomones ir visiems kartu prisidėti prie 2018 m. lapkričio mėn. priimtos 2019–2027 m. ES jaunimo strategijos rengimo. ES jaunimo dialogas į naująją ES jaunimo strategiją įtrauktas remiantis struktūrinio dialogo rezultatais, siekiant įtraukti daugiau sprendimus priimančių asmenų ir jaunuolių, ypač tų, į kurių nuomonę neįsiklausoma ir kurie turi mažiau galimybių dalyvauti priimant sprendimus ir įgyvendinant ES jaunimo strategiją, skatinant jų dalyvavimą visuomeniniame ir politiniame gyvenime.

Rezultatai: Per šeštąjį ciklą nustatyta vienuolika Europos jaunimo tikslų, kurie buvo įtraukti į ES jaunimo strategijos priedą. Šie tikslai atspindi Europos jaunimo nuomonę ir ES jaunimo dialoge aktyviai dalyvaujančių subjektų požiūrį. Tai, be kita ko:

  • priartinti ES prie jaunimo;
  • užtikrinti lyčių lygybę;
  • kurti įtraukią visuomenę;
  • informuoti ir vesti konstruktyvų dialogą;
  • puoselėti psichikos sveikatą ir gerovę;
  • skatinti kaimo jaunimo pažangą;
  • kokybiškas užimtumas visiems;
  • puoselėti kokybišką mokymąsi;
  • kurti visiems skirtą erdvę ir visų dalyvavimą;
  • kurti tvarią žaliąją Europą;
  • puoselėti jaunimo organizacijas ir Europos programas.

 

Septintasis ES jaunimo dialogo ciklas
2019–2020 m.

Septintasis ciklas vyksta dalyvaujant trims ES pirmininkaujančioms valstybėms narėms – Rumunijai, Suomijai ir Kroatijai. Ciklo pradžia – 2019 m. sausio 1 d., jis truks 18 mėnesių iki 2020 m. birželio mėn. 

Trijų ES pirmininkaujančių valstybių narių pasirinktas teminis prioritetas – galimybių jaunimui kūrimas, daugiausia dėmesio skiriant tokiems tikslams kaip: 

  • kokybiškas užimtumas visiems; 
  • kokybiškas darbas su jaunimu visiems; 
  • kaimo jaunimo galimybės. 

Taigi teminis prioritetas yra tiesiogiai susijęs su trimis ES jaunimo tikslais: kokybišku užimtumu visiems, kokybišku mokymusi ir kaimo jaunimo pažanga. 

Šis ciklas grindžiamas ankstesnio ciklo laimėjimais, visų pirma Strategijos ir susijusių ES jaunimo tikslų priėmimu, – šiais nustatyta vizija ir tikslai iki 2027 m. ir siekiama pateikti daugiau įžvalgų, kaip jų siekti naudojantis Europos, nacionaliniu ir vietos lygmenimis įgyvendinamomis politikos priemonėmis, programomis ir veiksmais.

Rezultatai
50 000 paskutinio ciklo dalyvių – įvairialypė ir įtrauki grupė. 12,5 proc. priskiria save LGBTQ, 9,5 proc. – etninėms mažumoms, o 4,7 proc. – neįgaliesiems. Dialogui naudoti įvairūs metodai ir priemonės, įskaitant internetinę apklausas ir tikslinių grupių diskusijas, kuriomis siekta pritraukti atskirtį patiriančias grupes ir nustatyti skirtingus jaunimo poreikius, susijusius su šio ciklo teminiais prioritetais. 

Šio 18 mėnesių ciklo galutinės bendros rekomendacijos įtrauktos į Europos Sąjungos Tarybos priimtą rezoliuciją dėl 7-ojo ES jaunimo dialogo ciklo rezultatų
 

Aštuntasis ES jaunimo dialogo ciklas

Aštuntasis ciklas vyko dalyvaujant trims ES pirmininkaujančioms valstybėms narėms – Vokietijai, Portugalijai ir Slovėnijai. Ciklo pradžia – 2020 m. liepos 1 d. ir jis truko 18 mėnesių. 

Trijų ES pirmininkaujančių valstybių narių pasirinktas teminis prioritetas – Europa jaunimui – jaunimas Europai: erdvė demokratijai ir dalyvavimui. 

Todėl teminis prioritetas yra tiesiogiai susijęs su 9-tu jaunimo tikslu (visiems skirta erdvė ir visų dalyvavimas)

Šio 18 mėnesių ciklo galutinės bendros rekomendacijos įtrauktos į Europos Sąjungos Tarybos priimtą rezoliuciją dėl 8-ojo ES jaunimo dialogo ciklo rezultatų.

Devintasis (dabartinis) ciklas

Devintasis ciklas vyksta dalyvaujant trims ES pirmininkaujančioms valstybėms narėms – Prancūzijai, Čekijai ir Švedijai. Ciklo pradžia – 2022 m. sausio 1 d. ir jis truks 18 mėnesių. 

Trijų ES pirmininkaujančių valstybių narių pasirinktas teminis prioritetas – tvari ir ekologiška Europa.

Todėl teminis prioritetas yra tiesiogiai susijęs su 3-čiu jaunimo tikslu (įtrauki visuomenė) ir 10-tu tikslu (tvari ir ekologiška visuomenė).

ES jaunimo dialogas per vieną ciklą pritraukia daugiau nei 50 000 jaunuolių – tai viena didžiausių ES piliečių dalyvavimo iniciatyvų (ir didžiausia jaunimo dalyvavimo iniciatyva), gebanti sutelkti jaunimą per nacionalines platformas ir jaunimo organizacijas. Kad pritrauktų daugiau jaunimo nepriklausomai nuo jo kilmės, išsilavinimo ar finansinės padėties, ES jaunimo dialogas plėtojamas vietos mastu ir integruojamas į kitus ES veiksmus, kuriais remiamos dalyvavimo ir dialogo iniciatyvos. 

Visą informaciją apie jaunųjų atstovų darbą ir išvadas galima rasti toliau pateikiamoje Europos jaunimo konferencijos galutinėje ataskaitoje, parengtoje pirmininkaujant Prancūzijai:

  • Tekstas anglų kalba
  • Tekstas prancūzų kalba