Skip to main content
young people together in a room © European Union

Varasemad ELi noortedialoogi konsultatsioonid

Viimati uuendatud Teisipäev, 05/03/2024

Dialoogi on peetud juba aastaid! Loe eelmiste struktureeritud dialoogide ja praeguse noortedialoogi kohta!

ELi noortedialoogi eelkäija oli noortele suunatud struktureeritud dialoogi algatus, mis loodi eelmise ELi noorsoostrateegia raames (2010–2018). Et praegust dialoogi paremini mõista, võiks tutvuda eelnevate dialoogidega ja uurida, kuidas kasutati nende tulemusi noorte hääle kuuldavaks tegemisel ELi otsustusprotsessis.

 

Struktureeritud dialoogi 1. tsükkel 
„Noorte tööhõive“
1. jaanuar 2010 – 30. juuni 2011

Struktureeritud dialoogi esimeses tsüklis keskenduti laiaulatuslikule teemale „Noorte tööhõive“. Igas etapis lähtuti eelmise eesistumisperioodi tulemustest. Sel perioodil korraldasid ELi noortekonverentsi ja juhtisid kogu protsessi kolm eesistujariiki – Ungari, Belgia ja Hispaania. Ülevaate struktureeritud dialoogi esimesest tsüklist leiad Ungari riiklike ressursside ministeeriumi noorteosakonna
avaldatud kokkuvõttest. Saad tutvuda ka Ungari korraldatud ELi noortekonverentsi tulemustega.

Tulemused: struktureeritud dialoogi 18-kuulise tsükli lõpus võttis Euroopa Liidu Nõukogu vastu resolutsiooni, milles tõsteti esile protsessi käigus esitatud olulisimaid
soovitusi.

Tulemusi võeti arvesse ka

  • nõukogu järeldustes noorte tööhõive edendamise kohta strateegia „Euroopa 2020“ eesmärkide saavutamiseks ning
  • nõukogu ja nõukogus kokku tulnud liikmesriikide valitsuste esindajate resolutsioonis noorsootöö kohta.

 

Struktureeritud dialoogi 2. tsükkel
„Noorte osalemine Euroopa demokraatlikus elus“
1. juuli 2011 – 31. detsember 2012

Struktureeritud dialoogi teises tsüklis keskenduti laiaulatuslikule teemale „Noorte osalemine Euroopa demokraatlikus elus“, kuid iga eesistujariik (Küpros, Taani ja Poola) otsustas ise, millised on nende jaoks esmatähtsad valdkonnad.

Tulemused: struktureeritud dialoogi 18-kuulise tsükli lõpus võttis Euroopa Liidu Nõukogu vastu resolutsiooni, milles tõsteti esile protsessi käigus esitatud olulisimaid soovitusi.

 

Struktureeritud dialoogi 3. tsükkel
„Sotsiaalne kaasatus“
1. jaanuar 2013 – 30. juuni 2014

Struktureeritud dialoogi kolmas tsükkel pühendati noorte sotsiaalsele kaasamisele kõikjal Euroopas ning selles osalesid eesistujariigid Iirimaa, Leedu ja Kreeka. Selle raames esitatud soovitusi võeti arvesse sotsiaalset kaasamist ja noorte ettevõtlust käsitleva nõukogu resolutsiooni koostamisel.

Tulemused: struktureeritud dialoogi 18-kuulise tsükli lõpus võttis Euroopa Liidu Nõukogu vastu resolutsiooni, milles tõsteti esile protsessi käigus esitatud olulisimaid soovitusi.

 

Struktureeritud dialoogi 4. tsükkel
„Noorte iseseisvus“
1. juuli 2014 – 31. detsember 2015

Struktureeritud dialoogi neljandas tsüklis keskenduti noorte iseseisvusele, pöörates põhitähelepanu nende võimalustele oma õigusi kasutada ja poliitikas osaleda. Selles tsüklis osalesid eesistujariigid Itaalia, Läti ja Luksemburg.

 

Struktureeritud dialoogi 5. tsükkel
1. jaanuar 2016 – 30. juuni 2017

Struktureeritud dialoogi viienda tsükli moto oli: „Võimaldame kõikidel noortel osaleda mitmekesises, ühendatud ja kaasavas Euroopas – eluks valmis, ühiskonnaks valmis“ ning selles osalesid eesistujariigid Madalmaad, Slovakkia ja Malta.

Tulemused: kuuenda tsükli ühissoovitused võttis nõukogu vastu Brüsselis 22. ja 23. mail 2017 toimunud haridus-, kultuuri-, noorte- ja sporditeemalisel kohtumisel. Selles tsüklis hakkavad ilmnema positiivsed tulemused uut tüüpi organisatsioonide kaasamisel, sest osaleb üha enam avalikke asutusi ja kodanikuorganisatsioone.

 

Struktureeritud dialoogi 6. tsükkel
1. juuli 2017 – 30. detsember 2018

ELi struktureeritud dialoogi kuuenda tsükli laiem teema oli „Noored Euroopas – mis edasi?“ ja selles osalesid eesistujariigid Eesti, Bulgaaria ja Austria. Selle tsükli käigus sooviti koguda noorte arvamusi ja töötada koos välja ELi noortestrateegia 2019–2027, mis võeti vastu 2018. aasta novembris. Uude ELi noortestrateegiasse lisati ELi noortedialoog, mis toetub struktureeritud dialoogi tulemustele ja mille eesmärk on kaasata rohkem otsusetegijaid ning eelkõige neid noori, kelle hääl ei ole veel kuuldav ja kellel on vähem võimalusi osaleda otsustamises ja lüüa kaasa ELi noortestrateegias. Noortedialoog julgustab neid ühiskonnaelus ja poliitikas osalema.

Tulemused: kuuenda tsükli saavutuseks on 11 Euroopa noorte eesmärki, mis lisati ELi noortestrateegiale. Need kajastavad Euroopa noorte seisukohti ja ELi noortedialoogi valdkonna aktiivsete osalejate visiooni. Need eesmärgid on järgmised:

  • noorte kaasamine ELis;
  • sooline võrdõiguslikkus;
  • kaasav ühiskond;
  • teave ja konstruktiivne dialoog;
  • vaimne tervis ja heaolu;
  • noorte kaasamine maapiirkondades;
  • kvaliteetne tööhõive kõigile;
  • kvaliteetne haridus;
  • koht ja osalusvõimalused kõigile;
  • säästev ja keskkonnahoidlik Euroopa;
  • noorteorganisatsioonid ja Euroopa programmid.

 

Struktureeritud dialoogi 7. tsükkel
2019 – 2020

Seitsmendat tsüklit haldas eesistujariikide kolmik, kuhu kuulusid Rumeenia, Soome ja Horvaatia, ning tsükkel algas 1. jaanuaril 2019 ning kestis 18 kuud kuni 2020. aasta juunini. 

Kolmik valis põhiteemaks „Võimaluste loomine noorte jaoks“ ning otsustas keskenduda järgmisele: 

  • kvaliteetne tööhõive kõigile; 
  • kvaliteetne noorsootöö kõigile; 
  • noorte võimalused maapiirkondades. 

Põhiteema on seega otseselt seotud kolme ELi noortevaldkonna eesmärgiga: kvaliteetne töökoht kõigile, kvaliteetne haridus ja noorte kaasamine maapiirkondades. 

See toetub eelmise tsükli tulemustele, eelkõige noortestrateegiale ja sellega seotud ELi noortevaldkonna eesmärkidele, mis kujutavad endast kuni 2027. aastani kehtivat visiooni ja sihte. Seitsmenda tsükliga soovitakse põhjalikumalt vaadelda, kuidas neid eesmärke nii Euroopa kui ka riiklike ja kohalike poliitikameetmete, programmide ja algatustega ellu viia.

Tulemused
Viimase tsükli 50 000 osaleja hulka oli kaasatud palju eripalgelisi noori, 12,5 % nimetas end LGBTQ-inimesteks, 9,5 % kuulus etniliste vähemuste hulka ja 4,7 % osalejatest olid puudega noored. Dialoog hõlmas erinevaid meetodeid ja vahendeid, sealhulgas veebiküsitlust, kuid korraldati ka fookusrühmade arutelusid, et jõuda tõrjutud rühmadeni ja teha kindlaks noorte erinevad vajadused seoses selle tsükli temaatikaga. 

Selle 18-kuulise tsükli ühissoovitusi võeti arvesse ELi nõukogu poolt vastu võetud nõukogu resolutsioonis ELi noortedialoogi seitsmenda tsükli tulemuste kohta
 

Struktureeritud dialoogi 8. tsükkel

Kaheksandat tsüklit haldas eesistujariikide kolmik, kuhu kuulusid Saksamaa, Portugal ja Sloveenia, ning see algas 1. juulil 2020 ning kestis 18 kuud. 

Kolmik valis põhiteemaks „Euroopa noortele - noored Euroopale: ruum demokraatiale ja osalemisele“. 

Teema on seega otseselt seotud noorte-eesmärgiga nr 9: koht ja osalusvõimalused kõigile

Selle 18-kuulise tsükli ühissoovitused avaldati ELi nõukogu poolt vastu võetud nõukogu resolutsioonis ELi noortedialoogi kaheksanda tsükli tulemuste kohta.

Käimasolev 9. tsükkel

Üheksandat tsüklit haldab eesistujariikide kolmik, kuhu kuuluvad Prantsusmaa, Tšehhi Vabariik ja Rootsi, ning see algas 1. jaanuaril 2022 ja kestab 18 kuud. 

Kolmik valis põhiteemaks „Säästev ja keskkonnahoidlik Euroopa“.

See on otseselt seotud noorte-eesmärgiga nr 3: „Kaasav ühiskond“ ja nr 10: „Säästev ja keskkonnahoidlik Euroopa“.

ELi noortedialoogi raames kaasatakse iga tsükliga üle 50 000 noore, mis on üks suurim üksikisikutele suunatud osalemisprotsess (noorte puhul suurim) ELis, kuna riiklike platvormide ja noorteorganisatsioonide kaudu on suudetud jõuda suure hulga noorteni. Et osaleda saaks veel rohkem noori, olenemata oma taustast, haridustasemest või rahalistest vahenditest, peab ELi noortedialoog leidma oma koha just kohalikul tasandil ning olema ühendatud ELi muude meetmetega, millega toetatakse osalemist ja dialoogi. 

Noorte delegaatide töö ja järeldused on tervikuna kättesaadavad Prantsusmaa eesistumise raames, Euroopa noortekonverentsi lõpparuandes:

  • ingliskeelne tekst
  • prantsuskeelne tekst