Skip to main content
young people together in a room © European Union

Proběhlé konzultace v rámci dialogu EU s mládeží

poslední aktualizace úterý, 05/03/2024

EU vede s mládeží dialog již řadu let! Přečtěte si o předchozích bězích strukturovaného dialogu a seznamte se s tématy stávajícího dialogu s mládeží!

Předchůdcem dialogu EU s mládeží byl tzv. strukturovaný dialog s mladými lidmi, který vznikl v rámci předešlé strategie EU pro mládež a probíhal v období 2010–2018. Abyste si mohli udělat představu o tom, v čem dialog spočívá a co má za cíl, nabízíme vám možnost se seznámit s obsahem jednotlivých cyklů i s tím, jak byly jejich výsledky zohledněny při rozhodování na úrovni EU.

 

Strukturovaný dialog, 1. cyklus 
„Zaměstnanost mladých lidí“
od 1. ledna 2010 do 30. června 2011

První cyklus strukturovaného dialogu se zaměřil na zastřešující téma „Zaměstnanost mladých lidí“, přičemž jeho jednotlivé fáze navazovaly na výsledky předchozího předsednictví Rady. V tomto období předsedaly Radě postupně Maďarsko, Belgie a Španělsko, které v rámci předsednictví strukturovaný dialog řídily a organizovaly související konference EU pro mládež. Přehled s výsledky prvního cyklu strukturovaného dialogu najdete v kompendiu, které vydalo
maďarské ministerstvo pro mládež. Kromě toho si můžete přečíst výsledky konference pro mládež EU konané v Maďarsku.

Výsledky: Na konci 18měsíčního cyklu strukturovaného dialogu přijala Rada Evropské unie usnesení zdůrazňující hlavní doporučení,
která z dialogu vzešla.

Výsledky se odrazily v

  • závěrech ze zasedání Rady nazvaných Podpora zaměstnanosti mládeže v zájmu dosažení cílů strategie Evropa 2020 a
  • v usnesení Rady a zástupců vlád členských států zasedajících v Radě týkajících se práce s mládeží.

 

Strukturovaný dialog, 2. cyklus
„Účast mládeže na demokratickém životě Evropy“
od 1. července 2011 do 31. prosince 2012

Druhý cyklus strukturovaného dialogu se zaměřil na zastřešující prioritu „Účast mládeže na demokratickém životě Evropy“. Každá předsednická země (tj. Kypr, Dánsko a Polsko) si při tom zvolila své konkrétní priority.

Výsledky: Na konci 18měsíčního cyklu strukturovaného dialogu přijala Rada Evropské unie usnesení využívající hlavní doporučení vzešlá z dialogu.

 

Strukturovaný dialog, 3. cyklus
„Sociální začleňování“
od 1. ledna 2013 do 30. června 2014

Třetí cyklus strukturovaného dialogu se věnoval tématu „Sociální začlenění mladých lidí v Evropě“. Radě v tomto období předsedaly postupně Irsko, Litva a Řecko. Společná doporučení se stala základem usnesení Rady k sociálnímu začleňování a podnikání mladých.

Výsledky: Na konci 18měsíčního cyklu strukturovaného dialogu přijala Rada Evropské unie usnesení využívající hlavní doporučení vzešlá z dialogu.

 

Strukturovaný dialog, 4. cyklus
„Nezávislost mládeže“
od 1. července 2014 do 31. prosince 2015

Čtvrtý cyklus strukturovaného dialogu se zaměřil na téma „Nezávislost mládeže“, přičemž zvláštní pozornost byla věnována účasti na politickém dění společnosti a přístupu k právům. Radě v tomto období předsedaly postupně Itálie, Lotyšsko a Lucembursko.

 

Strukturovaný dialog, 5. cyklus
od 1. ledna 2016 do 30. června 2017

Motto pátého cyklu strukturovaného dialogu, který proběhl během nizozemského, slovenského a maltského předsednictví, znělo: „Umožnit všem mladým lidem zapojit se do rozmanité a propojené Evropy podporující začlenění – připraveni pro život, připraveni pro společnost“.

Výsledky: Závěrečná společná doporučení byla přijata na zasedání Rady pro vzdělávání, kulturu, mládež a sport konaném v Bruselu ve dnech 22.-23. května 2017. Během tohoto cyklu se podařilo do dialogu zahrnout nové typy organizací – zájem projevila řada veřejnoprávních orgánů a organizací občanské společnosti.

 

Strukturovaný dialog, 6. cyklus
od 1. července 2017 do 30. prosince 2018

Pro šestý cyklus strukturovaného dialogu EU, na němž se podílelo estonské, bulharské a rakouské předsednictví, bylo zvoleno téma „Mládež v Evropě: co bude dál?“. Cílem bylo zjistit názory mladých lidí a zohlednit je při vytváření nové strategie EU pro mládež na období 2019–2027, jež byla přijata v listopadu 2018. V rámci této nové strategie byl zaveden dialog EU s mládeží, který staví na výsledcích strukturovaného dialogu a má za cíl zapojit do této celoevropské diskuse více činitelů s rozhodovací pravomocí a mladých lidí, zvláště těch, kterým nebyla dosud věnována pozornost a kteří mají méně příležitostí zasáhnout do rozhodovacího procesu a provádění strategie EU pro mládež. Podpořit se tak má občanská angažovanost mladých a jejich zapojení do politického dění ve společnosti.

Výsledky: Během šestého cyklu došlo ke stanovení 11 evropských cílů v oblasti mládeže, které tvoří přílohu strategie EU pro mládež. Odráží se v nich názory a stanoviska mladých Evropanů. Shrnují tak představu všech aktivních účastníků dialogu EU s mládeží o budoucím vývoji této oblasti. 11 cílů:

  • Propojit EU s mládeží
  • Rovnost všech pohlaví
  • Společnost podporující začlenění
  • Informace a konstruktivní dialog
  • Duševní zdraví a pohoda
  • Podpora mladých lidí ve venkovských oblastech
  • Kvalitní zaměstnání pro všechny
  • Kvalitní učení
  • Zajistit pro všechny prostor a možnost se zapojit
  • Udržitelná zelená Evropa
  • Mládežnické organizace a evropské programy

 

Evropský dialog s mládeží, 7. cyklus
2019–2020

Sedmý cyklus dialogu proběhl v rámci předsednictví Rumunska, Finska a Chorvatska. Byl zahájen dne 1. ledna 2019 a běžel do června 2020, tedy 18 měsíců. 

Prioritním tématem je „Vytváření příležitostí pro mladé“: s důrazem na: 

  • Kvalitní zaměstnání pro všechny 
  • Kvalitní práci s mládeží pro všechny 
  • Příležitosti pro mládež ve venkovských oblastech 

Hlavní téma je tak úzce spojeno s třemi cíli EU v oblasti mládeže: kvalitní zaměstnání pro všechny, kvalitní učení a podpora mladých lidí ve venkovských oblastech. 

Tento cyklus staví na úspěších předchozího běhu, konkrétně na přijetí strategie EU pro mládež a souvisejících 11 cílů. Ty představují vizi možného vývoje do roku 2027. V rámci tohoto cyklu se má podařit získat lepší náhled na to, jakým způsobem lze cílů prostřednictvím politických opatření, programů a iniciativ na evropské, vnitrostátní i místní úrovni dosáhnout.

Výsledky
Během posledního cyklu vytvořilo pestrý a inkluzivní vzorek 50 000 účastníků, přičemž 12,5 % se označilo za LGBTQ, 9,5 % za etnické menšiny a 4,7 % za zdravotně postižené. V rámci dialogu byly použity různé metody a nástroje, včetně internetového průzkumu či diskusí pracovních skupin s cílem oslovit vyloučené skupiny a identifikovat potřeby mládeže související s tematickými prioritami tohoto cyklu. 

Konečná společná doporučení z tohoto osmnáctiměsíčního cyklu byla zohledněna v usnesení Rady přijatém Radou Evropské unie o výsledcích sedmého cyklu dialogu EU s mládeží
 

Evropský dialog s mládeží, 8. cyklus

Osmý cyklus dialogu proběhl v rámci předsednictví Německa, Portugalska a Slovinska. Byl zahájen 1. července 2020 a trval 18 měsíců. 

Prioritním tématem bylo: „Evropa pro mládež – mládež pro Evropu: Prostor pro demokracii a účast“. 

Tematická priorita je proto přímo spojena s cílem v oblasti mládeže č. 9: Zajistit pro všechny prostor a možnost se zapojit

Závěrečná společná doporučení z tohoto osmnáctiměsíčního cyklu byla zohledněna v usnesení Rady o výsledcích osmého cyklu dialogu EU s mládeží přijatém Radou Evropské unie.

Aktuální, tj. 9. cyklus

Devátý cyklus dialogu probíhá v rámci předsednictví Francie, České republiky a Švédska. Byl zahájen 1. ledna 2022 a poběží 18 měsíců. 

Prioritním tématem zvoleným trojicí předsednictví je: „Udržitelná a zelená Evropa“.

Tematická priorita je proto přímo spojena s cíli v oblasti mládeže č. 3: Inkluzivní společnosti a č. 10 Udržitelná zelená Evropa.

Každý cyklus dialogu EU s mládeží osloví více než 50 000 mladých lidí a je díky své schopnosti mobilizovat mladé lidi prostřednictvím vnitrostátních platforem a mládežnických organizací jedním z největších samostatných procesů participace pro občany (největším zorganizovaným pro mladé lidi) v EU. Aby se do dialogu EU s mládeží mohlo zapojit co nejvíce mladých lidí bez ohledu na původ, úroveň vzdělání nebo finanční prostředky, je dialog EU s mládeží zakotven na místní úrovni a začleněn do dalších akcí EU na podporu iniciativ týkajících se participace a dialogu. 

Veškeré práce a závěry mladých delegátů naleznete v závěrečné zprávě Evropské konference o mládeži, která se konala během francouzského předsednictví:

  • anglické znění
  • francouzské znění