Skip to main content
young people together in a room © European Union

Prethodna savjetovanja o dijalogu EU-a s mladima

Posljednje ažuriranje utorak, 05/03/2024

Dijalog se vodi već godinama. Doznajte više o prethodnim ciklusima strukturiranog dijaloga i sve o aktualnom dijalogu s mladima.

Dijalog EU-a s mladima zamijenio je strukturirani dijalog s mladima, koji se provodio od 2010. do 2018. u okviru prethodne strategije EU-a za mlade. U nastavku možete pročitati više o prethodnim ciklusima dijaloga te doznati kako su njihovi ishodi omogućili da se prilikom donošenja odluka uzmu u obzir mišljenja mladih u EU-u.

 

Strukturirani dijalog, prvi ciklus 
„Zapošljavanje mladih”
1. siječnja 2010. – 30. lipnja 2011.

Prvi ciklus strukturiranog dijaloga bio je posvećen općoj temi „Zapošljavanje mladih”, a svaka faza temeljila se na postignućima prethodnog predsjedništva. Mađarska, Belgija i Španjolska tijekom svojeg su predsjedanja bile domaćini konferencija EU-a za mlade i vodile dijalog. Pregled prvog ciklusa strukturiranog dijaloga možete pronaći u zbirci koju je objavio Odjel za mlade mađarskog Ministarstva
nacionalnih resursa. Dostupni su i zaključci Konferencije EU-a za mlade održane u Mađarskoj.

Ishod: Na kraju tog 18-mjesečnog ciklusa strukturiranog dijaloga Vijeće Europske unije donijelo je rezoluciju Vijeća u kojoj je navelo glavne preporuke na temelju
dijaloga.

Ishod dijaloga bio je polazišna točka za izradu još dvaju dokumenata:

  • Zaključaka Vijeća o promicanju zapošljavanja mladih u svrhu postizanja ciljeva strategije Europa 2020. te
  • Rezolucije Vijeća i predstavnika vlada država članica, koji su se sastali u okviru Vijeća, o radu s mladima.

 

Strukturirani dijalog, drugi ciklus
„Sudjelovanje mladih u demokratskom životu Europe”
1. srpnja 2011. – 31. prosinca 2012.

Drugi ciklus strukturiranog dijaloga bio je posvećen opširnoj glavnoj temi „Sudjelovanje mladih u demokratskom životu Europe”, a svaka od zemalja predsjedništva (Cipar, Danska i Poljska) odabrala je vlastite posebne prioritete.

Ishod: Na kraju tog 18-mjesečnog ciklusa strukturiranog dijaloga Vijeće Europske unije donijelo je rezoluciju Vijeća u kojoj je navelo glavne preporuke na temelju dijaloga.

 

Strukturirani dijalog, treći ciklus
„Socijalno uključivanje”
1. siječnja 2013. – 30. lipnja 2014.

Tema trećeg ciklusa strukturiranog dijaloga bila je „Socijalno uključivanje mladih iz cijele Europe”, a u tom su razdoblju predsjedale Irska, Litva i Grčka. Njihove su preporuke poslužile u izradi nacrta rezolucija Vijeća o socijalnom uključivanju i poduzetništvu mladih.

Ishod: Na kraju tog 18-mjesečnog ciklusa strukturiranog dijaloga Vijeće Europske unije donijelo je rezoluciju Vijeća u kojoj je navelo glavne preporuke na temelju dijaloga.

 

Strukturirani dijalog, četvrti ciklus
„Samostalnost mladih”
1. srpnja 2014. – 31. prosinca 2015.

Četvrti ciklus strukturiranog dijaloga bio je posvećen temi „Samostalnost mladih”, uz poseban naglasak na njihovu pristupu pravima i političkom djelovanju. U tom su ciklusu predsjedali Italija, Latvija i Luksemburg.

 

Strukturirani dijalog, peti ciklus
1. siječnja 2016. – 30. lipnja 2017.

Slogan petog ciklusa strukturiranog dijaloga glasio je „Omogućavanje svim mladima da sudjeluju u raznolikoj, povezanoj i uključivoj Europi”, a u to su vrijeme predsjedale Nizozemska, Slovačka i Malta.

Ishod: Konačne zajedničke preporuke iz petog ciklusa donesene su na sastanku Vijeća (obrazovanje, kultura, mladi i sport) održanom 22. i 23. svibnja 2017. u Bruxellesu. U tom je ciklusu urodilo plodom nastojanje da se uključe druge vrste organizacija, čemu je dokaz sudjelovanje većeg broja javnih tijela i civilnih organizacija.

 

Strukturirani dijalog, šesti ciklus
1. srpnja 2017. – 30. prosinca 2018.

Glavna tema šestog ciklusa strukturiranog dijaloga na razini EU-a glasila je „Mladi u Europi: što slijedi?”, a u tom su razdoblju predsjedale Estonija, Bugarska i Austrija. Cilj je bio prikupiti mišljenja mladih i zajednički se angažirati na izradi strategije EU-a za mlade za razdoblje 2019. – 2027., koja je donesena u studenome 2018. Novom Strategijom EU-a za mlade uveden je dijalog EU-a s mladima na temelju uspjeha strukturiranog dijaloga. Cilj je uključiti više donositelja odluka i mladih, osobito onih čiji se glas inače ne čuje i kojima se rjeđe nudi prilika za sudjelovanje u donošenju odluka i provedbi Strategije EU-a za mlade. Te će se skupine osobito poticati na građanski angažman i političko djelovanje.

Ishod: Tijekom šestog ciklusa utvrđeno je jedanaest europskih ciljeva za mlade, koji su navedeni u Prilogu Strategiji EU-a za mlade. Ti ciljevi odražavaju mišljenja mladih u Europi i predstavljaju viziju onih koji su sudjelovali u dijalogu EU-a s mladima. Riječ je o sljedećim ciljevima:

  • povezivanje EU-a s mladima
  • rodna ravnopravnost
  • uključiva društva
  • informiranje i konstruktivan dijalog
  • mentalno zdravlje i dobrobit
  • poticanje mladih iz ruralnih područja
  • kvalitetna radna mjesta za sve
  • kvalitetno obrazovanje
  • prostor i sudjelovanje za sve
  • održiva zelena Europa
  • organizacije mladih i europski programi za mlade.

 

Dijalog EU-a s mladima, sedmi ciklus
2019. – 2020.

Sedmi ciklus obuhvaća razdoblje predsjedništva Rumunjske, Finske i Hrvatske. Počeo je 1. siječnja 2019. i trajao je 18 mjeseci, do lipnja 2020. 

Tri predsjedajuće države odabrale su tematski prioritet pod nazivom „Stvaranje mogućnosti za mlade”. Glavne su teme bile: 

  • kvalitetna radna mjesta za sve 
  • kvalitetan rad s mladima za sve 
  • mogućnosti za mlade iz ruralnih područja. 

Tematski prioritet stoga je izravno povezan sa sljedećim ciljevima EU-a za mlade: kvalitetno zapošljavanje za sve, kvalitetno učenje i poticanje mladih iz ruralnih područja. 

Postojeći se ciklus temelji na postignućima iz prethodnog ciklusa, konkretno na donošenju Strategije i povezanih ciljeva EU-a za mlade, u kojima su utvrđeni vizija i specifični ciljevi do 2027. U okviru dijaloga istražuje se kako se mjerama politike te programima i aktivnostima na europskoj, nacionalnoj i lokalnoj razini može pridonijeti ostvarivanju tih ciljeva.

Rezultati
U posljednjem ciklusu sudjelovalo je 50 000 osoba. Može se reći da je to bio uzorak koji odlikuje raznolikost i uključivost. Naime, 12,5 % sudionika smatraju sebe pripadnicima skupine LGBTQ, 9,5 % etničkim manjinama, a 4,7 % osobama s invaliditetom. Dijalog je uključivao različite metode i alate, uključujući internetsku anketu, ali i rasprave u fokusnim skupinama kako bi se uključile marginalizirane skupine stanovništva te kako bi se definirale različite potrebe mladih povezane s tematskim prioritetima ciklusa. 

Konačne zajedničke preporuke iz tog 18-mjesečnog ciklusa uzete su u obzir u Rezoluciji Vijeća o ishodu sedmog ciklusa dijaloga EU-a s mladima, koju je donijelo Vijeće Europske unije. 
 

Dijalog EU-a s mladima, osmi ciklus

Osmi ciklus obuhvaća razdoblje predsjedništva Njemačke, Portugala i Slovenije. Počeo je 1. srpnja 2020. i trajao je 18 mjeseci. 

Tri predsjedajuće države odabrale su tematski prioritet pod nazivom „Europa za mlade – mladi za Europu: prostor za demokraciju i sudjelovanje”. 

Tematski prioritet stoga je izravno povezan s ciljem za mlade br. 9: prostor i sudjelovanje za sve

Konačne zajedničke preporuke iz tog 18-mjesečnog ciklusa uzete su u obzir u Rezoluciji Vijeća o ishodu osmog ciklusa dijaloga EU-a s mladima, koju je donijelo Vijeće Europske unije.

Aktualni, deveti ciklus

Deveti ciklus obuhvaća razdoblje predsjedništva Francuske, Češke i Švedske. Počeo je 1. siječnja 2022. i trajat će 18 mjeseci. 

Tri predsjedajuće države odabrale su tematski prioritet pod nazivom „Održiva i zelena Europa”.

Tematski prioritet stoga je izravno povezan s ciljem za mlade br. 3: Uključiva društva i ciljem br. 10: Održiva zelena Europa.

Dijalog EU-a s mladima u svakom ciklusu dopire do više od 50 000 mladih i jedan je od najvećih participativnih procesa za građane u EU-u (najveći koji je namijenjen mladima). Taj se broj ostvaruje mobilizacijom mladih putem nacionalnih platformi i organizacija mladih. Kako bi se više mladih potaknulo na sudjelovanje bez obzira na podrijetlo, razinu obrazovanja ili financijska sredstva, dijalog EU-a s mladima provodi se lokalno te je uključen u druge mjere EU-a kojima se podupiru inicijative povezane sa sudjelovanjem i dijalogom. 

Informacije o radu i zaključcima mladih delegata dostupne su u nastavku, u završnom izvješću Europske konferencije za mlade, koja je održana tijekom francuskog predsjedanja.

  • Engleska verzija
  • Francuska verzija