Skip to main content
young people together in a room © European Union

Az uniós ifjúsági párbeszéd eddigi szakaszai

Utolsó frissítés kedd, 05/03/2024

A párbeszéd már évek óta tart! Ebben a cikkben beszámolunk a korábbi strukturált párbeszéd ciklusairól, és a jelenlegi ifjúsági párbeszédről.

A fiatalokkal folytatott strukturált párbeszéd intézménye a 2010–2018 közötti uniós ifjúsági stratégia keretében jött létre. Ennek helyébe lépett az uniós ifjúsági párbeszéd. Szeretnéd tudni, hogy ez pontosan mit is takar? Ezen az oldalon tájékozódhatsz a párbeszéd eddigi ciklusairól, és arról, hogyan építette be döntéshozatali folyamataiba az EU a fiatalok javaslatait és elképzeléseit.

 

Strukturált párbeszéd – 1. ciklus 
„Ifjúsági foglalkoztatás”
2010. január 1. – 2011. június 30.

A strukturált párbeszéd első ciklusa során az elnökségi triót alkotó három ország – Spanyolország, Belgium és Magyarország – az ifjúsági foglalkoztatás témáját járta körül. A folyamat során az egyes szakaszok minden esetben az előző elnökség által elért eredményekre épültek. A triót alkotó országok saját elnökségük idején uniós ifjúsági konferenciának is otthont adtak. A strukturált párbeszéd első munkaciklusának áttekintése az „Összefoglaló a strukturált párbeszéd első ciklusáról” című dokumentumban olvasható, melyet a magyarországi Nemzeti Erőforrás Minisztérium Ifjúságügyi Főosztálya tett közzé.
Összefoglaló jelent meg továbbá a magyarországi uniós ifjúsági konferencia eredményeiről is.

Eredmények: A strukturált párbeszéd 18 hónapot átívelő ciklusa végén az Európai Unió Tanácsa állásfoglalást fogadott el, melyben a folyamat során levont következtetések alapján ajánlásokat fogalmazott meg a legfontosabb tennivalókat illetően.

Az eredmények ezenfelül a következő dokumentumok kidolgozása során is figyelmet kaptak:

  • az Európa 2020 stratégia célkitűzéseinek a fiatalok foglalkoztatásának előmozdításával történő megvalósításáról szóló tanácsi következtetések,
  • az ifjúsági munkáról szóló állásfoglalás, amelyet a Tanács és a tagállamok kormányainak a Tanács keretében ülésező képviselői fogadtak el.

 

Strukturált párbeszéd – 2. ciklus
„Az ifjúság részvétele Európa demokratikus életében”
2011. július 1. – 2012. december 31.

A strukturált párbeszéd második munkaciklusának központi témája a következő volt: „Az ifjúság részvétele Európa demokratikus életében”. Ennek a keretein belül az elnökségi trió tagjai (Lengyelország, Dánia és Ciprus) egyedileg határozták meg saját tematikus prioritásaikat.

Eredmények: A strukturált párbeszéd 18 hónapot átívelő ciklusa végén az Európai Unió Tanácsa állásfoglalást fogadott el, melyben a folyamat során levont következtetések alapján ajánlásokat fogalmazott meg a legfontosabb tennivalókat illetően.

 

Strukturált párbeszéd – 3. ciklus
„Társadalmi beilleszkedés”
2013. január 1. – 2014. június 30.

A strukturált párbeszéd harmadik ciklusa az európai fiatalok társadalmi beilleszkedésére összpontosított. Az elnökségi triót ebben a ciklusban Írország, Litvánia és Görögország alkotta. Az ajánlások kiindulópontul szolgáltak a társadalmi beilleszkedéssel és a fiatalok vállalkozói készségével foglalkozó tanácsi állásfoglalás kidolgozásakor.

Eredmények: A strukturált párbeszéd 18 hónapot átívelő ciklusa végén az Európai Unió Tanácsa állásfoglalást fogadott el, melyben a folyamat során levont következtetések alapján ajánlásokat fogalmazott meg a legfontosabb tennivalókat illetően.

 

Strukturált párbeszéd – 4. ciklus
„A fiatalok önállósodása”
2014. július 1. – 2015. december 31.

A strukturált párbeszéd negyedik ciklusát az olasz, a lett és a luxemburgi elnökség a fiatalok önállósodásának szentelte, különös tekintettel a fiatalok politikai szerepvállalására és jogaik érvényesítésére.

 

Strukturált párbeszéd – 5. ciklus
2016. január 1. – 2017. június 30.

A strukturált párbeszéd ötödik ciklusa a következő átfogó tematikus prioritás köré szerveződött: „Lehetőséget minden fiatalnak a sokszínű, összekapcsolt és befogadó Európában való részvételre – Készen az életre, készen a társadalmi részvételre”. Az elnökségi triót ebben a ciklusban Hollandia, Szlovákia és Málta alkotta.

Eredmények: Az Oktatási, Ifjúsági, Kulturális és Sportügyi Tanács 2017. május 22–23-án, Brüsszelben megtartott ülésén fogadta el az 5. ciklus eredményeképpen megfogalmazott végleges közös ajánlásait. Ebben a ciklusban több állami szerv és civil szervezet kapcsolódott be a párbeszédbe – a részt vevő szervezetek köre az erre irányuló erőfeszítéseknek köszönhetően kiszélesedett.

 

Strukturált párbeszéd – 6. ciklus
2017. július 1. – 2018. december 31.

Az észt, a bolgár és az osztrák elnökség alatt futó párbeszédciklus – amely a hatodik volt a sorban – a következő kérdésre kereste a választ: „Fiatalok Európában: hogyan tovább?” A párbeszéd során a fiatalok részt vehettek a készülő uniós ifjúsági stratégia kialakításában, észrevételekkel, javaslatokkal segítve annak kidolgozását. Az EU 2018 novemberében fogadta el a 2019–2027-es időszakra szóló stratégiát. Az új uniós ifjúsági stratégia – a strukturált párbeszédre alapozva – életre hívta az uniós ifjúsági párbeszédet. Ebbe a folyamatba az EU még több döntéshozót és fiatalt kíván bevonni, utóbbiak közül különösen azokat, akik eddig nem hallatták hangjukat, és akiknek kevesebb lehetőségük volt részt venni a döntéshozatalban és az EU ifjúsági stratégiájának végrehajtásában. Az EU arra ösztönzi őket, hogy vegyenek aktívan részt a társadalmi és a politikai életben.

Eredmények: A 6. ciklus következményeképp 11 európai ifjúsági cél elfogadására került sor. Ezeket a célokat az EU ifjúsági stratégiájának melléklete tartalmazza. A célok az európai fiatalok álláspontját tükrözik, és az uniós ifjúsági párbeszéd résztvevőinek jövőképét körvonalazzák az alábbi területeken:

  • Az EU és a fiatalok közötti kapcsolat erősítése
  • Nemek közötti egyenlőség
  • Inkluzív társadalmak
  • Tájékoztatás és konstruktív párbeszéd
  • Mentális egészség és jóllét
  • A vidéki fiatalok lehetőségeinek bővítése
  • Minőségi foglalkoztatás mindenkinek
  • Minőségi tanulás
  • Megfelelő tér és részvételi lehetőség mindenkinek
  • Fenntartható zöld Európa
  • Ifjúsági szervezetek és európai programok

 

Uniós ifjúsági párbeszéd – 7. ciklus
2019–2020

A hetedik ciklus 2019. január 1-jén kezdődött és 2020 júniusában ért véget. Ebben az időszakban Románia, Finnország, majd Horvátország látta el az elnökségi teendőket. 

Az elnökségi trió által választott tematikus prioritás a következő volt: „Teremtsünk lehetőségeket a fiatalok számára!”, melynek keretében a három ország a következők célokra kívánt összpontosítani: 

  • Minőségi foglalkoztatás mindenkinek 
  • Minőségi ifjúsági munka mindenkinek 
  • A vidéki fiatalok lehetőségei 

A tematikus prioritás tehát közvetlenül kapcsolódott az alábbi három ifjúsági célkitűzéshez: minőségi foglalkoztatás mindenkinek, minőségi tanulás és a vidéki fiatalok lehetőségeinek bővítése. 

Ez a ciklus az előző ciklus eredményeire épített, melyek közül a legfontosabb a stratégia és a releváns uniós ifjúsági célkitűzések elfogadása volt. Az elfogadott dokumentumok 2027-ig bezárólag vázolják fel a jövőképet és a célkitűzéseket, és azt, hogy milyen szakpolitikai intézkedésekkel, programokkal és tevékenységekkel lehet ezeket európai, tagállami és helyi szinten megvalósítani.

Eredmények
Az ifjúsági párbeszéd legutóbbi ciklusának 50 ezer résztvevője volt, akiknek az összetétele jól kifejezte az EU sokféleségét és befogadó szellemét: a résztvevők 12,5%-a az LMBTQ-közösség tagjai közül került ki, 9,5%-uk valamelyik etnikai kisebbséghez tartozott, 4,7%-uk pedig fogyatékossággal élő személy volt. A párbeszéd különböző módszerek és eszközök használatával zajlott. Sor került többek között online felmérésre és fókuszcsoport-beszélgetésekre is. Utóbbiak célja az volt, hogy megszólítsák a leginkább kirekesztett csoportokat és azonosítsák a fiatalok szükségleteit a ciklus során tárgyalt tematikus területeken. 

A 18 hónapos párbeszédciklus végső közös ajánlásait az uniós ifjúsági párbeszéd hetedik ciklusának eredményeiről szóló tanácsi állásfoglalás is tartalmazza. 
 

Uniós ifjúsági párbeszéd – 8. ciklus

A nyolcadik párbeszédciklus 2020. július 1-jén kezdődött és 2021. december 31-ig tartott. Ebben a másfél éves időszakban sorban egymás után Németország, Portugália és Szlovénia látta el az EU Tanácsának elnöki tisztségét. 

Az elnökségi trió által választott tematikus prioritás a következő volt: „Európa a fiatalokért – Fiatalok Európáért: teret a demokráciának és részvételnek!”. 

A tematikus prioritás tehát közvetlenül kapcsolódott a „Megfelelő tér és részvételi lehetőség mindenkinek” elnevezésű 9. ifjúsági célhoz. 

A 18 hónapos párbeszédciklus végső közös ajánlásait az uniós ifjúsági párbeszéd nyolcadik ciklusának eredményeiről szóló tanácsi állásfoglalás is tartalmazza.

A jelenleg is tartó 9. ciklus

A kilencedik párbeszédciklus egybeesik a Franciaország, Csehország és Svédország alkotta elnökségi trió másfél éves időszakával, amely 2022. január 1-jén kezdődött és 2023. június 30-ig tart. 

Az elnökségi trió által választott tematikus prioritás a következő: „Fenntartható és zöld Európa”.

Ez a tematikus prioritás közvetlenül kapcsolódik az „Inkluzív társadalmak” és a „Fenntartható zöld Európa” elnevezésű 3. és 10. ifjúsági célhoz.

Az uniós ifjúsági párbeszéd minden ciklusban több mint 50 ezer fiatalt ér el, és az egyik (a fiatalok számára pedig a) legfontosabb részvételi folyamat az EU-ban annak köszönhetően, hogy nagy számban tudja mozgósítani a fiatalokat a nemzeti platformokon és ifjúsági szervezeteken keresztül. Annak érdekében, hogy társadalmi vagy anyagi háttértől, illetve iskolázottsági szinttől függetlenül minél több fiatal részt vehessen benne, az uniós ifjúsági párbeszéd helyi szinten valósul meg, és szervesen kapcsolódik a részvételre és párbeszédre irányuló egyéb uniós kezdeményezésekhez. 

A fiatal küldöttek munkájáról és a levont következtetésekről a francia elnökség alatt megrendezett európai ifjúsági konferencia zárójelentése ad tájékoztatást:

  • Angol változat
  • Francia változat