Skip to main content
young people together in a room © European Union

Iepriekšējās apspriešanās ES jaunatnes dialogā

Pēdējās atjaunināšanas datums otrdiena, 05/03/2024

ES jaunatnes dialogs norisinās jau daudzus gadus. Uzzini vairāk par iepriekšējiem strukturētā dialoga cikliem un par pašreizējo jaunatnes dialogu!

ES jaunatnes dialogs ir turpinājums strukturētajam dialogam ar jauniešiem, kas tika izveidots saskaņā ar iepriekšējo ES jaunatnes stratēģiju laikposmam no 2010. līdz 2018. gadam. Lai dialogu labāk izprastu, aplūko iepriekšējos ciklus, kur redzams, kā tajos gūtie rezultāti izmantoti jauniešu viedokļa iekļaušanai ES lēmumu pieņemšanas procesā.

 

Strukturētais dialogs, 1. cikls 
“Jauniešu nodarbinātība”
2010. gada 1. janvāris – 2011. gada 30. jūnijs

Strukturētā dialoga pirmā darba cikla galvenais temats bija jaunatnes nodarbinātība, un katrā nākamajā posmā tika izmantoti iepriekšējās prezidentūras rezultāti. ES Jaunatnes konferences organizēja un procesu vadīja trīs ES Padomes prezidentvalstis: Ungārija, Beļģija un Spānija. Strukturētā dialoga pirmā cikla pārskats ir atrodams šajā krājumā, kuru publicējis Ungārijas Valsts resursu ministrijas Jaunatnes departaments.
Vari iepazīties arī ar Ungārijā notikušās ES Jaunatnes konferences rezultātiem.

Rezultāti: šī 18 mēnešus ilgā strukturētā dialoga cikla beigās Eiropas Savienības Padome pieņēma Padomes rezolūciju, kurā izcelti svarīgākie procesā tapušie ieteikumi.

Rezultāti ir arī izmantoti:

  • Padomes secinājumos par jauniešu nodarbinātības veicināšanu nolūkā sasniegt stratēģijas “Eiropa 2020” mērķus un
  • Padomes un Padomē sanākušo dalībvalstu valdību pārstāvju Rezolūcijā par darbu ar jaunatni.

 

Strukturētais dialogs, 2. cikls
“Jauniešu līdzdalība Eiropas demokrātiskajā dzīvē”
2011. gada 1. jūlijs – 2012. gada 31. decembris

Strukturētā dialoga otrā cikla galvenais temats bija “Jauniešu līdzdalība Eiropas demokrātiskajā dzīvē”, un katra prezidentvalsts (Kipra, Dānija un Polija) lēma par savām specifiskajām prioritātēm.

Rezultāti: šī 18 mēnešus ilgā strukturētā dialoga cikla beigās Eiropas Savienības Padome pieņēma Padomes rezolūciju, kurā izcelti svarīgākie procesā tapušie ieteikumi.

 

Strukturētais dialogs, 3. cikls
“Sociālā iekļaušana”
2013. gada 1. janvāris – 2014. gada 30. jūnijs

Strukturētā dialoga trešais cikls pievērsās jauniešu sociālajai iekļaušanai visā Eiropā, piedaloties prezidentvalstīm Īrijai, Lietuvai un Grieķijai. To ieteikumi palīdzēja sagatavot Padomes rezolūciju par sociālo iekļaušanu un jauniešu uzņēmējdarbību.

Rezultāti: šī 18 mēnešus ilgā strukturētā dialoga cikla beigās Eiropas Savienības Padome pieņēma Padomes rezolūciju, kurā izcelti svarīgākie procesā tapušie ieteikumi.

 

Strukturētais dialogs, 4. cikls
“Jauniešu patstāvība”
2014. gada 1. jūlijs – 2015. gada 31. decembris

Strukturētā dialoga ceturtais cikls bija vērsts uz jauniešu patstāvību, īpašu uzmanību pievēršot viņu tiesību izmantošanas iespējām un politiskajai līdzdalībai. Šajā ciklā piedalījās prezidentvalstis Itālija, Latvija un Luksemburga.

 

Strukturētais dialogs, 5 cikls
2016. gada 1. janvāris – 2017. gada 30. jūnijs

Strukturētā dialoga 5. cikls norisinājās Nīderlandes, Slovākijas un Maltas prezidentūras laikā par tēmu “Radīt iespēju visiem jauniešiem iesaistīties dažādā, savienotā un iekļaujošā Eiropā” un ar moto “Gatavi dzīvei, gatavi sabiedrībai!”.

Rezultāti: Izglītības, kultūras, jaunatnes un sporta padome 2017. gada 22. un 23. maija sanāksmē Briselē pieņēma kopīgo 5. cikla ieteikumu galīgo redakciju. Šajā ciklā jau ir manāmi pozitīvi rezultāti centieniem piesaistīt jaunus organizāciju veidus – palielinās iesaistīto publisko struktūru un pilsoniskās sabiedrības organizāciju skaits.

 

Strukturētais dialogs, 6 cikls
2017. gada 1. jūlijs – 2018. gada 30. decembris

ES strukturētā dialoga 6. cikla galvenais temats bija “Jaunatne Eiropā: ko tālāk?”, un tas aptvēra Igaunijas, Bulgārijas un Austrijas prezidentūru. Šā cikla mērķis bija apkopot jauniešu viedokļus un sniegt kopīgu ieguldījumu ES jaunatnes stratēģijas izveidē 2019.–2027. gadam, ko pieņēma 2018. gada novembrī. Jaunajā ES jaunatnes stratēģijā ir ieviests ES jaunatnes dialogs, kura pamatā ir strukturētais dialogs. Šā pasākuma mērķis ir iesaistīt vairāk lēmumu pieņēmēju un jauniešu, īpaši tos, kuriem ir mazākas izredzes tikt uzklausītiem lēmumu pieņemšanā un mazāk iespēju piedalīties ES jaunatnes stratēģijas īstenošanā, lai tādējādi veicinātu viņu pilsonisko iesaistīšanos un politisko līdzdalību.

Rezultāti: 6. cikla izskaņā tika pieņemti 11 Eiropas jaunatnes mērķi, kas ietverti ES jaunatnes stratēģijas pielikumā. Šie mērķi atspoguļo jauniešu uzskatus viscaur Eiropā un pārstāv ES jaunatnes dialogā iesaistīto jauniešu redzējumu. Tie ir šādi:

  • ES savienošana ar jaunatni
  • Visu dzimumu līdztiesība
  • Iekļaujošas sabiedrības
  • Informācija un konstruktīvs dialogs
  • Garīgā veselība un labklājība
  • Atbalstīt lauku jaunatni
  • Kvalitatīva nodarbinātība visiem
  • Kvalitatīva mācīšanās
  • Telpa un līdzdalība visiem
  • Ilgtspējīga un zaļa Eiropa
  • Jauniešu organizācijas un Eiropas programmas

 

Strukturētais dialogs, 7 cikls
2019.–2020. gads

7. cikla vadību nodrošināja triju prezidentvalstu komanda – Rumānija, Somija un Horvātija. Tas sākās 2019. gada 1. janvārī un noslēdzās pēc 18 mēnešiem, 2020. gada jūnijā. 

Prezidentūru trio izraudzītā tematiskā prioritāte bija “Radīt iespējas jauniešiem”, un uzmanības centrā bija šādi jautājumi: 

  • Kvalitatīva nodarbinātība visiem 
  • Kvalitatīvs darbs ar jaunatni visiem 
  • Iespējas lauku jauniešiem 

Tāpēc tematiskā prioritāte ir tieši saistīta ar trim ES jaunatnes mērķiem: Kvalitatīva nodarbinātība visiem, Kvalitatīva mācīšanās, Atbalsts lauku jauniešiem. 

Šā cikla pamatā ir iepriekšējā cikla sasniegumi, jo īpaši stratēģijas un saistīto ES jaunatnes mērķu pieņemšana, kas nodrošina redzējumu un mērķus līdz 2027. gadam, un ar ciklu plānots gūt plašāku ieskatu par mērķu īstenošanu ar politikas pasākumiem, programmām un darbībām Eiropas, valsts un vietējā līmenī.

Rezultāti
Šī cikla 50 000 dalībnieki veidoja daudzveidīgu un iekļaujošu izlasi. 12,5 % dalībnieku pārstāvēja LGBTQ kopienu, 9,5 % bija etnisko minoritāšu pārstāvji un 4,7 % – personas ar invaliditāti. Dialoga ietvaros tika izmantotas dažādas metodes un rīki, tostarp tiešsaistes aptauja, kā arī fokusgrupu diskusijas, lai saistībā ar šī cikla tematiskajām prioritātēm uzrunātu atstumtās grupas un apzinātu dažādas jauniešu vajadzības. 

Šī 18 mēnešu cikla galīgie kopīgie ieteikumi tika ņemti vērā Eiropas Savienības Padomes pieņemtajā Padomes rezolūcijā par ES jaunatnes dialoga 7. cikla rezultātiem
 

ES jaunatnes dialogs, 8. cikls

8. cikla vadību nodrošināja Rumānijas, Somijas un Horvātijas prezidentūru trio. Tas sākās 2020. gada 1. jūlijā un ilga 18 mēnešus. 

Prezidentūru trio izraudzītā tematiskā prioritāte bija “Eiropa jaunatnei – jaunatne Eiropai: Telpa demokrātijai un līdzdalībai”. 

Šī tematiskā prioritāte ir tieši saistīta ar jaunatnes mērķi Nr. 9 “Telpa un līdzdalība visiem”

Šī 18 mēnešu cikla galīgie kopīgie ieteikumi tika ņemti vērā Eiropas Savienības Padomes pieņemtajā Padomes rezolūcijā par ES jaunatnes dialoga 8. cikla rezultātiem.

Pašlaik notiekošais 9. cikls

9. cikla vadību nodrošina Francijas, Čehijas un Zviedrijas prezidentūru trio. Tas sākās 2022. gada 1. janvārī un ilgs 18 mēnešus. 

Prezidentūru trio izraudzītā tematiskā prioritāte ir “Ilgtspējīga un zaļa Eiropa”.

Šī tematiskā prioritāte ir tieši saistīta ar jaunatnes mērķi Nr. 3 “Iekļaujošas sabiedrības” un Nr. 10 “Ilgtspējīga un zaļa Eiropa”.

Katrā ciklā ES jaunatnes dialogs sasniedz vairāk nekā 50 000 jauniešu. Pateicoties tā spējai mobilizēt jauniešus ar nacionālu platformu un jaunatnes organizāciju starpniecību, šis dialogs ir viens no nozīmīgākajiem ES iedzīvotāju līdzdalības instrumentiem (un nozīmīgākais jauniešiem). Lai piesaistītu vairāk jauniešu neatkarīgi no viņu izcelsmes, izglītības līmeņa vai finanšu līdzekļiem, ES jaunatnes dialogs sakņojas vietējā līmenī un ir iekļauts citās ES darbībās, kas atbalsta iniciatīvas, kuras sekmē līdzdalību un dialogu. 

Francijas prezidentūras laikā rīkotās Eiropas Jaunatnes konferences nobeiguma ziņojumā vari iepazīties ar jauno delegātu darba rezultātiem un secinājumiem.

  • Teksts angļu valodā
  • Teksts franču valodā