Skip to main content
young people together in a room © European Union

Prejšnja posvetovanja v okviru dialoga EU z mladimi

Zadnja sprememba Torek, 05/03/2024

Dialog poteka že več let. Več o prejšnjih ciklih strukturiranega dialoga in trenutnem dialogu z mladimi.

Dialog EU z mladim je nadaljevanje strukturiranega dialoga z mladimi, ki smo ga pripravili v okviru prejšnje strategije EU za mlade med letoma 2010 in 2018. Za boljše razumevanje dialoga vas vabimo, da si ogledate pretekle cikle in se seznanite z mnenji mladih, ki smo jih upoštevali pri postopkih odločanja EU.

 

Strukturirani dialog, 1. cikel 
Zaposlovanje mladih
1. januar 2010–30. junij 2011

Prvi cikel strukturiranega dialoga se je osredotočil na obsežno temo zaposlovanja mladih, v vsaki fazi dialoga so upoštevali rezultate, dosežene v okviru prejšnjega predsedstva. Mladinske konference EU so gostile tri predsedujoče države, in sicer Madžarska, Belgija in Španija. Pregled prvega cikla strukturiranega dialoga je na voljo v zborniku, ki ga je objavil Oddelek za mlade madžarskega ministrstva za
nacionalne vire. Na voljo so tudi sklepi mladinske konference EU na Madžarskem.

Rezultati: ob koncu 18-mesečnega cikla strukturiranega dialoga je Svet Evropske unije sprejel resolucijo Sveta z glavnimi priporočili
dialoga.

Rezultate smo upoštevali tudi v:

  • Sklepih Sveta o spodbujanju zaposlovanja mladih za uresničitev ciljev strategije Evropa 2020
  • Resoluciji Sveta in predstavnikov vlad držav članic, ki so se sestali v okviru Sveta na temo mladinskega dela

 

Strukturirani dialog, 2. cikel
Udeležba mladih v demokratičnem življenju v Evropi
1. julij 2011–31. december 2012

Drugi cikel strukturiranega dialoga se je osredotočil na splošno prednostno temo „Sodelovanje mladih v demokratičnem življenju v Evropi“, pri čemer je imela vsaka od predsedujočih držav (Ciper, Danska in Poljska) svoja prednostna področja.

Rezultati: ob koncu 18-mesečnega cikla strukturiranega dialoga je Svet Evropske unije sprejel resolucijo Sveta z glavnimi priporočili.

 

Strukturirani dialog, 3. cikel
Socialna vključenost
1. januar 2013–30. junij 2014

Tretji cikel strukturiranega dialoga, v katerem so sodelovale predsedujoče države Irska, Litva in Grčija, se je osredotočal na socialno vključenost mladih v Evropi. Njihova priporočila so upoštevali pri pripravi Resolucije Sveta o socialni vključenosti in podjetništvu mladih.

Rezultati: ob koncu 18-mesečnega cikla strukturiranega dialoga je Svet Evropske unije sprejel resolucijo Sveta z glavnimi priporočili.

 

Strukturirani dialog, 4. cikel
Avtonomija mladih
1. julij 2014–31. december 2015

Glavna tema četrtega cikla strukturiranega dialoga je bila avtonomija mladih, pri čemer je bila posebna pozornost namenjena njihovemu dostopu do pravic in politični udeležbi. V tem ciklu so sodelovale predsedujoče države Italija, Latvija in Luksemburg.

 

Strukturirani dialog, 5. cikel
1. januar 2016–30. junij 2017

Peti cikel strukturiranega dialoga je v času nizozemskega, slovaškega in malteškega predsedovanja potekal pod geslom: „Omogočiti vsem mladim, da sodelujejo pri nastajanju raznolike, povezane in vključujoče Evrope ter se s tem pripravijo na življenje in sodelovanje v družbi.“

Rezultati: Svet (izobraževanje, kultura, mladi in šport) je na zasedanju 22. in 23. maja 2017 v Bruslju sprejel končna skupna priporočila iz šestega cikla. V tem ciklu so se začeli kazati pozitivni učinki prizadevanj za vključitev novih vrst organizacij, saj se je povečalo število sodelujočih javnih organov in organizacij civilne družbe.

 

Strukturirani dialog, 6. cikel
1. julij 2017–30. december 2018

Glavna tema šestega cikla strukturiranega dialoga EU v času estonskega, bolgarskega in avstrijskega predsedovanja je bila Mladi v Evropi: kako naprej? Namen tega cikla je bil zbirati mnenja mladih in jih upoštevati pri pripravi strategije EU za mlade v obdobju 2019–2027, ki smo jo sprejeli novembra 2018. Z novo strategijo EU za mlade smo uvedli dialog EU z mladimi, ki temelji na dosežkih strukturiranega dialoga. Ob tem smo želeli vključiti več različnih nosilcev odločanja in mladih, zlasti tistih z manj vpliva in priložnostmi pri postopku odločanja in izvajanju strategije EU za mlade, pri čemer smo spodbujali državljanski aktivizem in politično udeležbo mladih.

Rezultati: šesti cikel je zaznamovalo sprejetje enajstih evropskih ciljev mladih, ki so navedeni v prilogi strategije EU za mlade. Ti cilji odražajo stališča mladih v Evropi in predstavljajo vizijo tistih, ki sodelujejo v dialogu EU z mladimi. Cilji so:

  • povezovanje EU z mladimi
  • enakost spolov
  • vključujoče družbe
  • obveščanje in konstruktivni dialog
  • duševno zdravje in dobro počutje
  • podpora mladim na podeželju
  • kakovostna zaposlitev za vse
  • kakovostno učenje
  • prostor in participacija za vse
  • trajnostna zelena Evropa
  • mladinske organizacije in evropski programi

 

Mladinski dialog EU, 7. cikel
2019–2020

Sedmi cikel, ki se je začel 1. januarja 2019 in bo trajal 18 mesecev do junija 2020, vodijo tri predsedujoče države – Romunija, Finska in Hrvaška. 

Tematska prednostna naloga, ki so jo je izbral trio predsedstev, je ustvarjanje priložnosti za mlade z naslednjimi poudarki: 

  • kakovostna zaposlitev za vse 
  • kakovostno mladinsko delo za vse 
  • možnosti za mlade na podeželju 

Tematska prednostna naloga je torej neposredno povezana s tremi evropskimi cilji mladih: kakovostna zaposlitev za vse, kakovostno učenje in podpora mladim na podeželju. 

Ta cikel gradi na dosežkih prejšnjega cikla, zlasti na sprejetju strategije in z njo povezanih evropskih ciljev mladih, ki določajo vizijo in cilje do leta 2027. Cikel si prizadeva zagotoviti dodaten vpogled v način za njihovo uresničitev z ukrepi, programi in ukrepi politik na evropski, nacionalni in lokalni ravni.

Rezultati
V zadnjem ciklu je 50 000 udeležencev oblikovalo raznolik in vključujoč vzorec, pri čemer se jih je 12,5 % opredelilo kot osebe LGBTQ, 9,5 % kot pripadniki etničnih manjšin in 4,7 % kot invalidi. Dialog je vključeval različne metode in orodja, vključno s spletno anketo, pa tudi razprave v fokusnih skupinah, da bi dosegli izključene skupine in omogočili opredelitev različnih potreb mladih, povezanih s tematskimi prednostnimi nalogami tega cikla. 

Končna skupna priporočila iz tega 18-mesečnega cikla so bila upoštevana v resoluciji Sveta o rezultatih sedmega cikla mladinskega dialoga EU, ki jo je sprejel Svet Evropske unije
 

Mladinski dialog EU, 8. cikel

Osmi cikel je potekal v času tria predsedstev Nemčije, Portugalske in Slovenije, ki se je začel 1. julija 2020 in je trajal 18 mesecev. 

Tematska prednostna naloga, ki so jo je izbral trio predsedstev, je „Evropa za mlade – mladi za Evropo: prostor za demokracijo in sodelovanje“. 

Tematska prednostna naloga je torej neposredno povezana s ciljem mladih št. 9: Prostor in participacija za vse

Končna skupna priporočila iz tega 18-mesečnega cikla so bila upoštevana v resoluciji Sveta o rezultatih osmega cikla mladinskega dialoga EU.

Sedanji, 9. cikel

Deveti cikel poteka v času tria predsedstev Francije, Češke in Švedske, ki se je začel 1. januarja 2022 in traja 18 mesecev. 

Tematska prednostna naloga, ki so jo je izbral trio predsedstev, je „Trajnostna in zelena Evropa“.

Tematska prednostna naloga je torej neposredno povezana s ciljem mladih št. 3: Vključujoče družbe in ciljem št. 10: Trajnostna zelena Evropa.

Mladinski dialog EU v vsakem ciklu doseže več kot 50 000 mladih in je eden največjih posameznih participativnih procesov za državljane (največji za mlade) v EU, saj lahko mlade mobilizira prek nacionalnih platform in mladinskih organizacij. Da bi k sodelovanju pritegnili več mladih, ne glede na ozadje, raven izobrazbe ali finančna sredstva, mladinski dialog EU izhaja iz lokalne ravni in je vključen v druge ukrepe EU, ki podpirajo pobude v zvezi s sodelovanjem in dialogom. 

Celotno delo in sklepne ugotovitve mladih delegatov so na voljo v končnem poročilu evropske konference o mladih, ki je potekala v času francoskega predsedovanja:

  • angleška različica
  • francoska različica