Skip to main content
© UNHCR/Diego Ibarra Sánchez © UNHCR/Diego Ibarra Sánchez

Položaj migrantov in beguncev v Evropi

Zadnja sprememba Ponedeljek, 20/09/2021

Ljudje se že od nekdaj selijo iz kraja v kraj. Migranti in begunci vsak dan skušajo pridobiti zaščito EU in iščejo boljše življenje.

Nekateri poskušajo političnemu zatiranju, vojni, naravnim nesrečam in revščini ubežati s pravnimi sredstvi, drugi tvegajo svoje življenje na morju. Kako EU rešuje migracijsko krizo?

Razumevanje razlike med begunci in migranti

Begunci so ljudje, ki bežijo pred oboroženimi spopadi in preganjanjem. Tak status imajo v državi gostiteljici na podlagi dobro utemeljenega strahu pred preganjanjem zaradi svoje rase, vere, državljanstva, političnega prepričanja ali pripadnosti določeni družbeni skupini. Konec leta 2018 je bilo po podatkih UNHCR po svetu 25,9 milijona beguncev. V EU direktiva o pogojih za azil določa smernice za dodelitev mednarodne zaščite tistim, ki jo potrebujejo. 

Prosilci za azil so ljudje, ki trdijo, da so begunci, vendar še niso pridobili takšnega statusa. Po veljavnih predpisih morajo zaprositi za zaščito v prvi državi EU, v katero vstopijo. Status begunca ali drugo obliko mednarodne zaščite pridobijo šele, ko nacionalni organi sprejmejo pozitivno odločitev. To pomeni, da vsi prosilci za azil ne pridobijo statusa begunca. Leta 2018 so države EU zaščito odobrile skoraj 333 400 prosilcem za azil.

Migranti* pa so na splošno ljudje, ki svoje države ne zapustijo zaradi neposredne grožnje ali preganjanja, ampak zaradi želje po boljšem življenju: iskanja zaposlitve, boljše izobrazbe, združitve z družino. Begunci so zaščiteni na podlagi mednarodnega prava, natančneje Konvencije o beguncih iz leta 1951, za migrante pa nacionalne vlade uporabljajo lastno pravo in postopke o priseljevanju.

Oglejte si videoposnetke UNHCR o razliki med migranti in begunci, notranje razseljenih osebah in o tem, kdo pomaga beguncem.

Spodbujanje vključevanja beguncev in migrantov v Evropi

Poleg azilnih politik, programov mejne zaščite in humanitarne pomoči EU vključevanje beguncev v evropske družbe podpira na primer tudi Sklad za azil, migracije in vključevanje

Čeprav EU podpira razvoj učinkovitih strategij za vključevanje, se položaj v različnih državah članicah precej razlikuje. Te težave se včasih še povečajo, ko begunci dopolnijo 18 let in čez noč izgubijo podporne mreže, ki so jim dotlej pomagale. Poleg tega imajo države članice različne ravni izkušenj z vključevanjem. 

Tudi položaj migrantov je težaven. Podatki kažejo, da so migranti pri izobraževanju, zaposlovanju in dostopu do osnovnih storitev, kot sta zdravstveno varstvo in dostojno bivališče, nesorazmerno pogosto v slabšem položaju (o tem lahko več preberete v poročilu EU o mladih iz leta 2015, v oddelku o vključevanju).

V času povečevanja diskriminacije, predsodkov, rasizma in ksenofobije obstajajo pravne, moralne in gospodarske zahteve po spoštovanju temeljnih pravic, vrednot in svoboščin EU ter prizadevanju za bolj povezane družbe.

Kaj pa mladi z migrantskim ozadjem?

Učenci z migrantskim ozadjem se pri prilagajanju na novo učno okolje pogosto srečujejo s težavami. Socialno vključevanje vseh mladih, tudi tistih z migrantskim ozadjem, je prednostna naloga strategije EU za mlade (2019–2027).

Evropska komisija od leta 2016 podpira države članice EU pri prizadevanjih za vključevanje migrantov v njihove sisteme izobraževanja in usposabljanja – od predšolske vzgoje in varstva do visokošolskega izobraževanja. Akcijski načrt za vključevanje državljanov tretjih držav je opredelil tri prednostne naloge na področju izobraževanja:

  • čim prej vključiti nove migrante v osrednje izobraževalne strukture
  • preprečiti doseganje podpovprečnih rezultatov pri migrantih
  • preprečevati socialno izključenost in spodbujati medkulturni dialog

Program Erasmus+ financira projekte in druge dejavnosti za vključevanje migrantov v vsa področja izobraževanja in usposabljanja. Strateška partnerstva so namenjena razvoju inovativnih izobraževalnih praks in spodbujanju nadnacionalnega sodelovanja. Erasmus+ tudi podpira krepitev zmogljivosti v visokem šolstvu partnerskih držav, ki še posebej občutijo posledice migracije. 

EU sofinancira tudi mrežo SIRIUS na področju izobraževanja migrantov, ki podpira izobraževanje otrok in mladih z migrantskim ozadjem s strateškimi dejavnostmi na nacionalni in mednarodni ravni in povezovanjem raziskovalcev, snovalcev politike, strokovnjakov na področju izobraževanja migrantov ter samih migrantov in beguncev. 

Poleg tega je Komisija več kot 100 000 beguncem in novo prispelim migrantom omogočila dostop do spletne jezikovne podpore, brezplačne platforme za učenje jezikov, ki posameznikom pomaga, da se vključijo v družbo države gostiteljice.

Kako lahko podprete vključevanje migrantov in beguncev?

Pomagate lahko na več načinov. Za začetek preberite priročnik Prispevek mladinskega dela v okviru migracij in beguncev, kjer lahko najdete možnosti financiranja, ki so na voljo. 
Tudi Evropski mladinski forum ponuja dobre priložnosti za plodno delovanje na tem področju. 
Prispevate lahko tako, da se pridružite lokalnim pobudam, podprete kampanje proti rasizmu, kot sta svetovni dan beguncev 20. junija in Gibanje proti sovražnemu govoru, ali pa enostavno tako, da ste odprti do drugih. 

Če ste predstavnik mladinske organizacije ali se želite pridružiti projektu, ki spodbuja medkulturno razumevanje, solidarnost in sodelovanje, vam EU ponuja različne možnosti financiranja. Tu so nekatere izmed njih:

  • Erasmus+ ponuja različna nepovratna sredstva za projekte učne mobilnosti. Organizirate lahko na primer mladinske izmenjave, ki vključujejo delo z begunci ali migranti, ali pri njih sodelujete. Tudi program Erasmus+ Šport prek svojega razpisa „Šport kot sredstvo za integracijo in socialno vključevanje beguncev“ ponuja nepovratna sredstva lokalnim športnim projektom, ki se osredotočajo na vključevanje beguncev. Najboljše projekte tudi nagradijo na letni podelitvi nagrad #BeInclusive EU Sport Awards. Če želite izvedeti več o tem, kako lahko sodeluje vaša organizacija, stopite v stik z nacionalno agencijo v vaši državi.
     
  • Evropska mladinska fundacija Sveta Evrope zagotavlja sredstva lokalnim, nacionalnim in evropskim mladinskim organizacijam. Podpira vse od lokalnih izobraževalnih dejavnosti na področju človekovih pravic in dejavnosti ozaveščanja v zvezi z nediskriminacijo pa do evropskih projektov za vključevanje, participacijo in usposabljanje za mladinske organizacije, ki delajo z mladimi begunci.
     
  • Program EU Ustvarjalna Evropa podpira projekte, ki spodbujajo socialno vključevanje, integracijo, medkulturni dialog in boj proti ksenofobiji in predsodkom. Prek kulture se lahko begunci in migranti srečujejo, komunicirajo z obstoječimi skupnostmi in se vanje vključijo.
     
  • Pri evropski solidarnostni enoti lahko mladi opravljajo prostovoljstvo ali delajo v okviru solidarnostnih aktivnosti in/ali pripravijo lastne solidarnostne projekte v svojih državah ali v tujini. Aktivnosti evropske solidarnostne enote lahko trajajo od dveh do dvanajst mesecev. Običajno se izvajajo v državah članicah EU.

 

* Beseda „migrant“ je dvoumna in nima pravne vrednosti. Na mednarodni ravni ni splošno sprejete definicije za „migranta“. Več o tem si lahko preberete v glosarju Evropske migracijske mreže tukaj