Skip to main content
Официален уебсайт на Европейския съюзОфициален уебсайт на ЕС
© UNHCR/Diego Ibarra Sánchez © UNHCR/Diego Ibarra Sánchez

Положението на мигрантите и бежанците в Европа

Последна актуализация понеделник, 20/09/2021

Хората мигрират от край време. Всеки ден мигранти и бежанци се опитват да достигнат до ЕС в търсене на защита и по-добър живот.

Някои използват законни начини, а други рискуват живота си в морето, за да избягат от политическо потисничество, война, природни бедствия и бедност. Какво прави ЕС за справяне с миграционната криза?

Разбиране на разликата между бежанци и мигранти

Бежанците са хора, които бягат от въоръжени конфликти или преследване. Те са признати за такива в приемащата държава на базата на основателни опасения от преследване по причина на тяхната раса, религия, националност, политическо мнение или принадлежност към определена социална група. В края на 2018 г. в света е имало 25,9 млн. бежанци, показват данни на ВКБООН. В Директивата относно определянето на ЕС са дадени насоки за предоставяне на международна закрила на нуждаещите се от нея лица. 

Търсещи убежище лица са хора, които твърдят, че са бежанци, но все още не са признати за такива. В момента те трябва да кандидатстват за закрила в първата страна от ЕС, в която влязат. Те получават статут на бежанци или друга форма на международна закрила едва след вземането на положително решение от националните органи. Това означава, че не всяко търсещо убежище лице ще бъде признато за бежанец. През 2018 г. страните от ЕС предоставиха закрила на близо 333 400 търсещи убежище лица.

Мигрантите*, от друга страна, по принцип решават да се преместят не заради пряка заплаха или преследване, а главно за да подобрят живота си: да намерят работа, да потърсят по-добри възможности за обучение, да се съберат със семейството си. Бежанците са защитени от международното право, по-специално от Конвенцията за статута на бежанците от 1951 г., докато националните правителства третират мигрантите в зависимост от своите закони и процедури в областта на имиграцията.

Вижте видеоклиповете, създадени от ВКБООН, за разликата между мигранти и бежанци, за вътрешно разселените лица и за това кой помага на бежанците.

Насърчаване на интеграцията на бежанците и мигрантите в Европа

Успоредно с политиката в областта на убежището, програмите за защита на границите и хуманитарната помощ, ЕС подкрепя интеграцията на бежанците в европейските общества, например чрез фонд „Убежище, миграция и интеграция“ (ФУМИ)

Въпреки че ЕС подкрепя разработването на ефективни стратегии за миграция, положението в отделните страни от Съюза е много различно. Тези проблеми понякога се влошават, когато младите бежанци навършат 18 години и мрежите за подкрепа, на които преди са разчитали, вече не са достъпни за тях. Освен това равнището на опита по свързани с интеграцията въпроси е различно в различните страни от ЕС. 

Положението на мигрантите също е трудно. Има доказателства, че мигрантите са непропорционално засегнати от неблагоприятни резултати по отношение на образованието, заетостта и достъпа до основни услуги, като здравеопазване и достойно жилищно настаняване (повече за това можете да прочетете в раздела за приобщаването в Доклада на ЕС за младежта от 2015 г.).

Във времена на засилване на дискриминацията, предразсъдъците, расизма и ксенофобията, съществуват правни, морални и икономически императиви за отстояване на основните права, ценности и свободи в ЕС и за продължаване на работата за по-сплотени общества.

Какво е положението на младите хора с мигрантски произход?

Учащите с мигрантски произход често са изправени пред трудности при приспособяването към новата учебна среда. Социалното приобщаване на всички млади хора, включително тези с мигрантски произход, е приоритет на стратегията на ЕС за младежта (2019—2027 г.).

От 2016 г. насам Европейската комисия подкрепя усилията на страните от ЕС да интегрират мигрантите в своите системи за образование и обучение — като се започне от образованието в ранна детска възраст и се стигне до висшето образование. В Плана на Комисията за действие относно интеграцията на граждани на трети държави са определени три приоритета за образованието:

  • да се интегрират новопристигналите мигранти в структурите за общо образование възможно най-рано
  • да се предотвратят ниските образователни резултати сред мигрантите
  • да се предотврати социалното изключване и да се стимулира междукултурният диалог.

Чрез програмата „Еразъм+“ Комисията предоставя финансиране за проекти и други дейности за интегриране на мигрантите във всички сектори на образованието и обучението. Стратегически партньорства са насочени към разработване на новаторски образователни практики и насърчаване на международното сътрудничество. В рамките на „Еразъм+“ се подкрепя също изграждането на капацитет в областта на висшето образование в страните партньори, които са особено засегнати от последиците на миграцията. 

ЕС също така съфинансира мрежата SIRIUS за образование на мигрантите. Чрез тази мрежа се подпомага образованието на деца и младежи от мигрантски произход чрез стратегически дейности на национално и международно равнище. 

И накрая, Комисията предлага на повече от 100 000 бежанци и новопристигнали мигранти достъп до онлайн езикова подкрепа — безплатна платформа за онлайн обучение по езици, целяща да се подпомогне интегрирането на тези лица в приемащите общности.

Какво може да се направи в подкрепа на приобщаването на мигрантите и бежанците?

Има няколко начина за участие. Можете да започнете, като проверите Принос на работата с младежта в контекста на въпроси, свързани с миграцията и бежанците — набор от практически инструменти, където можете да откриете наличните възможности за финансиране. 
Европейският младежки форум също предоставя информация за възможности за участие в тази област. 
Можете да участвате в местни инициативи, да подкрепяте кампании срещу расизма, като Световния ден на бежанците на 20 юни и кампанията „Не на словото на омразата“, или просто като демонстрирате непредубеденост към другите хора. 

Ако участвате в младежка организация или искате да се присъедините към проект, който насърчава междукултурното разбирателство, солидарността и участието, ЕС предоставя различни възможности за финансиране. Ето някои от тях:

  • „Еразъм+“ предоставя различни форми на безвъзмездни средства за проекти за образователна мобилност. Например можете да организирате или да участвате в младежки обмени, които включват работа с мигранти или бежанци. По линия на частта за спорта на „Еразъм+“ се предоставят и безвъзмездни средства за спортни проекти по места, насочени към интегриране на бежанци, чрез поканата Спортът като средство за интеграция и социално приобщаване на бежанците. Най-добрите проекти се отличават с годишните награди за спорт на ЕС #BeInclusive. Ако искате да научите повече за това как вашата организация може да участва, свържете се с националната агенция във вашата страна.
     
  • Европейската младежка фондация на Съвета на Европа също предлага финансиране на младежки организации на местно, национално и европейско равнище. Тя предоставя безвъзмездни средства за широк кръг дейности — от местни образователни дейности в областта на човешките права, дейности за повишаване на осведомеността във връзка с недискриминацията, до европейски проекти за приобщаване, участие и обучение за младежки организации, работещи с млади бежанци.
     
  • По програмата на ЕС „Творческа Европа“ се подкрепят проекти за насърчаване на социалното приобщаване, интеграцията, междукултурния диалог и борбата срещу ксенофобията и предразсъдъците. За бежанците и мигрантите културата може да бъде средство да се срещат, да общуват и да станат част от съществуващи общности.
     
  • В рамките на Европейския корпус за солидарност младите хора могат да извършват доброволческа дейност, дейност за солидарност и/или да създават свои собствени проекти за солидарност в страните си или в чужбина. Дейностите на Европейския корпус за солидарност са с продължителност от 2 до 12 месеца. Обикновено те се провеждат в страните от Европейския съюз.

 

* Има неяснота относно формулировката „мигрант“, която няма правна стойност. На международно равнище не съществува общоприето определение за „мигрант“. Можете да прочетете повече по въпроса в речника на термините на Европейската мрежа за миграцията тук