Skip to main content
© UNHCR/Diego Ibarra Sánchez © UNHCR/Diego Ibarra Sánchez

Situácia migrantov a utečencov v Európe

Posledná aktualizácia pondelok, 20/09/2021

Vo všetkých dejinných epochách ľudia migrovali z miesta na miesto. Migranti a utečenci sa denne pokúšajú dostať do EÚ, kde hľadajú ochranu a lepší život.

Niektorí idú legálnou cestou, iní riskujú svoje životy na mori, aby unikli politickému útlaku, vojne, prírodným katastrofám a chudobe. Ako EÚ rieši migračnú krízu?

Pochopenie rozdielu medzi utečencami a migrantmi

Utečenci sú ľudia, ktorí utekajú pred ozbrojenými konfliktmi alebo prenasledovaním. Hostiteľská krajina ich takto vníma na základe ich opodstatneného strachu z prenasledovania z dôvodov rasovej, náboženskej alebo štátnej príslušnosti, politického presvedčenia alebo členstva v určitej sociálnej skupine. Podľa UNHCR bolo na konci roka 2018 na celom svete 25,9 milióna utečencov. Pokyny na udeľovanie medzinárodnej ochrany tým, ktorí to potrebujú, v EÚ stanovuje smernica o oprávnení na medzinárodnú ochranu

Žiadatelia o azyl sú ľudia, ktorí tvrdia, že sú utečenci, ale zatiaľ im tento štatút nebol priznaný. V súčasnosti musia požiadať o ochranu prvú krajinu EÚ, do ktorej vstúpia. Až keď vnútroštátne orgány prijmú kladné rozhodnutie, je im predelený štatút utečenca alebo iná forma medzinárodnej ochrany. To znamená, že nie každý žiadateľ o azyl je uznaný za utečenca. V roku 2018 poskytli krajiny EÚ ochranu takmer 333 400 žiadateľom o azyl.

Na druhej strane, migranti* sa spravidla rozhodnú pre odchod nie z dôvodu priamej hrozby alebo prenasledovania, ale najmä z dôvodu zlepšenia svojho života: idú za prácou, lepším vzdelaním, rodinou. Utečenci sú chránení medzinárodným právom, najmä Dohovorom o právnom postavení utečencov, zatiaľ čo k migrantom pristupujú národné vlády podľa vlastných zákonov a postupov v oblasti prisťahovalectva.

Pozri si videá UNHCR o rozdiele medzi migrantmi a utečencami, o vnútorne vysídlených osobách a o tom, kto pomáha utečencom.

Podpora integrácie utečencov a migrantov v Európe

Okrem azylových politík, programov na ochranu hraníc a humanitárnej pomoci podporuje EÚ integráciu utečencov do európskych spoločností napríklad prostredníctvom fondu pre azyl, migráciu a integráciu (AMIF)

Hoci EÚ podporuje rozvoj účinných integračných stratégií, situácia v tejto oblasti je v jednotlivých členských štátoch veľmi nerovnomerná. Tieto problémy sa niekedy zhoršujú, keď mladí utečenci dosiahnu vek 18 rokov a podporné siete, na ktoré sa predtým spoliehali, zo dňa na deň zmiznú. Okrem toho sa úroveň skúseností v otázkach integrácie v jednotlivých členských štátoch líši. 

Situácia migrantov je tiež ťažká. Na základe dôkazov vidno neproporcionálne postihnutie migrantov nepriaznivými výsledkami v oblasti vzdelávania, zamestnanosti a prístupu k základným službám, napríklad k zdravotnej starostlivosti a dôstojnému bývaniu (viac sa dočítaš v správe EÚ o mládeži za rok 2015 v časti o začlenení).

V čase nárastu diskriminácie, predsudkov, rasizmu a xenofóbie existujú právne, etické a hospodárske imperatívy na dodržiavanie základných práv, hodnôt a slobôd EÚ a snahu o dosiahnutie súdržnejšej spoločnosti.

A čo mladí ľudia z prisťahovaleckého prostredia?

Prispôsobovanie sa novému vzdelávaciemu prostrediu je pre študentov s migrantským pôvodom často problematické. Sociálne začlenenie všetkých mladých ľudí vrátane tých z prisťahovaleckého prostredia je prioritou stratégie EÚ pre mládež (2019 – 2027).

Európska komisia podporuje od roku 2016 členské štáty EÚ v ich úsilí integrovať migrantov do svojich systémov vzdelávania a odbornej prípravy – počnúc vzdelávaním a starostlivosťou v ranom detstve až po vysokoškolské vzdelávanie. V akčnom pláne Komisie pre integráciu štátnych príslušníkov tretích krajín sa identifikovali tri priority v oblasti vzdelávania:

  • integrácia novo prichádzajúcich migrantov do bežných vzdelávacích štruktúr hneď, ako je to možné,
  • predchádzanie slabým výsledkom migrantov,
  • zabránenie sociálnemu vylúčeniu a podpora medzikultúrneho dialógu.

Program Erasmus+ poskytuje financovanie projektov a ďalších činností zameraných na integráciu migrantov do všetkých oblastí vzdelávania a odbornej prípravy. Strategické partnerstvá sú zamerané na rozvoj inovatívnych vzdelávacích postupov a podporu nadnárodnej spolupráce. Program Erasmus+ podporuje aj budovanie kapacít v oblasti vysokoškolského vzdelávania v partnerských krajinách, ktoré sú obzvlášť zasiahnuté dôsledkami migrácie. 

EÚ tiež spolufinancuje sieť SIRIUS pre vzdelávanie migrantov, ktorá podporuje vzdelávanie detí a mladých ľudí z prisťahovaleckého prostredia prostredníctvom strategických opatrení na vnútroštátnej a medzinárodnej úrovni. 

A nakoniec, Komisia ponúkla viac ako 100 000 utečencom a novým migrantom prístup k online jazykovej podpore, bezplatnej internetovej jazykovej vzdelávacej platforme, ktorá pomáha jednotlivcom začleniť sa do hostiteľskej spoločnosti.

Ako môžeš podporiť začlenenie migrantov a utečencov?

Existuje niekoľko spôsobov, ako sa môžeš zapojiť. Môžeš začať tým, že si prezrieš publikáciu Prínos práce s mládežou v kontexte otázok migrácie a utečencov. Ide o praktický súbor nástrojov, v ktorom nájdeš dostupné možnosti financovania. 
Dobré príležitosti na zmysluplnú angažovanosť v tejto oblasti ponúka aj Európske fórum mládeže
Môžeš prispieť k miestnym iniciatívam, podporiť kampane proti rasizmu, napríklad Svetový deň utečencov 20. júna a kampaň proti nenávistným prejavom, alebo sa jednoducho budeš k druhým správať bez predsudkov. 

EÚ poskytuje rôzne možnosti financovania v prípade, že si súčasťou mládežníckej organizácie alebo sa chceš zapojiť do projektu, ktorý podporuje medzikultúrne porozumenie, solidaritu a participáciu. Tu je niekoľko možností:

  • Program Erasmus+ ponúka rôzne granty na projekty vzdelávacej mobility. Môžeš napríklad organizovať mládežnícke výmeny, ktoré zahŕňajú spoluprácu s utečencami alebo migrantmi, alebo sa na nich môžeš zúčastňovať. Program Erasmus+ Sport poskytuje granty na miestne športové projekty zamerané na integráciu utečencov prostredníctvom výzvy Šport ako nástroj integrácie a sociálneho začlenenia utečencov. Najlepšie projekty zároveň odmeňuje prostredníctvom každoročných cien #BeInclusive EU Sport Awards. Ak sa chceš dozvedieť viac o tom, ako sa tvoja organizácia môže zapojiť, obráť sa na národnú agentúru vo svojej krajine.
     
  • Finančné prostriedky miestnym, národným a európskym mládežníckym organizáciám ponúka aj Európska nadácia pre mládež z Rady Európy. Poskytuje všetko od miestnych vzdelávacích aktivít v oblasti ľudských práv a aktivít súvisiacich so zvyšovaním informovanosti o nediskriminácii až po európske projekty, ktoré sa zaoberajú začlenením, účasťou a odbornou prípravou mládežníckych organizácií pracujúcich s mladými utečencami.
     
  • Program Tvorivá Európa podporuje projekty, ktoré pomáhajú presadzovať sociálne začlenenie, integráciu, medzikultúrny dialóg a boj proti xenofóbii a predsudkom. Kultúra môže byť prostriedkom, vďaka ktorému sa môžu utečenci a migranti stretávať, komunikovať s existujúcimi komunitami a stať sa ich súčasťou.
     
  • V rámci Európskeho zboru solidarity sa môžu mladí ľudia stať dobrovoľníkmi, podieľať sa na aktivitách v oblasti solidarity a/alebo vytvárať projekty v oblasti solidarity vo svojej vlastnej krajine alebo v zahraničí. Aktivity Európskeho zboru solidarity môžu trvať dva až dvanásť mesiacov. Zvyčajne prebiehajú v členských štátoch Európskej únie.

 

* Pojem „migrant“ je nejednoznačný a nemá právnu hodnotu. Na medzinárodnej úrovni neexistuje žiadna všeobecne akceptovaná definícia pojmu „migrant“. Viac sa dočítaš v glosári Európskej migračnej siete tu