Skip to main content
© kylebaker - Flickr, CC by 2.0 © kylebaker - Flickr, CC by 2.0

Zawalcz o stypendium!

Ostatnia aktualizacja poniedziałek, 04/01/2021

Myślisz o spróbowaniu życia studenckiego w innym kraju, ale boisz się, że studia za granicą będą kosztować fortunę? Przeczytaj, jak znaleźć stypendium i zacząć następny rok akademicki w wymarzonym kraju.

Opłaty za studia w Europie

W Unii Europejskiej (UE) opłaty za studia znacznie się różnią w zależności od kraju. Warto jednak wiedzieć, że zasadniczo czesne jest niższe niż na innych kontynentach, a oferta stypendialna jest bogata. 

W pierwszej kolejności musisz oszacować koszt studiów za granicą. Co roku sieć Eurydice publikuje podsumowanie informacji dotyczących zarówno opłat dla studentów, jak i systemów wsparcia (w tym stypendiów i pożyczek) na poziomie europejskiego szkolnictwa wyższego. Aby uzyskać dostęp do podsumowania, na stronie ze sprawozdaniami porównawczymi na rozwijanej liście „Topics” (tematy) wybierz „Fees” (opłaty). 

Możesz również przejrzeć strony takie jak StudyinEurope lub Study.EU albo wejść bezpośrednio na krajowe portale na temat szkolnictwa wyższego oraz na stronę uczelni, na której zamierzasz studiować. 

Poszukaj stypendium

Chcesz przekonać się, jak wyglądają studia poza Europą? Na pewno nieobca jest Ci nazwa Erasmus+! W ramach tego unijnego programu studentom szkół wyższych oferowane są stypendia na odbycie części studiów za granicą w ponad 34 krajach. Nie wiesz, od czego zacząć? Zajrzyj tutaj.

W ramach programu Erasmus+ oferowane są również finansowane przez UE stypendia dla studentów różnych kierunków studiów magisterskich i doktoranckich (wspólne studia magisterskie Erasmus Mundus). Programy dostępne na następny rok akademicki znajdziesz w katalogu Komisji. Jeśli jeden z nich przypadł Ci do gustu, musisz skontaktować się z konsorcjum, które ma go w swojej ofercie – to ono dostarczy Ci informacji dotyczących między innymi tego, jak ubiegać się o stypendium.

Portal na temat stypendiów zawiera bazę danych z ponad tysiącem stypendiów dostępnych w krajach na całym świecie. Wybierz interesujący Cię poziom (od szkoły średniej po studia podoktoranckie), kraj, z którego pochodzisz, oraz kraj, gdzie zamierzasz studiować, a wyświetlą się stypendia, które odpowiadają Twoim kryteriom wyszukiwania.

Niektóre uczelnie proponują stypendia, aby przyciągnąć najlepszych studentów lub konkretne grupy docelowe (np. szkoły biznesu mogą w ten sposób promować kobiety). Nie zapomnij przejrzeć stron internetowych uczelni, które Cię interesują, zazwyczaj mają osobną stronę na temat stypendiów. 

Możesz też rzucić okiem na strony ministerstw edukacji poszczególnych krajów poświęcone stypendiom dla studentów z zagranicy. Na przykład Niemcy oferują wsparcie finansowe za pośrednictwem DAAD, na Węgrzech możesz studiować z pomocą Instytutu Balassiego, na Malcie ubiegać się o stypendia dostępne w ramach programu Sports and Endeavour, a w Wielkiej Brytanii – o stypendium Chevening
Listę stypendiów znajdziesz w bazie danych programu Eurodesk. Laureaci programów stypendialnych są wybierani najczęściej w oparciu o kryteria takie jak talenty i zasługi lub w ramach promowania różnorodności. Uważnie zapoznaj się z warunkami i zadbaj o to, by Twój wniosek o stypendium był solidnie skonstruowany. 

A tak w ogóle, czy wiesz, że można pożyczyć pieniądze na sfinansowanie studiów magisterskich?
Kredyt programu Erasmus+ dla studentów studiów magisterskich daje możliwość zaciągnięcia pożyczki w wysokości do 12 tys. euro na roczny program studiów prowadzących do uzyskania tytułu magistra lub do 18 tys. euro na dwuletni program takich studiów w jednym z 34 europejskich krajów uczestniczących w programie Erasmus+. 
Aby móc ubiegać się o kredyt, musisz być obywatelem jednego z 34 europejskich krajów uczestniczących w programie Erasmus+ oraz zapisać się na studia magisterskie w innym kraju niż kraj zamieszkania (musi to być też inny kraj niż ten, w którym ukończyłeś studia licencjackie).
Szczegółowe informacje dostępne są tutaj.

Jak ubiegać się o stypendium?

Zanim zgłosisz swoją kandydaturę, przeczytaj nasze porady:

  1. Zacznij poszukiwanie stypendiów (i ubieganie się o nie) jak najwcześniej. Większość terminów składania wniosków upływa na początku roku, w którym zaczyna się program zajęć, zatem nie czekaj do wiosny, jeśli chcesz uzyskać stypendium na wrzesień.
     
  2. Zorganizuj się! Przygotuj listę terminów, których nie chcesz przegapić, i nie czekaj do ostatniego dnia z napisaniem wniosku. Musisz poświęcić na to sporo czasu, ale jeśli zdobędziesz stypendium, poczujesz, że było warto.
     
  3. Ubiegaj się o możliwie jak najwięcej stypendiów (oczywiście, o ile spełniasz podane warunki). Jeżeli wydaje Ci się, że nie ma sensu się zgłaszać, gdyż na pewno wpłynie bardzo dużo wniosków, pamiętaj, że jeśli nie spróbujesz, może ominąć Cię życiowa szansa. Nigdy nie wiadomo – kto nie ryzykuje, nie zyskuje.
     
  4. Nie przejmuj się, jeśli tym razem Ci się nie uda. Spróbuj jeszcze raz w następnym roku akademickim lub pomyśl, jak inaczej mógłbyś sfinansować swoje plany.


Możesz również przeczytać nasz artykuł, w którym znajdziesz 10 rad, o czym trzeba pamiętać przy ubieganiu się o stypendium.