Skip to main content
© kylebaker - Flickr, CC by 2.0 © kylebaker - Flickr, CC by 2.0

Nájdite štipendium a získajte ho!

Posledná aktualizácia pondelok, 04/01/2021

Chceli by ste si užiť študentský život v inej krajine, ale obávate sa, že vás to bude stáť celý majetok? V tomto článku nájdete informácie, ako nájsť vhodné štipendium a začať ďalší akademický rok v krajine svojich snov.

Poplatok za školné v Európe

Školné za štúdium na vysokej škole sa v jednotlivých krajinách Európskej únie (EÚ) veľmi líši. Je však dobré vedieť, že poplatky za školné sú ako celok nižšie než na iných kontinentoch a že existuje množstvo príležitostí na získanie štipendia. 

V prvom rade je potrebné vyhodnotiť náklady na vaše štúdium v zahraničí. Sieť Eurydice každý rok uverejňuje prehľad poplatkov pre študentov a podporných systémov (vrátane grantov a pôžičiek) v európskom vysokoškolskom vzdelávaní (viac informácií nájdete v časti „poplatky“ v porovnávacích správach). 

Ďalšie informácie nájdete aj na webových sídlach, napríklad StudyinEurope, Study.EU, alebo priamo na národných informačných portáloch vysokoškolského vzdelávania a na webovom sídle inštitúcie, kde plánujete študovať. 

Nájdite štipendiá

Máte záujem študovať mimo Európy? Určite ste už počuli o programe Erasmus+! Tento program EÚ ponúka študentom vysokoškolského vzdelávania grant na absolvovanie študijného pobytu v zahraničí vo viac ako 34 krajinách. Zistite, ako začať, v tomto článku.

Program Erasmus+ taktiež ponúka štipendiá financované EÚ pre rôzne magisterské a doktorandské programy (spoločný magisterský študijný program Erasmus Mundus). Nahliadnite do katalógu Komisie, kde nájdete dostupné programy na nasledujúci akademický rok. V prípade záujmu o niektorý z programov musíte kontaktovať konzorcium ponúkajúce program, ktoré vám poskytne viac informácií a návod, ako podať prihlášku.

Portál venovaný štipendiám obsahuje databázu viac ako tisíc štipendií dostupných v krajinách na celom svete. Vyberte požadovanú úroveň (od strednej školy po postdoktorandské štúdium), krajinu, z ktorej pochádzate, a krajinu, v ktorej chcete študovať, a vyhľadávací nástroj vám ponúkne štipendiá, ktoré zodpovedajú vášmu profilu.

Niektoré inštitúcie vysokoškolského vzdelávania navrhujú štipendiá na prilákanie najlepších študentov alebo konkrétnych skupín (napr. ženy na obchodných školách). Nezabudnite si pozrieť webové sídla škôl, o ktoré sa zaujímate, zvyčajne majú stránku venovanú štipendiám. 

Môžete si pozrieť aj webové sídla národných ministerstiev zodpovedných za vzdelávanie, kde nájdete štipendiá pre medzinárodných študentov. Napríklad Nemecko poskytuje financovanie prostredníctvom programu DAAD, v Maďarsku môžete študovať na Balassiho inštitúte, môžete sa uchádzať o športové a prospechové štipendijné programy na Malte a štipendiá Chevening v Spojenom kráľovstve. 
Zoznam štipendií nájdete v programovej databáze Eurodesk. Väčšina škôl vyberá študentov na základe kritérií – talentu/zásluh a/alebo rozmanitosti. Pozorne si prezrite ich podmienky a vypracujte presvedčivú žiadosť. 

A na záver, viete, že si môžete požičať peniaze na magisterský študijný program?
Magisterská pôžička Erasmus+ dáva študentom možnosť požičať si na jednoročný magisterský študijný program až 12 000 EUR alebo na dvojročný magisterský program 18 000 EUR na štúdium v jednej z 34 európskych krajín programu Erasmus+. 
Aby ste na ňu mali nárok, musíte byť štátnym príslušníkom jednej z 34 európskych krajín programu Erasmus+ a prihlásiť sa do magisterského programu v inej krajine, ako je krajina vášho pobytu, a v inej krajine ako v tej, v ktorej ste absolvovali bakalárske štúdium.
Všetky podrobnosti nájdete tu.

Ste pripravení podať žiadosť?

Tu je niekoľko tipov, ako získať štipendium:

  1. S hľadaním štipendia a podaním žiadosti začnite čo najskôr. Väčšina termínov na predkladanie žiadostí je na začiatku roka, v ktorom sa kurz začína, takže ak chcete získať štipendium na september, nečakajte do jari.
     
  2. Dobre si to zorganizujte! Napíšte si zoznam termínov, ktoré nechcete zmeškať, a nečakajte do poslednej chvíle, kým začnete písať svoju žiadosť. Nejaký čas to trvá, ale získanie finančných prostriedkov stojí za námahu.
     
  3. Požiadajte o čo najväčší počet štipendií (samozrejme za predpokladu, že na ne máte nárok). Možno si myslíte, že bude podané také množstvo žiadostí, že nemáte šancu, ale ak sa neprihlásite, môžete zmeškať životnú príležitosť. Nikdy neviete! Kto neskúsi, nevyhrá.
     
  4. Ak nezískate štipendium, veľmi sa tým netrápte. Vyskúšajte to znova o rok alebo porozmýšľajte o iných spôsoboch, ako financovať svoje sny.


Môžete si prečítať aj náš článok na tému 10 tipov, ktoré treba mať na pamäti pri podávaní žiadosti o štipendium.