Skip to main content
© kylebaker - Flickr, CC by 2.0 © kylebaker - Flickr, CC by 2.0

Sameklē stipendiju un dabū to!

Pēdējās atjaunināšanas datums pirmdiena, 04/01/2021

Tev gribētos izbaudīt studenta dzīvi citā valstī, bet baidies, ka tas būs pārāk sālīti? Turpini lasīt un uzzini, kā vari sameklēt stipendiju un jau nākamo akadēmisko gadu sākt savā sapņu valstī.

Mācību maksa Eiropā

Dažādās Eiropas Savienības (ES) valstīs mācību maksa augstskolās ir ļoti atšķirīga. Tomēr ir labi apzināties, ka kopumā mācību maksa ir zemāka nekā citās pasaules daļās, turklāt ir pieejamas daudzas stipendijas. 

Vispirms tev vajadzētu izvērtēt, cik varētu izmaksāt studijas ārzemēs. Katru gadu tīkls Eurydice publicē pārskatu par mācību maksu un atbalsta sistēmām studentiem (tostarp stipendijām un aizdevumiem) Eiropas augstākās izglītības sistēmā (sk. tematu fees (jeb maksa) pie salīdzinošajiem ziņojumiem). 

Vari izpētīt arī tādas tīmekļvietnes kā StudyinEurope, Study.EU vai doties tieši uz valsts portāliem par augstāko izglītību vai tās augstskolas tīmekļvietni, kurā tu vēlētos mācīties. 

Sameklē stipendiju!

Vēlies paplašināt savu studiju pieredzi valstīs ārpus Eiropas? Esam pārliecināti, ka esi dzirdējis par “Erasmus+”! Šī ES programma piedāvā augstskolu studentiem stipendiju, lai viņi kādu laiku varētu mācīties ārzemēs, izvēloties starp vairāk nekā 34 valstīm. Šajā rakstā vari uzzināt vairāk.

“Erasmus+” arī piedāvā ES finansētas stipendijas dažādām maģistrantūras un doktorantūras programmām (“Erasmus Mundus” kopīgie maģistra grādi). Ielūkojies Komisijas katalogā, lai redzētu, kādas programmas ir pieejamas nākamajā akadēmiskajā gadā. Ja ieraugi kādu interesantu kursu, tev jāsazinās ar konsorciju, kas programmu piedāvā, un jānoskaidro, kā pieteikties, un cita sīkāka informācija.

Stipendiju portālā ir datubāze ar vairāk nekā tūkstoš stipendijām, ko piedāvā valstis daudzviet pasaulē. Izvēlies vēlamo līmeni (no vidējās izglītības līdz pēcdoktorantūras studijām), norādi, no kuras valsts esi un kurā valstī vēlies studēt, un meklētājprogramma atradīs taviem kritērijiem atbilstīgu stipendiju.

Dažas augstākās izglītības iestādes piedāvā stipendijas, lai piesaistītu labākos studentus vai kādas īpašas grupas (piemēram, sievietes biznesa augstskolās). Izpēti tevi interesējošo augstskolu tīmekļvietnes (parasti tajās ir arī lapa par stipendijām). 

Vari ieskatīties arī valstu izglītības ministrijas tīmekļvietnēs, lai uzzinātu, vai ir stipendijas ārzemju studentiem. Piemēram, Vācija nodrošina finansējumu no DAAD, bet Ungārijā vari studēt ar Balassi institūta atbalstu. Piesakies uz Maltā piedāvāto sporta vai “Endeavour” shēmas stipendiju vai Čīvninga stipendiju Apvienotajā Karalistē. 
Izpēti programmas Eurodesk datubāzē atrodamo stipendiju sarakstu. Vairumā gadījumu studentus izvēlas viņu talantu, nopelnu un/vai dažādības kritērija dēļ. Rūpīgi iepazīsties ar nosacījumiem, lai varētu sagatavot ievērības cienīgu pieteikumu. 

Visbeidzot, vai zini, kā aizņemties naudu, lai varētu studēt maģistrantūrā?
“Erasmus+” aizdevumi maģistrantūras studijām ir iespēja studentiem aizņemties līdz 12 000 eiro vienam studiju gadam vai 18 000 eiro diviem studiju gadiem, lai mācītos kādā no 34 Eiropas valstīm, kuras piedalās programmā “Erasmus”. 
Lai atbilstu prasībām, tev ir jābūt kādas no to valstu pilsonim, kuras piedalās “Eramus+” programmā (pavisam tajā piedalās 34 Eiropas valstis), un jābūt reģistrētam maģistrantūras programmā citā valstī nevis savā mītnesvalstī (turklāt studiju valsts nedrīkst būt tā pati valsts, kurā esi ieguvis bakalaura grādu).
Sīkāka informācija atrodama te.

Esi gatavs pieteikties?

Lūk, daži padomi, kā tikt pie stipendijas.

  1. Sāc meklēt stipendijas (un pieteikties uz tām) pēc iespējas ātrāk. Parasti pieteikšanās termiņš ir tā gada sākumā, kurā kurss sākas, tāpēc negaidi līdz pavasarim, ja vēlies stipendiju septembrī.
     
  2. Izplāno labi! Izveido to termiņu sarakstu, kurus tev nevajadzētu nokavēt, un negaidi līdz pēdējai dienai, lai sāktu rakstīt pieteikumu. Tas prasīs laiku, bet ir tā vērts, jo atmaksāsies, kad saņemsi stipendiju.
     
  3. Piesakies uz maksimāli daudzām stipendijām (protams, ja atbilsti pieteikšanās kritērijiem). Tev varbūt šķitīs, ka pieteikumu ir daudz un tev nav izredžu, bet, ja nepieteiksies, vari palaist garām unikālu iespēju. Nekad nevar zināt! Kas neriskē, tas nevinnē.
     
  4. Ja stipendiju tomēr neiegūsti, pārāk daudz nebēdā. Nākamajā akadēmiskajā gadā mēģini vēlreiz vai padomā par citiem veidiem, kā finansēt savas ieceres.


Izlasi arī mūsu 10 ieteikumus, kā pieteikties uz stipendiju.