Skip to main content
© kylebaker - Flickr, CC by 2.0 © kylebaker - Flickr, CC by 2.0

Pronađite i dobijte stipendiju!

Posljednje ažuriranje ponedjeljak, 04/01/2021

Htjeli biste uživati u studentskom životu u drugoj zemlji, ali se bojite da je to preskupo? Nastavite čitati i doznajte kako pronaći stipendiju i započeti sljedeću akademsku godinu u zemlji svojih snova.

Školarine u Europi

Školarine za visoko obrazovanje znatno se razlikuju među zemljama Europske unije. Međutim, dobro je znati da su europske školarine općenito niže nego na drugim kontinentima, a postoje i brojne mogućnosti stipendiranja. 

Prvo morate procijeniti troškove svojeg studija u inozemstvu. Mreža Eurydice svake godine objavljuje pregled školarina i sustava potpore za studente (uključujući stipendije i zajmove) u europskom visokom obrazovanju (odaberite temu „školarine” u njihovim usporednim izvješćima

Možete potražiti informacije i na internetskim stranicama kao što su StudyinEurope ili Study.EU ili izravno na nacionalnim informativnim portalima za visoko obrazovanje te na stranicama ustanove na kojoj želite studirati. 

Pronađite stipendije

Želite proširiti svoje studentsko iskustvo u zemljama izvan Europe? Sigurno ste čuli za Erasmus+. Taj program EU-a studentima nudi stipendije za studiranje u inozemstvu u više od 34 zemlje. U ovom su članku dostupne osnovne informacije.

Erasmus+ nudi i stipendije koje financira EU za različite diplomske i doktorske programe (združeni diplomski studiji Erasmus Mundus) Pregledajte Komisijin katalog programa koji su dostupni u sljedećoj akademskoj godini. Ako vam se neki program svidi, obratite se konzorciju koji ga organizira kako biste dobili više informacija i pojedinosti o prijavi.

Portal Scholarship sadržava bazu podataka s više od tisuću stipendija dostupnih u zemljama diljem svijeta. Odaberite željenu razinu (od srednje škole do poslijedoktorskog studija), svoju zemlju podrijetla i zemlju u kojoj želite studirati i tražilica će vam pokazati stipendije koje odgovaraju vašem profilu.

Neke ustanove visokog obrazovanja nude stipendije kako bi privukle najbolje studente ili određene skupine (npr. poslovne škole mogu nastojati privući žene). Svakako pregledajte internetske stranice ustanova koje vas zanimaju, obično postoji stranica za stipendije. 

I na internetskim stranicama nacionalnih ministarstava nadležnih za obrazovanje možete potražiti stipendije za međunarodne studente. Na primjer, u Njemačkoj možete dobiti financjsku potporu putem DAAD-a, možete studirati na Institutu Balassi u Mađarskoj ili se prijaviti za program stipendiranja Sports and Endeavour u Malti ili stipendiju Chevening u Ujedinjenoj Kraljevini. 
Pregledajte popis stipendija u bazi podataka programa Eurodesk. Studenti se uglavnom odabiru na temelju talenta/postignuća i/ili kriterija raznolikosti. Pažljivo proučite uvjete i pripremite kvalitetnu prijavu. 

A znate li da možete i posuditi novac za diplomski studij?
U okviru programa Erasmus+ možete dobiti zajam za diplomski studij u iznosu do 12 000 eura za jednogodišnji diplomski studij odnosno 18 000 za dvogodišnji diplomski studij u jednoj od 34 europske zemlje sudionice programa Erasmus+. 
Da biste mogli zatražiti zajam, morate biti državljanin jedne od 34 europske zemlje sudionice programa Erasmus+ i upisati se na diplomski studij u zemlji koja nije vaša zemlja boravišta i u kojoj niste pohađali preddiplomski studij.
Sve pojedinosti dostupne su ovdje.

Spremni za prijavu?

Nekoliko savjeta za dobivanje stipendije:

  1. Počnite pretraživati stipendije (i prijavljivati se) što ranije. Većina rokova za prijavu je na početku godine u kojoj program počinje pa nemojte čekati do proljeća ako želite stipendiju za rujan.
     
  2. Organizirajte se! Sastavite popis rokova koje ne želite propustiti i nemojte čekati do zadnjeg trenutka za pisanje prijave. Za to treba vremena, ali isplatit će se kad dobijete novac.
     
  3. Prijavite se za što veći broj stipendija (za koje ispunjavate uvjete, naravno). Možda mislite da će biti toliko prijava da nemate nikakvih izgleda, ali ako se ne prijavite, možda ćete propustiti životnu priliku! Nikad se ne zna! Tko ne riskira, ne profitira.
     
  4. Nemojte se previše brinuti ako ne dobijete stipendiju. Pokušajte ponovno za sljedeću akademsku godinu ili razmislite o drugim načinima financiranja svojih ideja.


Pročitajte naš članak s 10 savjeta za prijavu za stipendiju.