Skip to main content
© kylebaker - Flickr, CC by 2.0 © kylebaker - Flickr, CC by 2.0

Poišči in pridobi si štipendijo!

Zadnja sprememba Ponedeljek, 04/01/2021

Te zanima izkušnja študentskega življenja v tujini, a se bojiš, da bi bila zate predraga? Pripravili smo nekaj informacij o tem, kako lahko poiščeš štipendijo in prihodnje študijsko leto preživiš na želeni univerzi.

Šolnine v Evropi

Šolnine za visokošolsko izobraževanje se med državami Evropske unije (EU) zelo razlikujejo. Vendar je dobro vedeti, da so na splošno nižje kot na drugih celinah in da je na voljo veliko priložnosti za štipendiranje. 

Najprej moraš oceniti stroške svojega študija v tujini. Mreža Eurydice vsako leto objavi pregled šolnin in podpornih sistemov (vključno z nepovratnimi sredstvi in posojili) v evropskem visokošolskem izobraževanju (glej temo „Šolnina“ („Fees“) v razdelku primerjalna poročila (comparative reports). 

Obiščeš lahko tudi spletišča, kot sta StudyinEurope in Study.EU, ali pa informacije poiščeš neposredno na nacionalnih informacijskih portalih o visokošolskem izobraževanju ali na spletišču ustanove, v kateri se želiš izobraževati. 

Poišči štipendijo

Te mika študij v državah zunaj Evrope? Zagotovo si že slišal/slišala za program Erasmus+! Ta program EU visokošolskim študentom in študentkam ponuja štipendijo za študijsko obdobje v tujini v več kot 34 državah. V tem članku so na voljo osnovne informacije.

Erasmus+ ponuja štipendije za različne magistrske in doktorske programe, ki jih financira EU (skupni magistrski študij Erasmus Mundus). Poglej si katalog Evropske komisije s podatki o programih, ki so na voljo v prihodnjem študijskem letu. Če najdeš program zase, se obrni na konzorcij tega programa, kjer ti bodo povedali vse o programu in oddaji vloge.

Portal o štipendijah vsebuje zbirko podatkov o več kot tisoč štipendijah, ki jih ponujajo v različnih državah po svetu. V iskalniku označi študijsko stopnjo (od dodiplomskega do doktorskega študija), svojo matično državo in državo, v kateri želiš študirati, in sistem bo poiskal vse štipendije, ki ustrezajo tvojim iskalnim kriterijem.

Nekatere visokošolske ustanove ponujajo štipendije, da bi privabile najboljše študente in študentke ali posebne skupine študentov in študentk (npr. ženske v poslovnih šolah). Oglej si spletišča ustanov, ki te zanimajo, saj ponavadi vsebujejo tudi spletno stran o štipendijah. 

Oglej si tudi spletišča nacionalnih ministrstev, pristojnih za izobraževanje, in poišči informacije o štipendijah za mednarodne študente in študentke. Nemčija na primer ponuja finančna sredstva prek ustanove DAAD, na Madžarskem lahko študiraš na Balassi Institute, na Malti lahko zaprosiš za štipendiranje iz programov Malta Sports Scholarships Scheme in Endeavour Scholarship Scheme, v Združenem kraljestvu pa za štipendijo v okviru programa Chevening
Seznam štipendij lahko najdeš tudi v podatkovni zbirki programa Eurodesk. Študenti in študentke, ki se jim dodeli štipendija, so običajno izbrani/izbrane na podlagi sposobnosti/dosežkov in/ali meril raznolikosti. Skrbno preveri pogoje za pridobitev štipendije in pripravi kvalitetno prijavo. 

Ali veš, da si lahko za magistrski študijski program tudi izposodiš denar?
Posojilo za magistrski študij Erasmus+ študentom in študentkam omogoča, da si za enoletni magistrski študij v eni od 34 evropskih držav programa Erasmus+ izposodijo do 12 000 EUR, za dvoletni magistrski študij pa 18 000 EUR. 
Za sodelovanje v programu moraš imeti državljanstvo ene od 34 evropskih držav, ki so del programa Erasmus+, in se vpisati v magistrski program v državi, ki ni država tvojega prebivališča in v kateri nisi opravljal/opravljala dodiplomskega študija.
Več informacij je na voljo tukaj.

Kako do štipendije

Morda ti pride prav nekaj nasvetov:

  1. Štipendije začni iskati karseda zgodaj, tudi vlogo oddaj čim prej. Rok za oddajo vloge je skoraj vedno na začetku leta, v katerem se začne študij, zato ne čakaj do pomladi, če potrebuješ štipendijo za september.
     
  2. Organiziraj se! Zabeleži si roke, ki jih ne smeš zamuditi, in z vlogo ne čakaj do zadnjega dne. Pisanje vloge je zamudno delo, ki pa je poplačano, ko ti štipendijo odobrijo.
     
  3. Oddaj čim več vlog (seveda moraš izpolnjevati pogoje za štipendije). Morda se ti zdi, da bo trud zaman, ker pri takšni množici prosilcev nimaš možnosti. Toda če vloge za štipendijo ne oddaš, ti morda uide življenjska priložnost. Ne moreš vedeti vnaprej! Saj poznaš tisti rek: brez muje se še čevelj ne obuje!
     
  4. Nikar ne obupaj, če štipendije ne dobiš. Poskusi znova naslednje študijsko leto, razmisliš pa lahko tudi o drugih možnostih, kako najti potrebna sredstva.


Lahko si prebereš tudi naš članek o 10 nasvetih za oddajo vloge za štipendijo.