Skip to main content
© kylebaker - Flickr, CC by 2.0 © kylebaker - Flickr, CC by 2.0

Jak získat stipendium

poslední aktualizace pondělí, 04/01/2021

Chcete vyjet studovat do jiné země EU, ale bojíte se, že by vás to stálo moc peněz? Zde se dozvíte, jak najít stipendium a studovat v zemi vašich snů.

Školné na evropských univerzitách

Výše školného na vysokých školách se v jednotlivých zemích Evropské unie značně liší. Všeobecně je však celkově nižší než v jiných částech světa. Univerzity také nabízejí řadu stipendií. 

První věc, kterou byste měli udělat, je spočítat si náklady na studium v zahraničí. Síť Eurydice každý rok zveřejňuje přehled studentských poplatků a také systémů podpory (včetně grantů a půjček) ve vysokoškolském vzdělávání (ve srovnávacích zprávách pod tématem „poplatky“). 

Můžete se také podívat na internetové stránky StudyinEurope či Study.EU nebo přímo na informační portály o vnitrostátním vysokoškolském vzdělávání v jednotlivých zemích a na internetové stránky instituce, kde byste chtěli studovat. 

Jak zažádat o stipendium

Chcete si svou studijní zkušenost rozšířit o pobyt v zemi mimo Evropu? Už jste určitě slyšeli o programu Erasmus+. Jeho prostřednictvím mohou vysokoškolští studenti získat grant na studijní pobyt v zahraničí, který lze absolvovat v jedné ze 34 zemí. Podrobnější informace najdete zde.

Erasmus+ rovněž nabízí stipendia financovaná z prostředků EU pro různé magisterské a doktorandské programy (společné magisterské studium Erasmus Mundus). Prohlédněte si katalog s programy, které jsou k dispozici na příští akademický rok. Pokud vás nějaký program zaujme, obraťte se na konsorcium, které tento program nabízí, se žádostí o další informace a podrobnější podmínky pro zájemce.

Na tomto portálu najdete databázi s více než 1 000 stipendií v zemích po celém světě. Zvolte si požadovaný stupeň studia (od střední školy po postdoktorandské studium), uveďte zemi, odkud pocházíte, a zemi, kde chcete studovat, a vyhledávač vám najde stipendia, která odpovídají zvoleným kritériím.

Některé instituce vysokoškolského vzdělávání nabízejí stipendia pro nejlepší studenty nebo specifické skupiny (např. ženy v ekonomických oborech). Bližší informace jsou proto obvykle k dispozici také na stránkách školy, kde byste chtěli studovat. 

Další informace o stipendiích pro mezinárodní studenty najdete rovněž na internetových stránkách ministerstva školství příslušné země. Německo například poskytuje finanční prostředky prostřednictvím DAAD, v Maďarsku můžete studovat s pomocí Balassi Institute nebo zažádat o stipendium v maltských programech Sports and Endeavour scholarship schemes či o stipendium Chevening ve Spojeném království. 
Seznam stipendií najdete v databázi programů Eurodesk. Většina z nich vybírá studenty na základě talentu/zásluh a/nebo kritérií rozmanitosti. Pečlivě si prostudujte příslušné podmínky a podejte skutečně solidní přihlášku. 

Věděli jste, že na magisterské studium si můžete půjčit?
Program studentských půjček na magisterské studium Erasmus+ (angl. Erasmus+ Master Loan) nabízí studentům možnost vypůjčit si až 12 000 eur na jeden rok magisterského studia nebo 18 000 eur na dva roky magisterského studia v jedné ze 34 evropských zemí programu Erasmus+. 
Abyste mohli o tuto půjčku zažádat, musíte být státním příslušníkem jedné z 34 evropských zemí programu Erasmus+ a být zapsáni do magisterského studijního programu v jiné zemi, než je země vašeho bydliště, a také v jiné zemi, než kde jste získali titul bakaláře.
Další informace najdete zde.

Chcete podat přihlášku?

Máme pro vás několik tipů, jak stipendium získat:

  1. Stipendium si začněte hledat a žádejte o něj co nejdříve. Termín podání většiny přihlášek je na začátku roku, v němž daný program začíná, takže pokud chcete stipendium od září, nečekejte s vyřizováním až na jaro.
     
  2. A postupujte systematicky! Sepište si seznam termínů, které nesmíte zmeškat, a s vyplňováním přihlášky nečekejte až na poslední den. Chce to totiž svůj čas. Uvidíte, že se to vyplatí, až stipendium dostanete.
     
  3. Zažádejte si o co největší počet stipendií (samozřejmě pokud splňujete příslušné podmínky). Zájemci často podléhají pocitu, že jelikož se hlásí obrovské množství uchazečů, nemají vlastně žádnou šanci. Jenže pokud se nepřihlásíte vůbec, můžete přijít o svou životní šanci. Člověk nikdy neví... Zkuste to – risk je zisk!
     
  4. Když stipendium nezískáte, nedělejte si z toho velkou hlavu. Zkuste to znovu příští akademický rok nebo popřemýšlejte o jiných možnostech financování.


Přečtěte si také 10 tipů, jak správně zažádat o stipendium.