Skip to main content
© kylebaker - Flickr, CC by 2.0 © kylebaker - Flickr, CC by 2.0

Raskite ir gaukite stipendiją!

Atnaujinta Pirmadienis, 04/01/2021

Norėtumėte pasimėgauti studentišku gyvenimu kitoje šalyje, tačiau baiminatės, kad tai labai brangiai kainuos? Perskaitykite šiuos patarimus, kaip gauti stipendiją, ir pradėkite naujus akademinius metus savo svajonių šalyje.

Mokesčiai už mokslą Europoje

Mokesčiai už aukštąjį mokslą Europos Sąjungos (ES) šalyse labai skiriasi. Vis dėlto apskritai jie yra mažesni nei kituose žemynuose, be to, yra daug galimybių gauti stipendiją. 

Pirmiausia reikia įvertinti studijų užsienyje kainą. Tinklas „Eurydice“ kasmet skelbia Europos aukštojo mokslo studentų mokesčių ir paramos sistemų (įskaitant stipendijas ir paskolas) apžvalgą (lyginamosiose ataskaitose žr. temą „mokesčiai“). 

Informacijos galite ieškoti ir tokiose interneto svetainėse kaip „StudyinEurope“ ir „Study.EU“, nacionaliniuose aukštojo mokslo informacijos portaluose ir institucijų, kuriose ketinate studijuoti, interneto svetainėse. 

Raskite stipendijas

Norėtumėte studijuoti ne Europos šalyje? Tikrai esate girdėję apie programą „Erasmus+“! Pagal šią ES programą aukštųjų mokyklų studentams suteikiama stipendija studijų laikotarpiui užsienyje daugiau kaip 34 šalyse. Pirmiausia perskaitykite šį straipsnį.

Pagal programą „Erasmus+“ taip pat teikiamos ES finansuojamos stipendijos įvairioms magistrantūros ir doktorantūros programoms („Erasmus Mundus“ jungtinės magistrantūros studijų programos). Informacijos apie kitų akademinių metų programas galite rasti Komisijos kataloge. Radę patinkantį studijų kursą kreipkitės į programą siūlantį konsorciumą ir paprašykite daugiau informacijos bei nurodymų, kaip teikti paraišką.

Stipendijoms skirtame portale yra duomenų bazė, kurioje sukaupta informacijos apie tūkstančius stipendijų, kurias galima gauti studijoms įvairiausiose pasaulio šalyse. Pasirinkite norimą lygį (nuo pirmosios aukštojo mokslo pakopos iki studijų po doktorantūros), savo šalį ir šalį, kurioje norėtumėte studijuoti, ir paieškos sistema suras jums tinkamas stipendijas.

Kai kurios aukštojo mokslo įstaigos siūlo stipendijas, kad pritrauktų geriausius studentus arba konkrečių grupių atstovus (pvz., moteris verslo mokyklose). Apsilankykite jus dominančių mokyklų interneto svetainėse – paprastai jose būna informacijos apie stipendijas. 

Informacijos apie tarptautiniams studentams skiriamas stipendijas galbūt rasite ir nacionalinių švietimo ministerijų svetainėse. Pavyzdžiui, Vokietija teikia finansavimą pagal programą DAAD, Vengrijoje galite studijuoti Balassi institute, Maltoje galite bandyti gauti stipendijas sporto srityje arba specialias ENDEAVOUR stipendijas, Jungtinėje Karalystėje – „Chevening“ stipendijas. 
Programos „Eurodesk“ duomenų bazėje rasite stipendijų sąrašą. Dauguma jų skiriama atsižvelgiant į studentų talentus bei laimėjimus ir įvairovės kriterijus. Atidžiai išsinagrinėkite sąlygas ir pateikite tinkamai parengtą paraišką. 

Galiausiai, ar žinote, kad galite pasiimti paskolą magistrantūros studijoms?
„Erasmus+“ paskola magistrantūros studijoms suteikia galimybę studentams pasiskolinti iki 12 000 EUR vienų metų magistrantūros studijų programai arba 18 000 EUR dvejų metų magistrantūros studijų programai vienoje iš 34 Europos programos „Erasmus+“ šalių. 
Kad galėtumėte dalyvauti programoje, turite būti vienos iš 34 programos „Erasmus+“ šalių pilietis ir įstoti į magistrantūros studijas kitoje šalyje nei jūsų gyvenamoji šalis ir nei ta, kurioje įgijote bakalauro laipsnį.
Visa informacija pateikta čia.

Pasirengę teikti paraišką?

Štai keletas patarimų, kaip gauti stipendiją.

  1. Pradėkite ieškoti galimybių gauti stipendiją ir pateikite paraiškas kuo anksčiau. Dėl daugumos stipendijų paraiškas reikia pateikti tų kalendorinių metų, kuriais prasideda mokslai, pradžioje. Taigi neatidėliokite iki pavasario, jei norite gauti stipendiją nuo rugsėjo.
     
  2. Svarbu gera organizacija! Susidarykite sąrašą terminų, kurių nenorite praleisti, ir pradėkite rašyti paraišką nelaukdami iki paskutinės minutės. Paraišką parengti užtrunka, tačiau kai gausite stipendiją, pastangos atsipirks.
     
  3. Pateikite kuo daugiau paraiškų dėl stipendijų (žinoma, jei atitinkate reikalavimus). Jums gali atrodyti, kad paraiškas teikiančiųjų yra tiek daug, kad neturite jokio šanso, tačiau jei nebandysite, galite praleisti galimybę, kokių nebepasitaikys per visą gyvenimą. Jei nebandysite, nieko ir negausite.
     
  4. Jei stipendijos gauti nepavyktų, per daug nesikrimskite. Bandykite ją gauti kitiems akademiniams metams arba paieškokite kitų būdų rasti lėšų savo sumanymams įgyvendinti.


Norėdami gauti stipendiją, taip pat galite perskaityti mūsų straipsnį, kuriame pateikiama 10 patarimų, kaip pateikti stipendijos paraišką.