Skip to main content
© kylebaker - Flickr, CC by 2.0 © kylebaker - Flickr, CC by 2.0

Otsi ja taotle stipendiumi!

Viimati uuendatud Esmaspäev, 04/01/2021

Kas sooviksid nautida tudengielu välismaal, kuid kardad, et see läheb sulle kalliks maksma? Loe, kuidas leida stipendium ja alustada uut õppeaastat oma unistuste riigis.

Õppemaksud Euroopas

Kõrghariduse õppemaksud on Euroopa Liidus riigiti väga erinevad. Siiski on hea teada, et õppemaksud on tervikuna madalamad kui teistel kontinentidel ning eksisteerib palju erinevaid stipendiumivõimalusi. 

Kõigepealt tuleb kindlaks teha välismaal õppimise kulud. Eurydice võrgustik avaldab igal aastal ülevaate nii üliõpilaste õppemaksudest kui ka tugisüsteemidest (sealhulgas toetustest ja laenudest) Euroopa kõrgharidussüsteemis (vt võrdlevate aruannete alt teema „tasud“). 

Võid tutvuda ka selliste veebisaitidega nagu StudyinEurope, Study.EU, või otse riikliku kõrghariduse teabeportaalides ja õppimiseks välja valitud asutuse veebisaidil avaldatud materjalidega. 

Otsi stipendiumi

Kas oled huvitatud õpingutest väljaspool Euroopat? Kindlasti oled kuulnud programmist Erasmus+! Selle ELi programmi raames pakutakse üliõpilastele stipendiume, et minna välismaale õppima. Programm hõlmab enam kui 34 riiki. Uuri, kuidas alustada, siit.

Erasmus+ pakub ka ELi rahastatavaid stipendiume erinevatele magistri- ja doktoriõppeprogrammidele (Erasmus Munduse ühised magistriõppekavad). Vaata Euroopa Komisjoni kataloogist, milliste õppekavade jaoks järgmisel õppeaastal stipendiume antakse. Kui leiad sulle huvi pakkuva õppekava, siis võta lisateabe saamiseks ja taotlemiseks ühendust programmi pakkuva konsortsiumiga.

Stipendiumide portaal sisaldab andmebaasi, kust võib leida üle tuhande kogu maailmas pakutava stipendiumi. Vali sobiv tase (alates keskkoolist kuni järeldoktoriõppeni), oma päritoluriik ja riik, kus soovid õppida, ning otsingumootor leiab sinu profiilile vastavad stipendiumid.

Mõned kõrgharidusasutused pakuvad stipendiume, et meelitada ligi parimaid üliõpilasi või konkreetseid rühmi (nt naised ärikoolides), tutvu kindlasti sulle huvi pakkuvate koolide veebisaitidega. Tavaliselt on neil eraldi stipendiumide lehekülg. 

Võid tutvuda ka rahvusvahelistele üliõpilastele mõeldud stipendiumitega tegelevate haridusministeeriumide veebisaitidega. Näiteks pakub Saksamaa rahastamist DAADi kaudu, samuti on võimalik õppida Ungaris Balassi Instituudis, taotleda toetust Malta spordi- ja Endeavour´i stipendiumikavade raames ning Chevening´i stipendiume Ühendkuningriigis. 
Tutvu stipendiumide loeteluga Eurodeski programmi andmebaasis. Enamik kavasid valivad kandidaate andekuse/tulemuste ja/või mitmekesisuse kriteeriumide alusel. Uuri hoolikalt nende tingimusi ja esita kindlasti hoolikalt koostatud avaldus. 

Kas teadsid, et magistriõppe programmi jaoks on võimalik raha laenata?
Erasmus+ magistrilaen annab üliõpilastele võimaluse laenata üheaastase magistriõppeprogrammi jaoks kuni 12 000 eurot või kaheaastase magistriõppeprogrammi jaoks kuni 18 000 eurot, et õppida ühes 34st Euroopa Erasmus+ programmis osalevast riigist. 
Konkursil osalemiseks pead olema ühe Euroopa 34 Erasmus+ programmiriigi kodanik ja registreeruma magistriprogrammis riigis, mis ei ole sinu elukohariik ega riik, kus omandasid bakalaureusekraadi.
Kõik üksikasjad on kättesaadavad siit.

Valmis taotlust esitama?

Siit leiad mõned näpunäited stipendiumi edukaks taotlemiseks:

  1. Alusta stipendiumide otsimist ja taotlemist võimalikult vara. Enamiku õppekavade puhul on taotlustähtajad selle aasta alguses, millal õpe algab, seega ära oota kevadeni, kui soovid stipendiumi septembriks.
     
  2. Koosta tegevuskava! Tee nimekiri taotlustähtaegadest ja ära oota oma taotluse kirjutamisega viimase hetkeni. See on aeganõudev, kuid vaeva väärt, kui lõpuks toetuse saad.
     
  3. Esita taotlus nii paljude stipendiumide jaoks, kui võimalik (muidugi eeldusel, et täidad kõik tingimused). Võid ju arvata, et taotlejate hulk on niigi suur ja sul ei ole võimalustki, kuid kui sa ei taotle, võid jääda ilma elu parimast võimalusest. Ei või iial teada! Kes ei riski, see ei võida.
     
  4. Ära ole väga löödud, kui sul ei õnnestu stipendiumi saada. Proovi järgmisel õppeaastal uuesti või püüa leida muid viise oma ideede rahastamiseks.


Loe ka artiklit 10 nõuande kohta, mida stipendiumi taotlemisel meeles pidada.