Skip to main content
© kylebaker - Flickr, CC by 2.0 © kylebaker - Flickr, CC by 2.0

Намери и спечели стипендия!

Последна актуализация понеделник, 04/01/2021

Искаш да учиш във висше училище в чужбина, но се боиш, че ще струва много скъпо? Прочети по-долу как да намериш стипендия и да започнеш следващата учебна година в страната на твоите мечти.

Такси за обучение в Европа

Таксите за висше образование варират значително в различните страни от Европейския съюз (ЕС). Въпреки това е добре да се знае, че таксите за обучение като цяло са по-ниски от таксите на други континенти и съществуват много възможности за получаване на стипендия. 

Най-напред трябва да прецениш какви ще са разходите ти за учене в чужбина. Всяка година мрежата Евридика публикува преглед както на студентските такси, така и на системите за подпомагане (включително безвъзмездни средства и заеми) в рамките на европейското висше образование (виж темата „такси“ в сравнителните доклади). 

Можеш също да разгледаш уебсайтове като StudyinEurope, Study.EU или направо националните информационни портали за висше образование и уебсайта на институцията, в която планираш да учиш. 

Търсене на стипендии

Искаш да учиш в държава извън Европа? Сигурно си чувал/а за Еразъм+! Тази програма на ЕС предлага на студентите безвъзмездни средства за период на обучение в чужбина в над 34 държави. Виж откъде да започнеш.

„Еразъм+“ предлага и финансирани от ЕС стипендии за различни магистърски и докторски програми (съвместни магистърски програми „Еразмус Мундус“). Потърси програми за следващата учебна година в каталога на Комисията. Ако някой курс ти хареса, трябва да се свържеш с консорциума, който предлага програмата, за повече информация във връзка с кандидатстването.

В портала за стипендии има база данни с над 1000 стипендии, предоставяни в страни от цял свят. Избери желаното от теб образователно равнище (от гимназия до следдокторска специализация), страната, от която идваш, и страната, в която искаш да учиш, и търсачката ще ти покаже стипендии, които отговарят на твоя профил.

Някои висши училища предлагат стипендии за привличане на най-добрите студенти или конкретни групи студенти (напр. жени в бизнес училища). Не забравяй да провериш и уебсайтовете на университетите, които те интересуват — те обикновено имат страница, посветена на стипендиите. 

Можеш също да потърсиш информация за стипендии за международни студенти на уебсайтовете на националните министерства на образованието. Германия например предоставя финансиране чрез DAAD, можеш да учиш в Унгария с помощ от Института Balassi, можеш да кандидатстваш по една от схемите за стипендии Sports and Endeavour в Малта или за стипендия Chevening в Обединеното кралство. 
Виж базата данни на „Евродеск“ за списък със стипендии. По-голямата част от тях се предоставят въз основа на талант/академични постижения и/или по критерии за многообразие. Внимателно прегледай условията, за съставиш силна кандидатура. 

А знаеш ли, че можеш и да вземеш пари назаем за магистърска програма?
Заемът за магистри по програма „Еразъм+“ дава възможност на студенти да вземат до 12 000 евро заем за едногодишна магистърска програма или до 18 000 евро за двугодишна магистърска програма, за да следват в една от 34-те европейски държави по програмата. 
За да отговаряш на условията, трябва да си гражданин на една от 34-те европейски държави по програма „Еразъм+“ и да се запишеш в програма в страна, различна от твоята страна на пребиваване и различна от страната, в която си следвал за бакалавър.
Виж всички подробности за заемите за магистри.

Как да кандидатстваш?

Ето някои съвети как да получиш стипендия:

  1. Започни да търсиш и да кандидатстваш за стипендии възможно най-рано. Крайните срокове обикновено са в началото на годината, в която започва курсът, така че не чакай до пролетта, ако искаш стипендия от септември.
     
  2. Организирай се! Направи списък на крайните срокове, които не искаш да пропуснеш, и не чакай последния ден, за да подготвиш кандидатурата си. Това отнема време, но ще си струва, когато получиш стипендията.
     
  3. Кандидатствай за колкото се може повече стипендии (ако отговаряш на условията, разбира се). Може би си мислиш, че при толкова много кандидатури нямаш никакъв шанс, но ако не кандидатстваш, може да пропуснеш шанса на живота си. Никога не се знае! Ако не рискуваш, няма да спечелиш.
     
  4. Не се разстройвай, ако не получиш стипендия. Опитай пак през следващата учебна година или помисли по какъв друг начин можеш да финансираш идеите си.


Можеш също да прочетеш статията 10 съвета за кандидатстването за стипендия.