Skip to main content
© kylebaker - Flickr, CC by 2.0 © kylebaker - Flickr, CC by 2.0

Hasznos tanácsok ösztöndíjkeresőknek

Utolsó frissítés hétfő, 04/01/2021

Külföldön szeretnél tanulni és értékes tapasztalatokat szerezni, de attól tartasz, hogy egy vagyonba fog kerülni? Az alábbiakban tippekkel szolgálunk arról, hogyan találhatsz megfelelő ösztöndíj-lehetőséget, és mit kell tenned ahhoz, hogy a következő tanévet már álmaid országában kezdd meg.

Tandíjak Európában

A felsőoktatási tandíjak között jelentős eltérések vannak az Európai Unió különböző országaiban. Azt azonban jó tudni, hogy ezek a tandíjak összességében alacsonyabbak, mint a többi kontinensen, ráadásul sok ösztöndíj-lehetőség létezik. 

Az első dolog, amit mérlegelni kell, az a külföldi tanulmányok költsége. Az Eurydice hálózat minden évben áttekintést tesz közzé az európai felsőoktatásban alkalmazott hallgatói tandíjakról és támogató modellekről (az ösztöndíjakat és diákhiteleket is beleértve). A megtekintéshez válaszd ki a „Fees” (Díjak) témát az összehasonlító jelentéseket ismertető Comparative Reports oldalon. 

Más honlapokon is tájékozódhatsz, például a StudyinEurope, Study.EU oldalain, vagy közvetlenül a nemzeti felsőoktatási információs portálokon, vagy annak az intézménynek a webhelyén, ahol folytatni szeretnéd tanulmányaidat. 

Ösztöndíjak keresése

Kedvet érzel ahhoz, hogy Európán kívüli országban szerezz tapasztalatot diákként? Biztosan hallottál már az Erasmus+ programról. Ez az uniós program ösztöndíjat kínál a felsőoktatásban tanuló diákok számára a külföldi tanulmányi időszakokra, több mint 34 országra kiterjedően. Érdekel a lehetőség, de nem tudod, mi a teendő, hogyan kezdj hozzá? Megtudhatod ebből a cikkből.

Az Erasmus+ uniós finanszírozású ösztöndíjakat biztosít különféle mesterképző és doktori programokhoz is (Erasmus Mundus közös mesterképzés). Az Európai Bizottság katalógusában utánanézhetsz, milyen ösztöndíjprogramok indulnak a következő tanévben. Ha látsz köztük olyat, amelyet szívesen megpályáznál, vedd fel a kapcsolatot a programot működtető konzorciummal, és érdeklődj náluk a képzés részleteiről és a jelentkezési eljárásról.

Feltétlenül látogass el a Scholarship Portal ösztöndíjakkal foglalkozó webhelyére, melynek adatbázisában több mint ezer olyan ösztöndíj körében végezhetsz keresést, melyek a világ legkülönbözőbb országaiban kínálnak tanulási lehetőséget. Válaszd ki, hogy (a középiskolaitól a posztdoktori képzésig bezárólag) milyen szinten szeretnél tanulmányokat folytatni, melyik ország állampolgára vagy, és melyik országban szeretnél tanulni, a keresőmotor pedig megjeleníti azokat az ösztöndíjakat, amelyek megfelelnek a keresési beállításoknak.

Egyes felsőoktatási intézmények ösztöndíjakat kínálnak, hogy magukhoz vonzzák a legtehetségesebb diákokat, vagy bizonyos célcsoportok legjobbjait (például üzleti főiskolák nőket). Épp ezért mindig érdemes az általad kiszemelt felsőoktatási intézmények weboldalát végigböngészni, rendszerint van olyan rovatuk, amely ismerteti az általuk kínált ösztöndíjakat. 

Az oktatásügyért felelős nemzeti minisztériumok honlapjain is tájékozódhatsz arról, hogy milyen ösztöndíj-lehetőségek állnak a külföldi diákok rendelkezésére. Így például Németország a DAAD, a Német Felsőoktatási Csereszolgálat révén biztosít finanszírozást, Magyarországon a Balassi Intézet kínál pályázati lehetőségeket, Máltán a Sports and Endeavour scholarship schemes ösztöndíjaira lehet pályázni, az Egyesült Királyságban tanulni kívánó fiatalok pedig a Chevening-ösztöndíjat kaphatják meg. 
Érdemes megnézni a Eurodesk Programme Database nevű adatbázisban az ösztöndíjak listáját. A legtöbb intézmény tehetség vagy érdem, illetve sokszínűségi kritériumok alapján választja ki a diákok közül a kedvezményezetteket. Olvasd el figyelmesen a feltételeket, és nyújts be jól kidolgozott pályázatot! 

Tudsz arról, hogy hitelt is lehet felvenni mesterképzépzési programban való részvételhez?
Az Erasmus+ mesterképzési hitel lehetőséget ad a hallgatóknak 12 ezer euró összegű hitel felvételére az egyéves mesterképzési programok, és 18 ezer euró összegű hitel felvételére a kétéves mesterképzési programok esetében. Ez a lehetőségaz Erasmus+ 34 európai programországára terjed ki. 
Ahhoz, hogy pályázhass, a 34 európai programország valamelyikének állampolgárságával kell rendelkezned, és be kell jelentkezned mesterképzésre egy, a lakóhelyed szerinti, illetve az egyetemi alapképzés megszerzésének helye szerinti országtól eltérő országban.
Erről a lehetőségről itt lehet részletesen tájékozódni.

Megvan, melyik ösztöndíjat szeretnéd megpályázni?

Az alábbiakban néhány tippet adunk arra vonatkozóan, mit érdemes tenned azért, hogy elnyerd a kiszemelt ösztöndíjat.

  1. A lehető legkorábban kezdj el keresni (és pályázni). Az ösztöndíjak túlnyomó többsége esetében a jelentkezés határideje annak a naptári évnek az elejére esik, amikor a program indul, ezért ha szeptembertől szeretnél külföldön tanulni, ne várj a kereséssel tavaszig.
     
  2. Fontos, hogy átgondoltan láss hozzá a kereséshez. Készíts listát a fontos határidőkről, melyekről nem szabad lemaradnod, és ne az utolsó percben írd meg a pályázati anyagot. Ez persze sok időt igényel, de a befektetett energia megtérül, ha elnyered az ösztöndíjat!
     
  3. A lehető legtöbb ösztöndíjat pályázd meg (feltéve hogy megfelelsz a kiírásban szereplő feltételeknek). Lehet, hogy azt hiszed, annyi a jelentkező, hogy semmi esélyed sincs, de ha nem pályázol, akkor biztosan elmulasztod ezt a páratlan lehetőséget. Sosem lehet tudni! Aki mer, az nyer!
     
  4. Ne keseredj el, ha nem koronázza siker az erőfeszítéseidet. Próbálkozz újra a következő tanévben, és gondold át, nem tudnál-e más módon pénzt szerezni külföldi tanulásra.


Olvasd el cikkünket arról a 10 tanácsról is, amelyet érdemes megfontolni, amikor ösztöndíjra jelentkezel.