Skip to main content
©Alexandr Bormotin - Unsplash ©Alexandr Bormotin - Unsplash

Akadálymentes utazás

Utolsó frissítés hétfő, 04/01/2021

Az utazás olyan élmény, amelyről senki sem maradhat le!

Mindenkinek vannak egyedi szükségletei, melyek kielégítése nem mindig egyszerű. Ez különösen igaz akkor, ha utazik az ember. Amikor kilépsz a komfortzónádból, gyakran találod magad szemben váratlan helyzetekkel. Nagyon fontos azonban, hogy mindenkinek legyen lehetősége utazni, akadályok nélkül.

Ezért segíteni szeretnénk neked: összeállítottuk ezt a hasznos tippeket tartalmazó útmutatót az Európai Unión belüli akadálymentes utazáshoz. Sok jó gyakorlati tanácsot találhatnak itt a sajátos igényű fiatal utazók.

Persze, Te magad tudod legjobban, mire van szükséged! Sokféle fogyatékosság van, és mindenkinek az élethelyzete különbözik a másik emberétől. Az alábbi tanácsok általános jellegűek, tehát mindenképp igazítsd azokat saját konkrét szükségleteidhez.
 

  1. Tervezz előre! Így sok kellemetlen meglepetés elkerülhető. Próbáld minél hamarabb lefoglalni az utadat, és tájékozódj időben, hogyan áll az akadálymentesítés azokban az országokban vagy térségekben, ahova készülsz. Minél jobban megszervezed az utadat, minél felkészültebb vagy, annál kevésbé lesz stresszes, hiszen, tudod majd, mire számíthatsz. Mindenesetre legyen a tarsolyodban egy B terv is, mondjuk egy alternatív úticél.

    Ajánljuk figyelmedbe a Pantou honlapot, amely megbízható és átfogó iránymutatást ad nemzetközi viszonylatban az akadálymentes turisztikai szolgáltatásokról. A honlapon található információk segíthetnek neked az utazásod megtervezésében. Természetesen nem ez az egyetlen weboldal, mely információkat tartalmaz az akadálymentes turizmusról, tehát érdemes más forrásokból is tájékozódnod.
     
  2. Bármerre is jársz, tudakozódj részletekbe menően az akadálymentességről, és jelezd a szükségleteidet. Nem mindenkinek van például azonos elképzelése arról, mit is jelent a kerekesszékkel való megközelíthetőség. Az akadálymentes útvonalakat, helyszíneket vagy szolgáltatásokat jelölő logók és címkék eltérőek lehetnek az egyes országokban. Bizonyára kerültél már olyan helyzetbe – talán nem is egyszer –, hogy azt gondoltad egy helyszínről, hogy akadálymentesített, aztán kiderült, hogy számodra nem volt az.

    Foglalás előtt hívd fel a szálláshelyet, és írd le részletesen, mire lesz szükséged, ha ott szállsz meg. Sokkal könnyebb elmagyarázni ezt valaki olyannak, aki ott dolgozik, hiszen azonnal meg tudja mondani, milyen megoldásokat és szolgáltatásokat tudnak biztosítani ott számodra. Ha gondolod, kérj egy-két fényképet a szálláshelyről, hogy könnyebben megállapíthasd, megfelelő-e neked a szállás.
     
  3. Utazás előtt tájékozódj arról, mennyire akadálymentes a helyi tömegközlekedés. Milyen könnyen tudsz közlekedni az adott településen? Igénybe tudod-e venni az ottani tömegközlekedési eszközök mindegyikét, vagy csak néhányat közülük?
    Érdemes egy vagy két nappal az utazásod előtt felvenned a kapcsolatot a közlekedési vállalattal, amelynek járatával utazol (vasút, hajó, autóbusz stb.), hogy tudják, milyen jellegű segítséget kell nyújtaniuk neked.

    Nagyon sok település közlekedési hálózata kitűnően fel van szerelve, ami a vakok és látáskárosultak utazásának megkönnyítését szolgáló eszközöket illeti. Londonban például nagy betűméretű térkép van elhelyezve a város különböző pontjain, melyet a vakok és gyengénlátók királyi intézete fejlesztett ki. Párizsban pedig létrehoztak egy, a vakok és látáskárosultak számára is hozzáférhető honlapot. Érdeklődj a helyi közlekedési vállalatnál, hogy milyen lehetőségeket tudsz igénybe venni.

    A kerekesszéket használó utazók például kifejezetten számukra készült útikalauzokat szerezhetnek be Amszterdamról, Berlinről, Brüsszelről, Bukarestről, Gibraltárról, Londonról, Madridról, Münchenről, Párizsról és Prágáról. De vannak más honlapok is. Tájékozódj minél több forrásból, hogy minél felkészültebben indulhass útnak.
     
  4. Vidd magaddal az útra a legfontosabb egészségügyi okmányokat. Gondoskodj róla, hogy legyen biztosításod: ne felejtsd el kiváltani és magaddal vinni az európai egészségbiztosítási kártyát. Ezt az okmányt mindegyik EU-országban elfogadják, és nagyon hasznos, ha sürgős egészségügyi ellátásra van szükséged az utad során.

    Érdemes esetleg magaddal vinned egy levelet, melyben kezelőorvosod röviden leírja az állapotodat, és adott esetben, hogy milyen gyógyszerekre van vagy lehet szükséged, továbbá tanácsos külön utasbiztosítást is kötnöd. Ha orvoshoz fordulsz külföldön, szükséged lehet az okmányaidra papíron és digitális formában egyaránt.
     
  5. Utazás előtt tájékoztasd utastársadat, mit kell tennie bizonyos helyzetekben (pl. ha epilepsziás rohamot kapsz).
     
  6. Fogalmazz meg néhány mondatot a szükségleteidről annak az országnak a nyelvén, ahova utazol. Ha például van valamilyen ételallergiád, hasznos lehet, ha papírra veted (vagy akár hangfelvételt készítesz) a helyi nyelven, hogy mely élelmiszereket nem szabad fogyasztanod. A szállásadódnál, a hotel recepcióján stb. megkérdezheted, hogy a leírás/hangfelvétel érthető-e, világos-e. Ajánljuk figyelmedbe a Lonely Planet 35 nyelven elérhető, kifejezetten a sajátos igényű utazóknak kínált ingyenes kifejezéstárát.
     
  7. Ha segítő kutyával utazol, ne feledd, hogy nem minden szolgáltató van tisztában a segítő kutyákra vonatkozó európai uniós szabályokkal. Könnyen kerülhetsz kényelmetlen helyzetbe; korlátozhatják a belépést bizonyos helyekre a kutyával, mert azt hiszik, hogy puszta kedvtelésből van veled. Ez szabályellenes eljárás. A segítő kutya nem kedvtelésből tartott háziállat, és jogod van hozzá, hogy mindenhova magaddal vidd.
    Amikor szállást foglalsz, gondoskodj róla, hogy a foglalást végző személyzet is tisztában van ezzel.
     
  8. Ha valamilyen segítő technológiát használsz, ügyelj arra, hogy az mindig kéznél legyen, és a repülőtéri biztonsági ellenőrzésnél mutasd be a biztonsági személyzetnek. Ezzel időt takarítasz meg.
     
  9. Vidd magaddal fogyatékossági igazolványodat. Ha van fogyatékossági igazolványod, vidd magaddal az útra, mert az különböző kedvezményekre jogosít fel múzeumokban, szálláshelyeken, kulturális rendezvényeken stb.
     
  10. A leghasznosabb információkat az akadálymentességről azoktól tudod beszerezni, akik nemrég jártak ott, ahova készülsz. Nagyon sok blogger és vlogger osztja meg személyes tapasztalatait és ad gyakorlati tanácsokat az interneten. Olvasd el, mit írnak, nézd meg a filmjeiket! A több ezer tagot számláló Accessible Travel Club Facebook-oldalán is nagyon sok hasznos információ található az akadálymentes utazás iránt érdeklődőknek. Olvasd el a bejegyzéseket, és tedd fel kérdéseidet!
     
  11. Oszd meg tapasztalataidat! Az is fontos, hogy az utazás után Te is megoszd tapasztalataidat a DiscoverEU jövőbeli résztvevőivel (pl. a Facebook-csoportunkban).
     
  12. Légy rugalmas, és gondolkodj pozitívan! Elképzelhető, hogy váratlan dolgokkal kerülsz szembe. Próbálj kreatív megoldást találni a nehézségekre, melyek utad során felmerülhetnek.
     
  13. Fogadd el a saját korlátaidat. Ne hátráltasson az, hogy sajátos szükségleteid vannak. Ugyanakkor figyelembe kell venned azokat az utazásod megtervezésekor, és ügyelned kell arra, hogy az utazás ne lépje túl a lehetőségeid határát.
     
  14. Legyél tudatában az utasként téged megillető európai uniós jogoknak. Fogyatékos, illetve mozgáskorlátozott személyként jogod van Európában ahhoz, hogy repülővel, vasúton, hajóval vagy autóbusszal történő utazásod során megfelelő segítségben részesülj a közlekedési vállalat részéről. Az utazókat megillető jogokról ezen az európai bizottsági honlapon tájékozódhatsz.