Skip to main content
©Alexandr Bormotin - Unsplash ©Alexandr Bormotin - Unsplash

Pieejama ceļošana

Pēdējās atjaunināšanas datums pirmdiena, 04/01/2021

Nepieņem ierobežojumus, ceļo brīvi!

Ikvienam ir konkrētas vajadzības. Ceļošanas laikā tās, iespējams, nav tik viegli apmierināt. Tu esi ārpus savas komforta zonas un vari nokļūt neierastās situācijās. Tomēr ikvienam, nepieļaujot diskrimināciju, vajadzētu būt iespējai doties ceļojumā uz ārzemēm.

Šī lapa satur praktiskus padomus, kas domāti jauniešiem ar īpašām vajadzībām pieejamības jomā, kā arī ieteikumus par pieejamu ceļošanu ES. Šajā dokumentā atradīsi padomus par pieejamu ceļošanu Eiropas Savienībā.

Bet, protams, tikai tev pašam vislabāk zināmas savas vajadzības. Ir dažāda veida invaliditāte, un katrs cilvēks ir atšķirīgs. Visus ieteikumus vari brīvi pielāgot sev, lai rastu labāku risinājumu savām vajadzībām.
 

  1. Plāno uz priekšu! Šādi samazināsies sliktu pārsteigumu iespējamība. Ja iespējams, rezervē ceļojumu laikus, lai pietiktu laika izpētīt tās vietas pieejamību, kuru vēlies apmeklēt. Jo organizētāks un izplānotāks būs ceļojums, jo mazāk stresa būs tā laikā, jo zināsi, kas ir sagaidāms. Katram gadījumam sagatavo plānu B.

    Tīmekļa vietnē Pantou atrodama uzticama un visaptveroša starptautiska rokasgrāmata par dažādiem pieejama tūrisma pakalpojumiem. Šajā vietnē piedāvātā informācija var atvieglot ceļojuma plānošanu. Šī, protams, nav vienīgā tīmekļa vietne ar informāciju par pieejamu tūrismu, un, tā kā nevienā tīmekļa lapā nav visa informācija, tā jāmeklē un jāpārbauda dažādos avotos.
     
  2. Uzdod daudz jautājumu par pieejamību un dari zināmas savas vajadzības. Visiem cilvēkiem nav vienāda izpratne par to, ko, piemēram, nozīmē "pieejams ratiņkrēslā”. Katrā valstī logotipi un uzraksti, kas norāda pieejamos maršrutus, pasākumus vai pakalpojumus, var būt atšķirīgi. Iespējams, ka esi jau bijis daudzās situācijās, kad domāji, ka vieta būs pieejama, bet vēlāk atklāji, ka tev tā nav pieejama.

    Pirms veikt rezervāciju, piezvani izraudzītās naktsmītnes reģistratūrai un precīzi apraksti savas vajadzības. Sarunājoties ar cilvēku, kurš strādā attiecīgajā vietā, būs vieglāk izskaidrot, kāda palīdzība tev vajadzīga. Ja neesi pārliecināts, vai naktsmītne ir tev pielāgota, vari pat, iespējams, lūgt atsūtīt attēlus.
     
  3. Pirms ceļošanas noskaidro, kāda ir sabiedriskā transporta situācija. Vai varēsi viegli pārvietoties uz vietas? Vai varēsi izmantot visus transporta veidus vai tikai dažus no tiem?
    Ja plāno braukt ar vilcienu (vai kādu citu sabiedrisko transportu), ir ieteicams piezvanīt sabiedriskā transporta uzņēmumam vienu vai divas dienas iepriekš, lai darbinieki zinātu, kāda veida palīdzība tai būs tev jāsniedz.

    Vājredzīgi vai neredzīgi cilvēki varētu būt pārsteigti par iespējām, ko var piedāvāt vietējie ceļošanas uzņēmumi. Piemēram, Londonā ir pieejamas lielformāta kartes, ko izstrādājis Karaliskais valsts neredzīgo institūts. Parīzē ir izstrādāta ikvienam domāta tīmekļa vietne, ņemot vērā neredzīgus cilvēkus. Vērsies vietējā transporta uzņēmumā un jautā par savām iespējām.

    Ja ceļo ratiņkrēslā, vari, piemēram, izmantot tiešsaistē pieejamās rokasgrāmatas par ratiņkrēslā pieejamiem maršrutiem Amsterdamā, Berlīnē, Briselē, Bukarestē, Gibraltārā, Londonā, Madridē, Minhenē, Parīzē un Prāgā. Protams, ir pieejamas arī citas tīmekļa vietnes. Vienmēr pārbaudi informāciju!
     
  4. Vienmēr ņem līdzi mapi ar svarīgiem medicīniskiem dokumentiem. Tāpat kā ikvienam, arī tev jāpārliecinās, ka tev ir veselības apdrošināšana. Tāpēc neaizmirsti pieprasīt Eiropas veselības apdrošināšanas karti un paņemt to līdzi. To atzīst visās ES valstīs, un tā ir noderīga ārkārtas situācijās.

    Turklāt apsver iespēju paņemt līdzi ārsta vēstuli, kurā īsi aprakstīts tavs stāvoklis un zāles, un ceļošanas apdrošināšanas polisi. Ārkārtas situācijā var būt vajadzīgi izdrukāti dokumenti, kā arī var noderēt rezerves dokumenti elektroniskā formā.
     
  5. Pirms dodies ceļā, sniedz instrukcijas pavadītājam, lai viņš zinātu, kā rīkoties, ja kaut kas notiek (piemēram, sākas epilepsijas lēkme).
     
  6. Sagatavo dažus teikumus par savām vajadzībām vietējā valodā. Piemēram, ja tev ir pārtikas alerģija, ir lietderīgi vietējā valodā uzrakstīt (vai ierunāt kā balss ziņu) sastāvdaļas, ko nevari ēst. Viesnīcas reģistratūrā vari pajautāt, vai uzrakstītās vai ierunātās sastāvdaļas ir saprotamas. Tam var noderēt (bezmaksas) Pieejamas ceļošanas sarunvārdnīca (Accessible Travel Phrasebook).
     
  7. Ja ceļo ar suni-pavadoni, tev jāapzinās, ka ne visi pakalpojumu sniedzēji ES valstīs ir informēti par Eiropas tiesību aktiem šajā jautājumā. Dažkārt vari nonākt nevēlamā situācijā, un tev var neļaut ņemt līdzi suni, jo to uzskata par lolojumdzīvnieku. Zini, ka tas nav pareizi. Tavs suns-pavadonis nav lolojumdzīvnieks, un tev ir tiesības uz palīdzību jebkurā vietā.
    Rezervējot naktsmītni, pārliecinies, ka reģistratūras personāls ir par to informēts.
     
  8. Ja izmanto palīgtehnoloģijas, pārliecinies, ka ievieto tās rokas bagāžā un izņem tās ārā pirms drošības pārbaudes. Laikus brīdini darbiniekus! Šādi ietaupīsi laiku.
     
  9. Paņem līdzi invaliditātes karti! Dažās Eiropas valstīs cilvēkiem ar invaliditāti ir invaliditātes karte, kas dod atlaides muzejos, naktsmītnēs, kultūras pasākumos u. tml. Paņem līdzi savu karti un, iespējams, saņemsi atlaidi.
     
  10. Vislabāko informāciju par pieejamu ceļošanu var iegūt no cilvēkiem, kas ceļojuši pirms tevis. Internetā ir daudz blogeru, kas dalās ar savu pieredzi un dod praktiskus padomus. Gūsti iedvesmu no viņiem! Pieejamas ceļošanas kluba grupā Facebook (Accessible Travel Club) ir tūkstošiem biedru ar invaliditāti. Šajā grupā atradīsi dažādu informāciju, ja tikai pajautāsi.
     
  11. Dalies savā pieredzē! Turklāt ir svarīgi dalīties savā pieredzē ar citiem. Nākamajiem DiscoverEU jaunajiem dalībniekiem ļoti noderēs tava pieredze, ja tā būs pieejama tiešsaistē (piemēram, mūsu Facebook grupā).
     
  12. Esi elastīgs un pozitīvs! Iespējams, tev nāksies tikt galā ar negaidītām situācijām. Izmanto savu enerģiju, lai rastu risinājumus problēmām, ar kurām, iespējams, saskarsies ceļojuma gaitā.
     
  13. Apzinies savus ierobežojumus! Atšķirīgas vajadzības nenozīmē problēmas. Tev pašām izlemt, kādam jābūt tavam ceļojumam, ņemot vērā savas iespējas un ierobežojumus.
     
  14. Apzinies savas pasažiera tiesības Eiropā! Kā personai ar invaliditāti vai ierobežotām pārvietošanās spējām tev ir tiesības ceļot un saņemt palīdzību, kad tu ceļo Eiropā ar lidmašīnu, vilcienu, autobusu vai kuģi. (Informācija par tavām tiesībām ir pieejama Eiropas Komisijas tīmekļa lapā par pasažieru tiesībām šeit).