Skip to main content
©Alexandr Bormotin - Unsplash ©Alexandr Bormotin - Unsplash

Reisimine erivajadustega

Viimati uuendatud Esmaspäev, 04/01/2021

Ära tunnista piire – reisi vabalt!

Igaühel on oma erivajadused. Eriti reisides võib nende rahuldamine olla tavapärasest keerukam, sest siis ollakse väljaspool oma mugavustsooni ja ette võivad tulla ootamatud olukorrad. Kuid eranditult igaühel peaks olema võimalik välismaale minna.

Et sind selle juures aidata, pakume näpunäiteid ja praktilisi nõuandeid, mille eesmärk on teha reisimine erivajadustega noortele kättesaadavaks. Siit leiad mõned nõuanded selle kohta, kuidas saad Euroopa Liidus mõnusalt reisida.

Aga ennekõike tead muidugi sina ise, kuidas oma elu korraldada! Vaegusi on paljusid erinevaid liike ja iga inimene on erinev. Säti järgnevad näpunäited omaenese käe järgi oma vajadustele vastavaks.
 

  1. Planeeri ette! Nii on vähem võimalusi üllatusteks. Kui võimalik, püüa oma reis ette broneerida, nii et sul on piisavalt aega uurida seda, millised võimalused on sinu soovitud sihtkohas olemas erivajadustega inimestele. Mida paremini oled oma reisi korraldanud ja selleks valmistunud, seda väiksem on sellega seotud stress, sest tead, mida oodata. Igaks juhuks näe alati ette varuvariant.

    Veebisaidilt Pantou leiad usaldusväärse ja põhjaliku loetelu erivajadustega inimestele mõeldud turismiteenuste kohta kogu maailmas. Sellel saidil leiduvast teabest võib reisiplaanide tegemisel abi olla. Muidugi ei ole see ainus veebisait, kust erivajadustega turist teavet saab, ja et ükski veebisait ei ole ammendav, peaksid alati veebist infot otsima ja erinevaid allikaid uurima.
     
  2. Esita võimalikult palju küsimusi ligipääsetavuse kohta ja anna oma vajadustest teada! Näiteks ei ole kõigil sugugi ühesugune arusaam sellest, mida „ratastooliga ligipääsetav“ tähendab. Eri riikides võidakse erivajadustega inimestele ligipääsetavaid teid, kohti ja teenuseid tähistada eri logode ja märkidega. Võimalik, et oled juba palju kordi sattunud olukorda, kui arvasid, et pääsed teatavasse kohta, aga siis avastasid, et sinu jaoks ei ole see ligipääsetav.

    Helista enne broneeringu tegemist valitud majutuskoha vastuvõttu ja loe täpselt üles see, mida sa vajad. Palju lihtsam on selgitada oma vajadusi telefonitsi inimesele, kes konkreetses kohas töötab. Kui sa ei ole kindel, kas majutuskoht sulle sobib, võid isegi paluda, et nad saadaksid sulle fotosid.
     
  3. Uuri enne reisi alustamist välja, milline on olukord ühistranspordi vallas. Saad sa sihtkohas hõlpsasti ringi liikuda? Saad sa kasutada kõiki transpordiviise või ainult mõnda neist?
    Kui sul on kavas sõita rongiga (või mõne muu ühistranspordivahendiga), on tark võtta paar päeva varem ühendust ühistranspordifirmaga, nii et nad teavad, millist abi nad peavad pakkuma.

    Võib olla lausa üllatav, kui palju võimalusi suudab kohalik reisifirma pakkuda vaegnägijatele või pimedatele. Näiteks Londonis on olemas suure kirjaga kaardid, mille on välja töötanud riigi kuninglik pimedate instituut (Royal National Institute of the Blind). Ja Pariisis on veebisait igaühele, mille kavandamisel on ilmselgelt mõeldud pimedatele. Küsi kohaliku transpordifirma käest teavet võimaluste kohta, mida nad sulle pakuvad.

    Näiteks kui reisid ratastoolis, on veebis olemas reisijuhid ratastoolis liikujate jaoks ligipääsetavate paikade kohta Amsterdamis, Berliinis, Brüsselis, Bukarestis, Gibraltaril, Londonis, Madridis, Münchenis, Pariisis ja Prahas. Aga veebisaite on veelgi. Tee alati ise uurimistööd!
     
  4. Võta eraldi kaustas alati kaasa olulised arstlikud dokumendid! Nagu kõik teised reisijad, pead ka sina kontrollima, et su haiguskindlustus kehtib. Nii et taotle kindlasti Euroopa ravikindlustuskaarti ja ära unusta seda maha! Seda tunnustavad kõik ELi riigid ja hädakorral on see kasulik.

    Lisaks sellele võid kaasa võtta kirja oma arstilt, milles on kokkuvõte sinu patoloogiatest ja ravist, samuti reisikindlustuslepingu. Hädakorral võib vaja minna nii paberkandjal dokumente kui ka digitaalset varukoopiat.
     
  5. Anna oma reisikaaslastele enne teeleasumist juhised, nii et nad teavad, mida teha, kui midagi juhtub (näiteks langetõvehoo korral).
     
  6. Valmista kohalikus keeles ette paar lauset oma vajaduste kohta. Näiteks kui oled mõne toidu suhtes allergiline, tasub kohalikus keeles kirja panna (või miks mitte linti lugeda) loetelu toiduainetest, mida sa süüa ei saa. Küsi mõnelt hosteli või hotelli vastuvõtu töötajalt, kas sinu kirjapandu või lintiloetu on arusaadav. Sul võib olla kasu lihtsast reisivestmikust (tasuta).
     
  7. Kui sinuga on kaasas sinu abikoer, pea meeles, et mitte kõik ELi riikide teenuseosutajad ei tunne abikoeri puudutavaid Euroopa õigusakte. Mõnikord võid sattuda ebamugavasse olukorda, kus nad ei luba sul koera kaasa võtta, pidades teda lemmikloomaks. See ei ole nii! Sinu abikoer ei ole lemmikloom ja tal on õigus abistada sind igal pool, kus sa viibid.
    Majutust broneerides veendu, et broneeringut tegevad töötajad on sellest teadlikud.
     
  8. Kui pead kaasa võtma tehnoloogilisi abivahendeid, pane need kindlasti oma käsipagasisse, võta need turvakontrollis välja ja teavita sellest eelnevalt töötajaid. See aitab aega kokku hoida.
     
  9. Võta kaasa oma puuetega isiku kaart! Mõnedes Euroopa riikides antakse puuetega isikutele puuetega isiku kaart, mis annab neile soodustusi muuseumites, majutusasutustes, kultuurisündmustel jne. Võta oma kaart kaasa ja võib-olla saad sellega soodustusi.
     
  10. Kõige kasulikumat teavet erivajadustega reisimise kohta saad inimestelt, kes on enne sind reisinud. Internetis on palju blogipidajaid, kes jagavad oma isiklikke kogemusi ja annavad praktilisi näpunäiteid. Neilt võid saada uusi ideid! Erivajadustega reisijate klubil Facebookis on tuhandeid liikmeid, kellel on puue ja kes reisivad. Seal puugib ainult küsida ja saad igasugust teavet.
     
  11. Jaga oma kogemusi! Lisaks sellele on oluline jagada oma kogemusi teistega. Näiteks tulevikus algatuses „DiscoverEU“ osalevatel noortel on sinu kogemustest väga palju kasu, kui jagad neid veebis (näiteks meie Facebooki grupis).
     
  12. Ole kohanemisvõimeline ja jää positiiveks! Ilmselt pead sa vastu astuma ootamatustele. Kasuta oma energiat selleks, et leida lahendus probleemidele, millega oma teekonnal silmitsi seisad.
     
  13. Ära püüa üle oma varju hüpata! Erivajadustes pole midagi imelikku. Sa pead ise teadma ja otsustama, milline su reis peab sinu isiklike võimaluste ja piiride raames olema.
     
  14. Tunne Euroopas reisides oma õigusi! Puuetega isikutel või piiratud liikumisvõimega isikutel on õigus reisida ja saada abi Euroopas lennuki, rongi, laeva või bussiga reisides. (Teabe oma õiguste kohta leiad Euroopa Komisjoni veebisaidilt reisijate õiguste kohta, mis asub siin).