Skip to main content
©Alexandr Bormotin - Unsplash ©Alexandr Bormotin - Unsplash

Достъпно пътуване

Последна актуализация понеделник, 04/01/2021

Не приемай ограниченията, пътувай свободно!

Всеки от нас има специфични потребности. По време на пътуване, грижата за тях може да бъде предизвикателство. Извън зоната си на удобство човек се сблъсква с неочаквани ситуации. Въпреки това всички трябва да имат възможност да отидат в чужбина, без да бъдат дискриминирани.

Тук ще споделим практически съвети за пътуването на младежи с увреждания и специални потребности по отношение на достъпността. В този документ ще намериш съвети за достъпното пътуване в Европейския съюз.

Но разбира се експертът по въпросите на твоя живот си ти! Съществуват много видове увреждания и всеки човек е различен. Не се колебай да приспособиш съветите по-долу към собствените си потребности.
 

  1. Планирай предварително! Така ограничаваш вероятността от изненади. Ако е възможно, резервирай пътуването си предварително, за да имаш време да проучиш достъпността на местата, които искаш да посетиш. Колкото по-добре организираш и подготвиш пътуването, толкова повече стрес ще си спестиш. Имай резервен план за всеки случай.

    На уебсайта Pantou ще намериш надеждно и изчерпателно международно ръководство за всички видове услуги за достъпен туризъм. Информацията на сайта може да ти помогне да планираш пътуването си. Разбира се това не е единственият уебсайт с информация за достъпния туризъм, така че провери в мрежата и за други източници.
     
  2. Задавай много въпроси за достъпността и кажи от какво се нуждаеш. Не всеки има една и съща представа за това какво значи „достъпен за инвалидни колички“ например. Етикетите и знаците, указващи достъпните маршрути, места или услуги, може да се различават в различните държави. Може би вече ти се е случвало да отидеш на място, което смяташ за достъпно, само за да установиш, че то не е достъпно за теб.

    Обади се на рецепцията, преди да резервираш настаняване и посочи конкретните неща, от които се нуждаеш. Много по-лесно е да обясниш каква помощ ти е необходима, когато говориш с човек, който работи на съответното място. Можеш дори да ги помолиш да ти изпратят снимки, за да видиш дали мястото е подходящо за теб.
     
  3. Проучи положението с обществения транспорт, преди да тръгнеш на път. Ще можеш ли да се придвижваш лесно там, където отиваш? Можеш ли да разчиташ на всички видове транспорт или само на някои от тях?
    Ако планираш да пътуваш с влак (или друг вид обществен транспорт), добра идея е да се обадиш на компанията за обществен транспорт един-два дни предварително, за да знаят какъв вид помощ трябва да ти осигурят.

    Ще бъдеш изненадан какви възможности има например за слепите или за хората със слабо зрение. В Лондон имат големи печатни карти, изготвени от Кралския национален институт на слепите. В Париж имат уебсайт, който е предвиден за използване и от незрящи хора. Попитай местната транспортна компания какви възможности могат да ти предложат.

    Ако пътуваш с инвалидна количка, можеш например да намериш онлайн пътеводители за достъпността за инвалидни колички за Амстердам, Берлин, Брюксел, Букурещ, Гибралтар, Лондон, Мадрид, Мюнхен, Париж и Прага. Но има и други уебсайтове. Винаги проучвай възможно най-добре.
     
  4. Винаги носи със себе си папка с важни медицински документи. Като всички останали, трябва да имаш осигуровка. Затова не забравяй да кандидатстваш за Европейска здравноосигурителна карта и да я вземеш със себе си. Всички държави от ЕС я признават и ще ти бъде от полза при извънреден случай.

    Освен това можеш да носиш писмо от лекар, в което се обобщава заболяването ти и лекарствата, от които се нуждаеш, както и пътническа застраховка. В извънредни случаи може да имаш нужда от документи на хартиен носител, както и от цифрови копия.
     
  5. Инструктирай придружителя си, преди да тръгнете, за да знае какво да прави, ако се случи нещо непредвидено (например ако получиш епилептичен припадък).
     
  6. Подготви няколко изречения за нуждите си на местния език. Ако например страдаш от хранителна алергия, добра идея е да напишеш съставките, които не понасяш, на местния език (или дори да запишеш гласово съобщение). Можеш да попиташ на рецепцията в хостела или хотела, където си отседнал/а, дали написаното или казаното от теб е разбираемо. Може да ти е полза и (безплатният) Разговорник за достъпно пътуване.
     
  7. Ако пътуваш със своето куче водач, имай предвид, че не всички доставчици на услуги в страните от ЕС са запознати с европейското законодателство за кучетата придружители. Понякога може да се озовеш в неудобно положение и да не ти позволят да вземеш кучето си, понеже го смятат за домашен любимец. Знай, че това е неправилно. Кучето ти не е домашен любимец и има право да те придружава навсякъде.
    Не забравяй да споменеш това и когато резервираш настаняването си.
     
  8. Ако ти се налага да носиш помощни технологии, постави ги в ръчния си багаж и ги извади, когато минаваш през проверката за сигурност, като предупредиш служителите за това предварително. Това ще ти спести време.
     
  9. Вземи картата си за лице с увреждания. В някои европейски страни хората с увреждания имат специална карта, която им дава някои предимства в музеи, хотели, културни прояви и други. Носи картата си и може да получиш отстъпка!
     
  10. Най-добрата информация за достъпното пътуване идва от хора, които вече са го практикували. В интернет има много блогъри, които споделят личния си опит и дават практически съвети. Почерпи вдъхновение от тях! В групата Accessible Travel Club (Клуб за достъпно пътуване) във Facebook членуват хиляди хора с увреждания, които пътуват. Задай въпрос и ще получиш отговори!
     
  11. Сподели преживяванията си! Освен това е важно да споделиш опита си с другите! Бъдещите участници в DiscoverEU например ще имат голяма полза от него, ако го споделиш онлайн (например в нашата Facebook група).
     
  12. Запази гъвкавост и позитивност! Вероятно ще ти се наложи да се справиш с неочаквани проблеми. Използвай енергията си, за да намериш решения, а не да се оплакваш.
     
  13. Приеми собствените си граници. Имаш различни нужди и това е ОК. Трябва да решиш за себе си какво искаш да е пътуването ти в рамките на твоите възможности и ограничения.
     
  14. Запознай се с правата си на пътник в Европа. Като лице с увреждания или с „намалена подвижност“ имаш право да пътуваш и да получаваш помощ, когато пътуваш в Европа със самолет, влак, кораб и автобус. (Информация за правата си ще намериш на страницата на Европейската комисия за правата на пътуващите).