Skip to main content
©Alexandr Bormotin - Unsplash ©Alexandr Bormotin - Unsplash

Dostopno potovanje

Zadnja sprememba Ponedeljek, 04/01/2021

Ne sprejmi ovir, prosto potuj!

Vsak izmed nas ima svoje potrebe. Sploh med potovanji jih je včasih težje zadovoljiti. Na potovanju spoznavaš novo okolje, pri čemer lahko naletiš na nepričakovane okoliščine. A možnost oditi v tujino bi morali imeti vsi, brez diskriminacije.

Da ti bo lažje, smo pripravili napotke za dostopno potovanje in praktične nasvete za mlade s posebnimi potrebami glede dostopa. V nadaljevanju je na voljo nekaj nasvetov za dostopno potovanje v Evropski uniji.

Seveda pa ti najbolje poznaš svoje potrebe. Obstaja veliko različnih vrst invalidnosti in vsaka oseba je drugačna. Spodnje nasvete lahko prilagodiš svojim potrebam in zmožnostim.
 

  1. Načrtuj vnaprej Z vnaprejšnjim načrtovanjem je manj možnosti za presenečenja. Če je mogoče, potovanje rezerviraj dovolj zgodaj, da lahko pred odhodom na pot raziščeš dostopnost v kraju, ki ga nameravaš obiskati, in njegovi okolici. Z dobro organiziranostjo in pripravljenostjo se lahko izogneš stresu, saj veš, kaj pričakovati. Za vsak slučaj pripravi rezervni načrt.

    Na spletnem mestu Pantou so na voljo zanesljive in celovite informacije o dostopnih turističnih storitvah po svetu, s katerimi si lahko pomagaš pri načrtovanju potovanja. Seveda to ni edino spletno mesto z informacijami o dostopnem turizmu. Na nobeni spletni strani ni mogoče najti prav vsega, zato si vedno oglej različne spletne vire.
     
  2. Pozanimaj se o dostopnosti in pojasni svoje potrebe. Vsi na primer nimajo enake predstave glede tega, kaj pomeni „dostopno z invalidskim vozičkom“. V različnih državah se lahko za označevanje dostopnih poti, objektov ali storitev uporabljajo različni logotipi in oznake. Morda se ti je že večkrat zgodilo, da kraj, ki naj bi bil dostopen, ni bil dostopen zate.

    Pred rezervacijo prenočišča pokliči na recepcijo nastanitvenega obrata, za katerega se zanimaš, in podrobno pojasni svoje potrebe. Veliko lažje bo, če se o pomoči, ki jo potrebuješ, pogovoriš neposredno z osebo, ki je tam zaposlena. Če si v dvomih glede primernosti prenočišča, jo lahko celo zaprosiš za fotografije.
     
  3. Pred potovanjem razišči dostopnost javnih prevoznih sredstev. Ti bodo omogočala preprosto potovanje po obiskanem kraju? Lahko uporabljaš vsa ali zgolj nekatera prevozna sredstva?
    Če nameravaš potovati z vlakom (ali drugim javnim prevoznim sredstvom), je dobro, da dan ali dva pred potovanjem pokličeš podjetje javnega prevoza, da bodo vedeli, kakšno vrsto pomoči morajo zagotoviti.

    Za slepe ali slabovidne imajo lokalne potovalne družbe včasih presenetljivo veliko možnosti. V Londonu so na voljo zemljevidi v velikem tisku, ki jih je razvil Kraljevi nacionalni inštitut Združenega kraljestva za slepe (Royal National Institute of the Blind). V Parizu so zasnovali spletno mesto, ki je namenjeno vsem, pri čemer zelo dobro upošteva tudi potrebe slepih. Pri lokalnem prevoznem podjetju se pozanimaj, kakšne možnosti so ti na voljo.

    Če potuješ v invalidskem vozičku, lahko na spletu najdeš potovalne vodiče o dostopnosti za invalidske vozičke za Amsterdam, Berlin, Bruselj, Bukarešto, Gibraltar, London, Madrid, München, Pariz in Prago. Obstajajo pa tudi druga spletna mesta. Pred potovanjem se vedno dobro informiraj.
     
  4. Vedno imej s seboj mapo s pomembnimi zdravstvenimi dokumenti. Tako kot vsi moraš poskrbeti za zavarovanje. Ne pozabi zaprositi za evropsko kartico zdravstvenega zavarovanja in jo vzeti na potovanje. To kartico priznavajo vse države članice EU in je koristna v nujnih primerih.

    S seboj lahko vzameš tudi pismo zdravnika, v katerem so navedene tvoje potrebe in zdravila, ki jih jemlješ, ter polico potovalnega zavarovanja. V primeru nezgode bodo morda potrebni dokumenti v papirni obliki in njihove digitalne različice.
     
  5. Pred potovanjem se pogovori z osebo, s katero potuješ, da se bo znala odzvati, če bo to potrebno (npr. v primeru epileptičnega napada).
     
  6. Pripravi nekaj povedi o svojih potrebah v jeziku države, v katero potuješ. Če imaš alergijo na določeno hrano, je na primer dobro napisati seznam sestavin, ki jih ne moreš jesti, v lokalnem jeziku (lahko pa celo posnameš glasovno sporočilo). Na recepciji hostla oziroma hotela lahko povprašaš, ali je napisano/posneto besedilo razumljivo. Morda ti bo prišel prav (brezplačen) glosar za dostopna potovanja.
     
  7. Če te spremlja pes pomočnik, imej v mislih, da niso vsi ponudniki storitev v državah EU seznanjeni z evropsko zakonodajo o psih pomočnikih. Lahko se znajdeš v neprijetni situaciji, na primer če psu ne dovolijo priti s teboj, ker ga obravnavajo kot hišnega ljubljenčka. Vedi, da taka obravnava ni pravilna. Tvoj pes pomočnik ni hišni ljubljenček in ti ima pravico pomagati, kjer koli si.
    Ko rezerviraš prenočišče, se prepričaj, da je s tem seznanjeno tudi tamkajšnje osebje.
     
  8. Če potuješ s podporno tehnologijo, jo imej v ročni prtljagi. Pred varnostnim pregledom jo vzemi iz kovčka in nanjo opozori varnostno osebje. Tako lahko prihraniš nekaj časa.
     
  9. Ne pozabi svoje evropske kartice ugodnosti za invalide. V nekaterih evropskih državah imajo invalidi in invalidke kartico, s katero lahko koristijo ugodnosti v muzejih, nastanitvenih obratih, na kulturnih dogodkih ipd. Potuj s svojo kartico, morda prejmeš popust!
     
  10. Najboljše informacije o možnostih dostopnega potovanja lahko podajo tisti, ki so jih že preizkusili. Na spletu je veliko blogov z osebnimi izkušnjami in praktičnimi nasveti, na katerih lahko poiščeš navdih. Skupina za dostopno potovanje na Facebooku združuje več tisoč invalidk in invalidov, ki radi potujejo. Tam lahko najdeš najrazličnejše informacije – samo vprašaj, kar te zanima!
     
  11. Deli svoje izkušnje! Pomembno je, da tudi ti deliš svoje izkušnje z drugimi. Tvoje izkušnje bi lahko na primer zelo pomagale mladim, ki bodo v prihodnje sodelovali v pobudi DiscoverEU, zato te vabimo, da jih deliš na spletu (na primer v naši skupini na Facebooku).
     
  12. Prilagodi se in razmišljaj pozitivno. Najbrž se bodo zgodile nepričakovane stvari. Svojo energijo usmeri v reševanje težav, na katere lahko naletiš.
     
  13. Sprejmi svoje omejitve. Povsem v redu je imeti posebne potrebe. Le ti se lahko odločiš, kakšno naj bo tvoje potovanje, da bo ustrezalo tvojim potrebam in omejitvam.
     
  14. Pozanimaj se o svojih pravicah kot potnica oziroma potnik v Evropi. Kot invalid oziroma invalidka ali oseba z zmanjšano mobilnostjo imaš pravico do potovanja in do pomoči, ko potuješ po Evropi z letalom, vlakom, ladjo ali avtobusom. (Več informacij o tvojih pravicah je na voljo na spletni strani Evropske komisije o pravicah potnikov, do katere lahko dostopaš tukaj.)