Skip to main content
©Alexandr Bormotin - Unsplash ©Alexandr Bormotin - Unsplash

Bezbariérové cestovanie

Posledná aktualizácia pondelok, 04/01/2021

Neakceptuj obmedzenia, cestuj slobodne!

Každý má špeciálne potreby. Najmä počas cestovania môže byť náročné vyhovieť im. Vystúpiš zo svojej komfortnej zóny a môžeš naraziť na nečakané situácie. Každý by však mal mať možnosť vycestovať do zahraničia bez diskriminácie.

Aby sme ti pomohli začať, podelíme sa o tipy na cestovanie a praktické rady týkajúce sa mladých ľudí so špeciálnymi potrebami z hľadiska prístupu. V tomto dokumente nájdeš zopár rád o bezbariérovom cestovaní v Európskej únii.

Ty samozrejme najlepšie rozumieš svojmu životu. Existuje veľké množstvo zdravotných postihnutí a každý človek je iný. Pokojne si nasledujúce tipy prispôsob podľa seba a nájdi spôsob, ako vyhovieť svojim vlastným potrebám.
 

  1. Plánuj dopredu! Zníži sa tak pravdepodobnosť neočakávaného prekvapenia. Ak je to možné, pokús sa rezervovať si cestu v predstihu, aby bolo dosť času na overenie prístupnosti na miestach, ktoré chceš navštíviť, a v ich okolí. Čím viac času venuješ organizácii a príprave cesty, o to menej stresu prinesie, pretože budeš vedieť, čo očakávať. Maj pre istotu pripravený aj plán B.

    Webové sídlo Pantou je spoľahlivým a zrozumiteľným medzinárodným sprievodcom rôznymi druhmi bezbariérových služieb v rámci cestovného ruchu. Informácie na týchto stránkach ti môžu pomôcť pri plánovaní cesty. Nie je to samozrejme jediné webové sídlo s informáciami o bezbariérovom cestovnom ruchu, a keďže žiadna webová stránka neobsahuje všetko, vždy je potrebné hľadať na internete a skontrolovať rôzne zdroje.
     
  2. Pýtaj sa veľa otázok o prístupnosti a vyjadri svoje potreby. Nie všetci majú rovnakú predstavu napríklad o tom, čo znamená „prístupný pre invalidné vozíky“. Logá a značky označujúce prístupné trasy, miesta alebo služby sa môžu v rôznych krajinách líšiť. Možno sa ti už mnohokrát stalo, že nejaké miesto vyzeralo ako prístupné, no napokon sa ukázalo, že pre teba prístupné nebolo.

    Predtým ako urobíš rezerváciu, zavolaj na recepciu ubytovacieho zariadenia a konkrétne opíš veci, ktoré potrebuješ. Je oveľa jednoduchšie vysvetliť, akú pomoc vyžaduješ, ľuďom, ktorí tam priamo pracujú. Môžeš ich dokonca poprosiť, či by ti neposlali fotografie, ak máš pochybnosti, či je pre teba ubytovanie vhodné.
     
  3. Pred cestou si over, aká je situácia vo verejnej doprave. Dokážeš sa po cieľovom mieste ľahko pohybovať? Môžeš použiť všetky druhy dopravy alebo iba niektoré?
    Ak máš v pláne ísť vlakom (alebo akýmkoľvek iným druhom verejnej dopravy), vhodné je zavolať spoločnosť verejnej dopravy jeden alebo dva dni vopred, aby jej pracovníci vedeli, aký druh pomoci ti majú poskytnúť.

    Možno ťa prekvapia možnosti, ktoré miestne dopravné spoločnosti ponúkajú slabozrakým alebo nevidiacim osobám. V Londýne napríklad majú mapy s veľkým písmom, ktoré vyvinul Kráľovský národný inštitút nevidiacich. A v Paríži navrhli webové sídlo pre všetkých a mysleli pritom aj na nevidiace osoby. Môžeš sa obrátiť na miestnu dopravnú spoločnosti a zistiť, aké možnosti ti vie ponúknuť.

    V prípade, že cestuješ na invalidnom vozíku, môžeš napríklad nájsť online sprievodcov bezbariérovým cestovaním pre Amsterdam, Berlín, Brusel, Bukurešť, Gibraltár, Londýn, Madrid, Mníchov, Paríž a Prahu. Ale existujú aj iné webové sídla. Vždy si sprav vlastný prieskum.
     
  4. Vždy zo sebou nos zložku obsahujúcu dôležité lekárske dokumenty. Tak ako každý, aj ty sa musíš uistiť, že máš potrebné krytie. Preto si nezabudni požiadať o európsky preukaz zdravotného poistenia a nos ho so sebou. Všetky štáty EÚ ho uznávajú a v prípade núdze sa bude hodiť.

    Môžeš ďalej pouvažovať nad tým, že si so sebou vezmeš potvrdenie od lekára, v ktorom je zhrnutý tvoj zdravotný stav a lieky, a cestovné poistenie. Papierové dokumenty, ako aj záloha v digitálnej forme môžu byť potrebné v prípade núdze.
     
  5. Daj svojmu spoločníkovi na cestách pokyny predtým, ako vyrazíte, aby vedel, čo má robiť, keby sa niečo stalo (napríklad epileptický záchvat).
     
  6. Priprav si zopár viet o svojich potrebách v miestnom jazyku. Napríklad, ak máš akýkoľvek druh potravinovej alergie, možno bude dobré napísať si suroviny, ktoré nemôžeš jesť, v miestnom jazyku (alebo si nahrať hlasovú správu). Môžeš sa opýtať niekoho na recepcii hostela/hotela, či sú tieto písomné/ústne informácie zrozumiteľné. Možno sa ti bude hodiť (bezplatná) konverzačná príručka bezbariérového cestovania.
     
  7. Ak si vezmeš svojho vodiaceho psa, mysli na to, že nie všetci poskytovatelia služieb v krajinách EÚ poznajú európske právne predpisy týkajúce sa vodiacich psov. Niekedy sa môžeš ocitnúť v trápnej situácii, keď ti nedovolia so sebou zobrať tvojho psa, keďže ho budú vnímať ako spoločenské zviera. Pamätaj, že to nie je správne. Tvoj vodiaci pes nie je spoločenské zviera a má právo pomáhať ti, kdekoľvek sa nachádzaš.
    Pri rezervácii ubytovania sa uisti, že o tom vedia aj pracovníci, ktorí majú na starosti rezervácie.
     
  8. Ak si potrebuješ vziať so sebou nejakú podpornú technológiu, uisti sa, že ju máš zbalenú v príručnej batožine, vyber ju pri prechode bezpečnostnou kontrolou a povedz o nej vopred jej pracovníkom. Ušetríš tým nejaký čas.
     
  9. Prines si svoj preukaz pre osoby so zdravotným postihnutím. V niektorých európskych krajinách majú ľudia so zdravotným postihnutím „preukaz pre osoby so zdravotným postihnutím“, vďaka ktorému majú určité zvýhodnenia v múzeách, ubytovacích zariadeniach, na kultúrnych podujatiach atď. Prines si svoj preukaz a možno získaš aj nejaké zľavy!
     
  10. Najlepšie informácie týkajúce sa bezbariérového cestovania získaš od ľudí, ktorí cestovali pred tebou. Na internete nájdeš veľa blogerov, ktorí sa delia o osobné skúsenosti a praktické tipy. Nechaj sa nimi inšpirovať! Vo facebookovej skupine Accessible Travel Club sú tisíce cestujúcich členov so zdravotným postihnutím. Stačí sa len opýtať a nájdeš všetky druhy informácií.
     
  11. Podeľ sa o svoje skúsenosti! Je takisto dôležité podeliť sa o svoje skúsenosti s inými! Budúci účastníci iniciatívy DiscoverEU napríklad budú mať veľký prospech z tvojich skúseností, ak sa o ne podelíš na internete (napríklad v našej facebookovej skupine).
     
  12. Konaj flexibilne a mysli pozitívne! Pravdepodobne sa vyskytnú aj neočakávané veci. Využi svoju energiu na riešenie problémov, na ktoré môžeš naraziť počas cesty.
     
  13. Akceptuj vlastné limity. Je v poriadku mať rôzne potreby. Musíš však vedieť a rozhodnúť sa v rámci svojich možností a obmedzení, aká by tvoja cesta mala byť.
     
  14. Poznaj svoje práva cestujúceho v Európe. Ako osoba so zdravotným postihnutím alebo „osoba so zníženou pohyblivosťou“ máš nárok na cestovanie a na poskytnutie pomoci pri cestovaní lietadlom, vlakom, loďou, autobusom a autokarom v Európe. (Informácie týkajúce sa tvojich práv sú k dispozícii na webovom sídle Európskej komisie o právach cestujúcich).