Skip to main content
©Alexandr Bormotin - Unsplash ©Alexandr Bormotin - Unsplash

Pristupačno putovanje

Posljednje ažuriranje ponedjeljak, 04/01/2021

Ne prihvaćajte ograničenja, putujte slobodno!

Svatko ima svoje potrebe, ali ih na putovanju može biti pogotovo teško ispuniti. Možete se naći u nelagodnim ili neočekivanim situacijama. Ali svatko bi trebao imati mogućnost putovati u inozemstvo, bez diskriminacije.

Kako bismo vam pomogli u planiranju, nudimo vam savjete za pristupačno putovanje i praktične savjete za mlade s posebnim potrebama u pogledu pristupa. U ovom dokumentu možete pronaći savjete o pristupačnom putovanju u Europskoj uniji.

Ali naravno, vi sami sebe najbolje poznajete. Postoje brojne vrste invaliditeta i svaka je osoba različita. Savjete slobodno prilagodite sebi i pronađite što vama odgovara.
 

  1. Planirajte unaprijed! Tako će biti manje neugodnih iznenađenja. Nastojte putovanje rezervirati unaprijed kako biste imali vremena za istraživanje pristupačnosti mjesta koje želite posjetiti. Što se bolje organizirate i pripremite za putovanje, to će vam manje biti stresno jer ćete znati što očekivati. Za svaki slučaj pripremite i plan B.

    Na internetskoj stranici Pantou nudi se pouzdan i detaljan međunarodni vodič za sve vrste pristupačnih turističkih usluga. Informacije na toj stranici mogle bi vam pomoći u planiranju putovanja. Naravno, to nije jedina stranica s informacijama o pristupačnom turizmu. Kako se ni na jednoj stranici ne nalaze sve informacije, uvijek biste trebali pretraživati internet i pogledati različite izvore.
     
  2. Postavite puno pitanja o pristupačnosti i izrazite svoje potrebe. Izraz „pristupačno za invalidska kolica”, primjerice, ne znači svima isto. Logotipi i oznake za pristupačne putove, prostore ili usluge mogu se razlikovati među zemljama. Možda ste se već našli u situacijama u kojima ste mislili da će određeno mjesto biti pristupačno, a onda ustanovili da za vas nije pristupačno.

    Prije rezerviranja smještaja nazovite recepciju i recite što vam je konkretno potrebno. Puno je lakše objasniti kakvu pomoć trebate osobi koja ondje radi. Ako niste sigurni je li smještaj prikladan za vas, možete zamoliti i da vam pošalje sliku.
     
  3. Prije putovanja saznajte kakav je javni prijevoz. Hoćete li se moći lako kretati u mjestu odredišta? Hoćete li se moći koristiti svim vrstama prijevoza ili samo nekima?
    Ako planirate putovati vlakom (ili bilo kojim drugim oblikom javnog prijevoza), dobro je dan-dva prije nazvati poduzeće za javni prijevoz, tako da znaju kakvu pomoć trebaju pružiti.

    Slabovidne ili slijepe osobe mogle bi se ugodno iznenaditi mogućnostima koje nude lokalni prijevoznici. U Londonu, na primjer, imaju karte s uvećanim slovima, koje je izradio Kraljevski nacionalni institut za slijepe osobe (Royal National Institute of the Blind). U Parizu su osmislili internetske stranice namijenjene svima, pri čemu su jasno vodili računa o slijepim osobama. Pitajte lokalno prijevozno poduzeće i saznajte koje mogućnosti postoje.

    Ako putujete u invalidskim kolicima, na internetu možete pronaći primjerice vodiče za putovanja pristupačna za invalidska kolica za Amsterdam, Berlin, Bruxelles, Bukurešt, Gibraltar, London, Madrid, München, Pariz i Prag. Ali ima i drugih internetskih stranica. Uvijek istražite.
     
  4. Uvijek sa sobom imajte važne medicinske dokumente. Kao i svi, morate se pobrinuti da ste pokriveni zdravstvenim osiguranjem. Ne zaboravite podnijeti zahtjev za europsku karticu zdravstvenog osiguranja i ponijeti je sa sobom. Ona se priznaje u svim državama članicama EU-a i korisna je u hitnim slučajevima.

    Možete ponijeti i pismo liječnika s kratkim opisom vašeg zdravstvenog stanja, popisom lijekova i policom putnog osiguranja. U hitnom slučaju mogu vam zatrebati dokumenti u papirnatom obliku, ali i digitalni preslici.
     
  5. Prije putovanja dajte upute osobi s kojom putujete tako da zna što učiniti ako vam se nešto dogodi (primjerice, napad epilepsije).
     
  6. Pripremite nekoliko rečenica o svojim potrebama na lokalnom jeziku. Na primjer, ako imate bilo kakvu alergiju na hranu, bilo bi dobro imati popis sastojaka koje ne smijete jesti (ili snimiti glasovnu poruku) na lokalnom jeziku. Možete pitati nekoga na recepciji hostela/hotela je li ono što ste napisali ili rekli razumljivo. Možda će vam biti koristan (besplatni) Rječnik za pristupačna putovanja.
     
  7. Ako vodite svojeg psa pomagača, imajte na umu da nisu svi pružatelji usluga u zemljama EU-a upoznati s europskim zakonodavstvom o psima pomagačima. Ponekad se možete naći u nelagodnoj situaciji ako vam ne dopuštaju da povedete svojeg psa jer ga smatraju ljubimcem. Morate znati da to nije u redu. Vaš pas pomagač nije ljubimac i ima pravo pomoći vam gdje god bili.
    Kad rezervirate smještaj, pobrinite se da i osoblje to razumije.
     
  8. Ako morate ponijeti određena tehnološka pomagala, obvezno ih stavite u ručnu prtljagu i izvadite na prolasku kroz sigurnosnu provjeru te unaprijed obavijestite osoblje koje provodi provjeru kako biste uštedjeli na vremenu.
     
  9. Ponesite svoju iskaznicu za osobe s invaliditetom. U nekim europskim zemljama osobe s invaliditetom imaju „iskaznicu za osobe s invaliditetom”, na temelju koje ostvaruju određene pogodnosti u muzejima, smještajnim objektima, na kulturnim događanjima itd. Ponesite svoju iskaznicu i možda ćete dobiti popust.
     
  10. Najbolje informacije o pristupačnim putovanjima daju ljudi koji su putovali prije vas. Na internetu brojni blogeri iznose svoja osobna iskustva i daju praktične savjete. Iskoristite to! Grupa Accessible Travel Club na Facebooku ima tisuće članova s invaliditetom koji putuju. Ondje možete dobiti sve vrste informacija, samo pitajte!
     
  11. Podijelite svoja iskustva! Važno je i podijeliti vlastito iskustvo s drugima. Ako svoja iskustva podijelite na internetu (na primjer u našoj grupi na Facebooku), ona će puno pomoći budućim mladim sudionicima inicijative DiscoverEU.
     
  12. Budite fleksibilni i imajte pozitivan stav! Vjerojatno ćete se suočiti s nepredviđenim situacijama. Iskoristite svoju energiju kako biste pronašli rješenja za eventualne poteškoće na putu.
     
  13. Prihvatite vlastita ograničenja. U redu je imati različite potrebe. Morate sami razmisliti i odlučiti kakvo bi vaše putovanje trebalo biti, u skladu s vašim mogućnostima i ograničenjima.
     
  14. Budite svjesni svojih putničkih prava u Europi. Kao osoba s invaliditetom ili osoba sa smanjenom mobilnošću imate pravo putovati i dobiti pomoć pri putovanju u Europi avionom, vlakom, brodom ili autobusom. (Informacije o vašim pravima dostupne su na internetskoj stranici Europske komisije o pravima putnika.)