Skip to main content
© Brooke Cagle - Unsplash © Brooke Cagle - Unsplash

Naucz się języka przez wymianę językową!

Ostatnia aktualizacja poniedziałek, 06/09/2021

Chcesz dobrze znać język obcy? Używaj go! Zapomnij o starej wymówce, że nie masz z kim ćwiczyć niderlandzkiego czy portugalskiego. Znajdź partnerów do wymiany językowej – i szlifuj swoje umiejętności za darmo.

Wymiana językowa, czyli tandem, jest całkiem prosta: na przykład, jeśli znasz francuski i chcesz odświeżyć swój grecki, musisz znaleźć greckiego partnera, który uczy się francuskiego. Jeśli spotykacie się na godzinę, czas należy podzielić po równo: pół godziny rozmowy po francusku i pół godziny po grecku.

Jest to niepowtarzalna szansa na poszerzenie horyzontów, a może nawet nowe przyjaźnie. Warto też pamiętać, że dobra znajomość jednego lub kilku języków obcych może się bardzo przydać na rynku pracy.

Łatwy sposób na znalezienie lokalnego partnera do nauki to grupy na Facebooku. Wpisz kilka słów kluczowych, na przykład „Tandem” lub „Wymiana językowa”, i nazwę swojego miasta, a na pewno trafisz na różne spotkania, które zwykle odbywają się w pubie lub w kawiarni. 
Szukanie platformy internetowej może być trochę trudniejsze. Podpowiadamy kilka różnych platform (niektóre mogą mieć płatne opcje): na Italki, Open Language Exchange lub Speaky można łatwo znaleźć partnera językowego lub nauczyciela, dla którego dany język jest językiem ojczystym. Na Coeffee można grać w gry językowe z innymi uczącymi się, a Tandem czy Tandem Partners to kolejne opcje tandemów językowych.


Jak stworzyć skuteczny tandem? 

  1. Ustalcie z partnerem, kiedy macie czas i jak często chcecie się spotykać.
  2. Pamiętaj, że Twój partner językowy nie jest nauczycielem i może nie znać odpowiedzi na podchwytliwe pytania z gramatyki.
  3. Potraktuj sprawę poważnie! Notuj nowe słówka i powtarzaj je przed następnym spotkaniem.
  4. Nie bój się popełniać błędów. Powiedz swojemu partnerowi, jak często ma Cię poprawiać. Zwykle najlepszy jest złoty środek: nie poprawiajcie wszystkich swoich potknięć, bo to demotywuje, ale nie ignorujcie poważnych błędów (można np. powtórzyć to samo zdanie, ale w prawidłowy sposób).
  5. Bądź uczciwy – nie próbuj spędzać więcej niż połowy spotkania na rozmowie w języku, którego się uczysz.
  6. Jeśli chcesz rozmawiać na konkretny temat, daj o tym znać swojemu partnerowi z tandemu. Jeżeli nie macie zbyt wiele wspólnych zainteresowań i rozmowa się nie klei, nie szkodzi – poszukaj po prostu innego partnera językowego.

 
Bierzesz udział w programie UE?

Jeśli Twoja chęć nauki języka wynika ze zbliżającego się wyjazdu za granicę w ramach programu Erasmus+ lub Europejskiego Korpusu Solidarności, sprawdź szkolenia w systemie wsparcia językowego online (OLS). Jest to narzędzie opracowane specjalnie w tym celu przez Komisję Europejską. 
Ma ono pomóc Ci swobodniej posługiwać się językiem, którego będziesz używać w pracy, podczas nauki lub jako wolontariusz, żeby Twój pobyt za granicą był bardziej owocny. Możesz zapisać się na kursy tematyczne „Massive Open Online Courses” (MOOC) lub porozmawiać z rodzimymi użytkownikami języka i innymi użytkownikami OLS, nie tylko w internecie. OLS jest dostępny w 24 językach urzędowych UE. Uczestnicy programów UE dla młodzieży mogą z niego korzystać bezpłatnie.
Studia za granicą, wymiana młodzieżowa lub wolontariat w innym kraju to również świetne sposoby rozwijania umiejętności językowych. Poznaj możliwości oferowane przez Erasmus+ i Europejski Korpus Solidarności!