Skip to main content
© Brooke Cagle - Unsplash © Brooke Cagle - Unsplash

Apgūsti valodu, pateicoties lingvistiskam tandēmam!

Pēdējās atjaunināšanas datums pirmdiena, 06/09/2021

Ja vēlies apgūt kādu valodu, izmanto to! Aizmirsti veco attaisnojumu, ka tev nav neviena, ar ko praktizēt savu nīderlandiešu vai portugāļu valodu. Piedalies lingvistiskā tandēmā, lai bez maksas uzlabotu savas prasmes.

Lingvistiskās apmaiņas vai “tandēma” princips ir diezgan vienkāršs: ja, piemēram, tu runā franču valodā un vēlies izkopt grieķu valodu, tev būs jāatrod grieķis, kurš mācās franču valodu. Ja jūs satiksieties uz stundu, jums vajadzētu sadalīt laiku divās daļās: jūs runāsiet franču valodā pusstundu un grieķu valodā otru pusstundu.

Tā ir laba iespēja paplašināt redzesloku un, iespējams, iegūt jaunus draugus. Ir vērts arī atcerēties, ka labas vienas vai vairāku svešvalodu prasmes var būt nozīmīga vērtība darba tirgū.

Bieži vien tandēma partneri ir visvieglāk atrast kādā vietnes “Facebook” grupā. Vari , piemēram, veikt meklēšanu, izmantojot tādus atslēgvārdus kā: “tandēms” vai “lingvistiskā apmaiņa” un tavas pilsētas nosaukums, lai atrastu vietējas iniciatīvas, kas parasti tiek īstenotas kādā bārā vai kafejnīcā. 
Mēs tev piedāvājam tepat zemāk sarakstu, lai atvieglinātu tavus kādas tiešsaistes platformas meklējumus (dažas no tām var būt ar maksas opcijām): Italki, Open Language Exchange vai Speaky ir lieliskas tāda partnera atrašanai, kuram attiecīgā valoda ir dzimtā, savukārt Coeffee tev ļaus iesaistīties lingvistiskās spēlēs ar citiem studentiem. Platformām Tandem vai Tandem Partners ir citas iespējas.


Te ir daži padomi veiksmīgam lingvistiskam tandēmam 

  1. Pārbaudi, vai jūsu darba grafiki ir savietojami, un izlem, cik bieži satiksieties.
  2. Atceries, ka tavs partneris nav skolotājs un, iespējams, nespēs atbildēt uz sarežģītiem gramatikas jautājumiem.
  3. Uztver to nopietni! Pieraksti jaunus vārdus un pārskati tos pirms nākamās tikšanās.
  4. Nebaidies no kļūdām. Pasaki savam sarunu partnerim, cik lielā mērā tu vēlētos, lai viņš tevi palabo. Parasti vislabāk ir rast zelta vidusceļu; nelabo savu partneri līdz pēdējam sīkumam, tas ir demoralizējoši. Tomēr arī neignorē nopietnas kļūdas (viens veids, kā to izdarīt, ir atkārtot to, ko viņš ir pateicis, izlabojot kļūdas).
  5. Esi taisnīgs: nemēģini vairāk nekā pusi kopā pavadītā veltīt valodai, kuru tu apgūsti.
  6. Ja vēlies pievērsties kādam konkrētam tematam, informē par to savu tandēma partneri. Ja jums nav nekā kopīga un saruna neraisās, tas nav nekas slikts; meklē citu partneri.

 
Grasies piedalīties ES programmā?

Ja tava interese par kādu svešvalodu ir saistīta ar gaidāmo pieredzi ārzemēs ar “Erasmus+” vai Eiropas Solidaritātes korpusu, tev būtu jāapsver iespēja mācīties, izmantojot tiešsaistes lingvistisko atbalstu (OLS), Eiropas Komisijas īpaši izstrādātu rīku. 
Mērķis ir palīdzēt tev apgūt valodu, kurā strādāsi, studēsi vai darbosies kā brīvprātīgais, lai nodrošinātu labāku mācību mobilitātes pieredzi. Vari pieteikties tematiskajiem tiešsaistes kursiem (MOOC), kas ir atvērti visiem, vai piedalīties diskusijās ar attiecīgajā valodā runājošajiem un citiem šī rīka lietotājiem (arī bezsaistē). Rīks ir pieejams visās 24 oficiālajās ES valodās. Tas ir par velti, bet tev ir jāpiedalās kādā ES projektā par labu jaunatnei, lai varētu tam piekļūt.
Ārzemēs aizvadīts studiju periods vai dalība jauniešu apmaiņā vai kādā brīvprātīgā darba pieredzē ārzemēs arī ir lielisks veids, kā attīstīt savas lingvistiskās prasmes. Uzzini, kādas iespējas piedāvā “Erasmus+” un Eiropas Solidaritātes korpuss!