Skip to main content
© Brooke Cagle - Unsplash © Brooke Cagle - Unsplash

Nauč sa jazyk prostredníctvom konverzačnej výmeny!

Posledná aktualizácia pondelok, 06/09/2021

Ak chceš ovládať jazyk, používaj ho! Zbav sa starej výhovorky, že holandčinu alebo portugalčinu nemáš s kým precvičovať. Zapoj sa do konverzačnej výmeny a svoje zručnosti si môžeš vylepšiť zadarmo.

Konverzačná výmena alebo tandem je celkom jednoduchá vec: ak hovoríš po francúzsky a chceš si vycibriť napríklad gréčtinu, budeš si musieť nájsť partnera, ktorý hovorí po grécky a učí sa francúzštinu. Ak predpokladáme, že sa stretnete na jednu hodinu, budete si čas musieť rozdeliť 50/50 – pol hodinu na francúzštinu a pol hodinu na gréčtinu.

Ide o jedinečnú príležitosť na rozšírenie si obzorov a možno aj na nadviazanie nových priateľstiev. Je dobré myslieť aj na to, že znalosť jedného alebo viacerých cudzích jazykov môže byť veľkou devízou na pracovnom trhu.

Tým ľahším spôsobom, ako si hľadať partnera na tandem z okolia, je využiť skupiny na Facebooku, kde môžeš vyhľadávať pomocou kľúčových slov, napríklad: „tandem“ alebo „jazyková výmena“ a názvu mesta, v ktorom žiješ. Takto získaš informácie o miestnych iniciatívach, ktoré sa často konajú v pohostinstvách alebo kaviarňach. 
Nájsť online platformu nemusí byť najľahšie, tu nájdeš zoznam niektorých z nich (niektoré môžu obsahovať platený prémiový obsah): Italki, Open Language Exchange alebo Speaky sú skvelé, ak hľadáte partnera na úrovni materinského jazyka alebo učiteľa, Coeffee vám takisto umožňuje hrať s ostatnými študentmi jazykové hry, Tandem alebo Tandem Partners sú ďalšími tandemovými možnosťami.


Tu je niekoľko tipov na úspešnú tandemovú výmenu 

  1. Over si, či máte kompatibilný rozvrh, a určite si, ako často sa chcete stretávať.
  2. Nezabudni na to, že tvoj partner nie je učiteľ a nemusí poznať odpovede na náročné gramatické otázky.
  3. Ber to vážne! Zapisuj si novú slovnú zásobu a pred ďalším stretnutím si ju zopakuj.
  4. Neboj sa robiť chyby. Daj svojmu konverzačnému partnerovi vedieť, do akej miery ťa má opravovať. Najlepšia zvyčajne býva zlatá stredná cesta; neopravuj každú jednu chybu svojho partnera, pretože ho to môže odradiť, no zároveň neprehliadaj tie závažné (jedným zo spôsobov je zopakovať, čo povedal, no bez chyby).
  5. Správaj sa čestne – nepokúšaj sa stráviť viac ako polovicu spoločného času v jazyku, ktorý sa učíš.
  6. Ak sa chceš zamerať na konkrétnu tému, povedz to svojmu partnerovi v tandeme. Ak nemáte nič spoločné a konverzácia nebude prirodzená, nenechaj sa odradiť; nájdi si radšej iného partnera.

 
Chystáš sa zapojiť do programu EÚ?

Ak máš záujem učiť sa jazyk, pretože sa chystáš stráviť čas v zahraničí v rámci programu Erasmus+ alebo prostredníctvom Európskeho zboru solidarity, mal by si zvážiť prípravu prostredníctvom nástroja Online Linguistic Support (OLS), ktorý bol špeciálne navrhnutý Európskou komisiou. 
Cieľom je získať väčšiu istotu v jazyku, v ktorom budeš pracovať, študovať alebo v ktorom absolvuješ dobrovoľnícku činnosť, čím získaš lepšiu skúsenosť zo vzdelávacej mobility. Môžeš sa zaregistrovať do tematických hromadných otvorených online kurzov (MOOC) alebo sa porozprávať s rodenými hovoriacimi alebo inými účastníkmi OLS (takisto offline). Nástroj je k dispozícii vo všetkých 24 úradných jazykoch EÚ. Je bezplatný, no na prístup k nemu sa musíš zaregistrovať do niektorého mládežníckeho projektu EÚ.
Absolvovanie časti štúdia v zahraničí, mládežnícka výmena alebo dobrovoľnícka činnosť v zahraničí sú takisto skvelým spôsobom, ako rozvíjať svoje jazykové zručnosti. Objav príležitosti, ktoré ponúka Erasmus+ a Európsky zbor solidarity!