Skip to main content
© Brooke Cagle - Unsplash © Brooke Cagle - Unsplash

Õpi uusi keeli vestlustandemis!

Viimati uuendatud Kolmapäev, 10/07/2024

Kui tahad keelt selgeks saada, siis kasuta seda! Enam ei saa ettekäändeks tuua seda, et sul pole kellegagi hollandi või portugali keelt harjutada. Osale vestlustandemis ja saad täiesti tasuta oma keeleoskust arendada.

Vestlustandemi moodustamine on lihtne: kui oskad näiteks prantsuse keelt ja soovid harjutada kreeka keelt, siis on sul vaja kreekakeelset vestluspartnerit, kes soovib õppida prantsuse keelt. Kui teil on harjutamiseks aega näiteks üks tund, siis saate kummalegi keelele pühendada pool tundi.

See on suurepärane viis omandada uusi teadmisi ning võib-olla leida ka uusi sõpru. Unustada ei maksa ka seda, et ühe või mitme võõrkeele valdamine on tööturul suureks plussiks.

Sageli on kohaliku vestluspartneri otsimiseks lihtsaim viis kasutada Facebooki gruppe, sisestades märksõnu, nagu „Tandem“ või „Language Exchange“ ja kodulinn, et leida kohalikke algatusi, mis harilikult toimuvad kohvikus või pubis. 
Veebiplatvormi leidmine ei pruugi olla lihtne; siin on loetelu mõningatest platvormidest (neist mõne premiumversioon võib olla tasuline): Italki, Open Language Exchange ja Speaky sobivad hästi emakeelse vestluspartneri või õpetaja leidmiseks, Coeffee võimaldab teiste õppijatega keeleteemalisi mänge mängida, Tandem ja Tandem Partners on samuti vestlustandemi korraldamiseks.


Siin on mõned soovitused eduka vestlustandemi korraldamiseks. 

  1. Mõelge läbi, kas teil on kohtumisteks piisavalt vaba aega ja määrake kindlaks, kui tihti soovite kokku saada.
  2. Pea meeles, et su vestluspartner pole õpetaja ning ta ei pruugi osata vastata keerulistele grammatikaküsimustele.
  3. Võta asja tõsiselt! Kirjuta üles uued sõnad ning korda need enne järgmist kohtumist üle.
  4. Ära karda vigu teha. Anna vestluspartnerile teada, kui palju sa soovid, et ta sind parandaks. Tavaliselt sobib kõige paremini kesktee – ära paranda iga viimast kui lauset kaasvestleja jutus, sest see võtab tal tuju ära, kuid ära lase läbi ka suuri vigu (korda näiteks tema öeldut, aga õigesti).
  5. Ole õiglane – ära ürita rääkida enda õpitavat keelt rohkem kui poole jooksul kokku lepitud ajast.
  6. Kui soovid rääkida konkreetsel teemal, anna sellest vestluskaaslasele teada. Kui selgub, et teil pole midagi ühist ja vestlus ei suju, ära muretse. Otsi lihtsalt uus vestluskaaslane.

 
Kas plaanid liituda mõne ELi programmiga?

Kui sinu huvi keeleõppe vastu on tingitud tulevasest välisreisist Erasmus+ või Euroopa solidaarsuskorpuse raames, võiksid kaaluda koolitust veebipõhise keeletoe (OLS) kaudu, mille on selleks otstarbeks loonud Euroopa Komisjon. 
Eesmärk on teha sind sõbraks keelega, milles hakkad töötama, õppima või vabatahtlikuna tegutsema, ning pakkuda seeläbi paremat õpirändekogemust. Võid osaleda temaatilises laialt avatud e-õppes (MOOC) või vestelda emakeelena kõnelejate ja teiste veebipõhises keeletoes osalejatega (ka mujal kui veebis). Vahend on kättesaadav ELi 24 ametlikus keeles. See on tasuta, ent kasutamiseks pead olema liitunud ELi noorteprojektiga.
Välisriigis õppimine, noortevahetus või vabatahtlik töö on samuti suurepärased võimalused keeleoskuse parandamiseks. Tutvu Erasmus+ ja Euroopa solidaarsuskorpuse pakutavate võimalustega!