Skip to main content
© Brooke Cagle - Unsplash © Brooke Cagle - Unsplash

Naučte se cizí jazyk při konverzaci!

poslední aktualizace středa, 10/07/2024

Pokud se chcete perfektně naučit nějaký cizí jazyk, musíte ho aktivně používat! Výmluva typu, že nemáte ve svém okolí nikoho, s kým byste mohli svoji nizozemštinu nebo portugalštinu procvičovat, již neobstojí. Začněte s jazykovým tandemem a zdokonalte si znalosti zdarma.

Koncept konverzační výměny nebo tandemu je velmi jednoduchý: Mluvíte například francouzsky a chcete si oprášit znalost řečtiny? Poohlédněte se po rodilém mluvčím z Řecka, který se učí francouzsky. Dejme tomu, že se budete scházet na jednu hodinu, takže si tento čas rozdělíte „fifty fifty“ – půl hodiny konverzace ve francouzštině a půl hodiny v řečtině.

Jedná se o jedinečnou příležitost, jak si rozšířit obzory a třeba i získat nové přátele. Ani nemusíme připomínat, že dobrá znalost jednoho nebo více cizích jazyků je na trhu práce velkou předností.

Nejjednodušší je většinou vyhledat místního tandemového partnera ve facebookových skupinách, například podle slov „tandem“ nebo „language exchange“ a jména města, v němž žijete. Měly by se vám objevit místní iniciativy, které se často konají v restarauci nebo v kavárně. 
Najít online platformu nemusí být snadné, proto uvádíme seznam některých z nich (některé mohou mít placený prémiový obsah): Italki, Open Language Exchange nebo Speaky se velmi dobře hodí, pokud hledáte partnera nebo učitele mateřského jazyka, Coeffee také umožňuje hraní jazykových her s ostatními studenty. Dalšími možnostmi jsou např. Tandem nebo Tandem Partners.


Několik tipů pro úspěšné fungování jazykového tandemu 

  1. Stanovte si, jak často se chcete scházet, a dohodněte se na časovém rozvrhu, který vám oběma vyhovuje.
  2. Nezapomeňte, že váš společník není učitelem jazyků, a proto nemusí znát odpověď na všechny záludné otázky.
  3. Přistupujte k učení odpovědně! Zapisujte si nová slovíčka a před další schůzkou si je zopakujte.
  4. Nemějte strach z toho, že uděláte chybu. Vzájemně si vyjasněte, jak moc chcete, aby vás ten druhý opravoval. Nejlepší je zvolit zlatou střední cestu: neopravujte u toho druhého drobné chybičky, což většinu lidí spíše odrazuje, ale na druhou stranu nenechávejte bez povšimnutí závažné chyby.
  5. Buďte spravedliví – nesnažte se strávit většinu času tím, že budete hovořit jazykem, který se učíte vy.
  6. Chcete-li se zaměřit na určité téma, předem se na tom dohodněte. Stane-li se, že nemáte společné zájmy a konverzace vázne, nic se neděje. Pokuste se najít někoho vhodnějšího.

 
Chcete se zapojit do programu EU?

Pokud váš zájem o studium jazyka souvisí s tím, že vyjíždíte mimo svou zemi na pobyt v rámci programu Erasmus+ nebo s Evropským sborem solidarity, bude se vám hodit jazyková příprava s nástrojem OLS – Jazyková podpora online, který vytvořila Evropská komise. 
Cílem je, abyste získali větší jistotu v jazyce, ve kterém budete studovat nebo jej používat v práci či při dobrovolné činnosti. Váš pobyt v zahraničí vám pak přinese větší výsledky. Můžete se zapsat do tematických „hromadných otevřených online kurzů“ (MOCC) nebo na chat s rodilými mluvčími a s dalšími účastníky OLS (i offline). Nástroj je k dispozici ve 24 úředních jazycích EU. Je bezplatný, je však přístupný pouze pro účastníky mládežnického projektu EU.
Vynikajícím způsobem, jak se zlepšit ve znalosti jazyků, je zúčastnit se studijního či výměnného pobytu nebo dobrovolné činnosti v zahraničí. Projděte si, jaké možnosti vám nabízí Erasmus+ a Evropský sbor solidarity.