Skip to main content
© Brooke Cagle - Unsplash © Brooke Cagle - Unsplash

Научи език чрез езиков обмен!

Последна актуализация сряда, 10/07/2024

Ако искаш да владееш даден език, използвай го! Забрави старото извинение, че няма с кого да упражняваш своя нидерландски или португалски. Включи се в езиков обмен и ще можеш да подобриш своите умения безплатно.

Езиковият обмен или тандем е нещо много лесно. Ако говориш френски и искаш да опресниш своя гръцки например, ще трябва да намериш гръцки партньор, който изучава френски. Ако предположим, че се срещате за един час, трябва да разпределите времето си 50/50, т.е. половин час да говорите на френски и половин час — на гръцки език.

Това е уникална възможност да разшириш своя кръгозор, както и да срещнеш нови приятели. Добре е да не забравяш също така, че доброто владеене на един или повече чужди езици може да е значително предимство на пазара на труда.

Често най-лесният начин да потърсиш приятел за тандем е чрез групи във Facebook. Можеш да въведеш ключови думи, като например: „тандем“ или „езиков обмен“ и името на града, в който живееш, за да научиш за местни инициативи, които обикновено се организират в бар или кафене. 
Търсенето на онлайн платформа може да се окаже трудно, но тук можеш да видиш списък с различни платформи (някои могат да имат платени опции). Italki, Open Language Exchange или Speaky са чудесни за намирането на партньор или учител, за които съответният език е роден, Coeffee ти дава възможност да играеш езикови игри с други учащи, а Tandem или Tandem Partners са още някои от вариантите.


Ето няколко съвета за успешен езиков тандем 

  1. Провери дали графиците ви са съвместими и реши колко често искаш да се срещате.
  2. Не забравяй, че партньорът ти не е учител и може да не е в състояние да отговори на трудни граматически въпроси.
  3. Отнасяй се сериозно! Записвай си новите думи и ги преговаряй преди следващата ви среща.
  4. Не се страхувай да правиш грешки. Кажи на партньора си колко често искаш да те поправя. Обикновено е най-добре да се придържате към златната среда. Не поправяй партньора си до последната подробност, което е обезкуражаващо, но не пренебрегвай сериозните грешки. Добър метод е да повториш казаното, но правилно.
  5. Играй честно — не се опитвай да прекарате повече от половината от времето си заедно, говорейки езика, който изучаваш.
  6. Ако искаш да се съсредоточиш върху конкретна тема, кажи на своя партньор. Ако нямате нищо общо и разговорът не върви, не е страшно — просто потърси друг партньор.

 
Предстои ти участие в програма на ЕС?

Ако твоят интерес да учиш чужд език се дължи на това, че ти предстои да прекараш време в чужбина по програма „Еразъм+“ или в рамките на дейност на Европейския корпус за солидарност, помисли за възможностите на инструмента за онлайн езикова подготовка (OLS), специално разработен от Европейската комисия. 
Целта е да можеш да се изразяваш по-свободно на езика, на който ще работиш, учиш или ще извършваш доброволческа дейност, за да бъде твоята образователна мобилност по-успешна. Можеш да се запишеш в тематични „масови отворени онлайн курсове“ (МООК) или да разговаряш с носители на съответния език или с други участници в системата OLS (също така офлайн). Този инструмент е достъпен на всички 24 официални езика на ЕС. Той е безплатен, но трябва да участваш в проект на ЕС за младежта, за да получиш достъп до него.
Прекарването на период на обучение в чужбина и участието в младежки обмен или доброволческа дейност в друга страна също така са чудесни начини да развиеш езиковите си умения. Открий възможностите, предлагани от Еразъм+ и Европейския корпус за солидарност!