Skip to main content
Photo by Guillaume Périgois on Unsplash Photo by Guillaume Périgois on Unsplash

Kas sina oled järgmine Euroopa Komisjoni praktikant?

Viimati uuendatud Reede, 23/02/2024

Kaks korda aastas annab Euroopa Komisjon EList pärit ülikoolilõpetanutele võimaluse kandideerida viiekuulisele tasustatud haldus- või kirjaliku tõlke praktikale, algusega kas 1. märtsist või 1 oktoobrist.

Kes saavad kandideerida?

Sobivad kandidaadid

  • peavad olema ELi kodanikud (piiratud arv kohti on eraldatud ka kolmandate riikide kodanikele);
  • peavad olema lõpetanud kõrghariduse esimese astme õpingud (s.o ülikooliõppe) ja omandanud kandideerimise lõpptähtajaks sellele vastava kraadi;
  • ei ole läbinud praktikat mõnes teises Euroopa Liidu institutsioonis või asutuses ega töötanud rohkem kui 6 nädalat või 42 kalendripäeva (kaasa arvatud nädalavahetused) mis tahes Euroopa institutsioonis, ELi asutuses, ELi rakendusametis, ELi delegatsioonis või Euroopa Parlamendi liikme heaks;
  • peavad oskama väga hästi (tasemel C1 või C2, vastavalt Euroopa keeleõppe raamdokumendile) vähemalt kaht ELi ametlikku keelt, millest üks peab olema menetluskeel: inglise, prantsuse või saksa keel. Kolmandate riikide kodanikelt nõutakse ainult ühe menetluskeele oskust.
  • kirjaliku tõlke praktika puhul kirjaliku tõlke peadirektoraadis peavad kandidaadid suutma tõlkida oma põhi-/sihtkeelde (üldjuhul nende emakeel) kahest muust ELi ametlikust keelest. 

Kus?

Praktikandid saavad töötada mis tahes Euroopa Komisjoni talituses või ametis, mis enamasti asuvad Brüsselis, aga ka Luxembourgis ja mujal Euroopa Liidus.

Milles seisneb praktikandi igapäevatöö?

Praktikandi tööülesanded sõltuvad sellest, millisesse talitusse ta praktikale määratakse: Näiteks võivad nad töötada hariduse, kultuuri, spordi, teaduse või konkurentsiõiguse, personalihalduse, keskkonnapoliitika valdkondades. Töövaldkond on väga lai, seega peavad kandidaadid kandideerimisavalduse täitmisel märkima ära oma eelisvaldkonna.
Kui kandidaat osutub väljavalituks, saab ta anda oma panuse komisjoni igapäevatöösse.
ta võib näiteks osaleda koosolekutel (või neid korraldada), töörühmades ja avalikel aruteludel; teha uurimustööd, koostada ja toimetada dokumente, vastata päringutele, toetada kolleege nende igapäevastes ülesannetes ja palju muud.

Kuidas kandideerida?

See on väga lihtne. Kui kandideerimisperiood algab, peab kandidaat looma omale konto EU Loginis. Seejärel tuleb täita ja esitada kandideerimisvorm. Avalduse esitamist ei tohiks jätta viimastele päevadele. Kandidaadid võivad ka teha sobivustesti, et saada teada, kui tõenäoline on, et nad valitakse Euroopa Komisjoni praktikale.

Virtual Blue Book (VBB)

Kui kandideerimisperiood on lõppenud, hinnatakse kandidaate akadeemilise profiili, keeleoskuse ja täiendavate oskuste alusel. Kandidaatide seast tehakse eelvalik ja välja valitakse 3000 kõrgeimalt hinnatud kandidaati, kes kantakse andmebaasi Virtual Blue Book (VBB), mis sisaldab mõlema eelvaliku etapi (esialgne hindamine ja kandideerimistingimuste täitmise kontroll) edukalt läbinud kandidaatide CVsid.
Blue Book on konsulteerimiseks avatud kõigile komisjoni talitustele ja ametitele, et nad saaksid leida oma konkreetsete vajadustele ja kriteeriumidele vastavaid kandidaate.

Stipendium

Valitud praktikandid saavad elamiskulude katmiseks igakuist hüvitist

Kandideerimisperioodid

Oktoobris algavale praktikale saab kandideerida alates sama aasta jaanuarist.
Märtsis algavale praktikale saab kandideerida alates eelneva aasta juulist–augustist. 
 
Üksikasjalikku teavet võib leida ametlikult praktika veebisaidilt.