Skip to main content
Photo by Guillaume Périgois on Unsplash Photo by Guillaume Périgois on Unsplash

Budete vy tím příštím stážistou u Evropské komise?

poslední aktualizace pátek, 23/02/2024

Evropská komise nabízí absolventům vysokých škol z EU dvakrát ročně možnost ucházet se o placenou administrativní nebo překladatelskou stáž v délce pěti měsíců, a to vždy od 1. března nebo 1. října.

Kdo se může přihlásit?

Zájemce o stáž:

  • musí být občan EU (určitý omezený počet míst je rovněž přidělen zájemcům ze zemí mimo EU)
  • musí mít dokončen první cyklus vysokoškolského studia (univerzitní vzdělání), přičemž do konce lhůty pro podání přihlášek musí absolvovat celé studium a získat vysokoškolský diplom či jeho ekvivalent
  • dosud se neúčastnil stáže v jiném orgánu nebo instituci Evropské unie, ani nepracoval pro evropský orgán, instituci, výkonnou agenturu EU, delegaci či europoslance více než 6 týdnů (tj. 42 kalendářních dní včetně víkendů)
  • musí mít velmi dobrou znalost dvou úředních jazyků EU (tj. úroveň C1/2 podle společného evropského referenčního rámce pro jazyky), přičemž jedním z nich musí být tzv. procedurální jazyk: angličtina, francouzština nebo němčina. Po státních příslušnících zemí mimo EU se požaduje znalost pouze jednoho procedurálního jazyka.
  • Zajímáte-li se o překladatelskou stáž u Generálního ředitelství pro překlady (DGT), musíte být schopni překládat do svého hlavního/cílového jazyka (zpravidla vašeho mateřského jazyka) ze dvou jiných úředních jazyků EU. 

Kde stáže probíhají?

Stážisté mohou pracovat v rámci všech útvarů Evropské komise a jejích agentur. Většina z nich sídlí v Bruselu, některé v Lucemburku a jinde v Evropské unii.

Co každodenní práce stážistů obnáší?

Náplň práce stážisty závisí na tom, k jakém útvaru bude přidělen. Může jít o odbor zabývající se vzděláváním, kulturou, sportem, vědou, hospodářskou soutěží, lidskými zdroji či politikou v oblasti životního prostředí. Záběr činnosti Komise je velice široký, takže budete muset při vyplňování přihlášky zadat svou preferovanou oblast.
Pokud budete vybráni, budete mít možnost podílet se na každodenní práci Komise.
Budete se moci například účastnit setkání pracovních skupin, různých schůzí a veřejných slyšení, případně pomáhat tato jednání organizovat. Budete svým kolegům pomáhat v plnění každodenních úkolů, jako je rešerše, koncipování a úprava dokumentů či zodpovídání dotazů občanů.

Jak se přihlásit?

Je to snadné: jakmile bude zahájena lhůta k podávání přihlášek, vytvořte si účet u služby EU Login, přihlášku vyplňte a odešlete. Doporučujeme vám nečekat s podáním přihlášky do poslední chvíle. Pokud chcete zjistit, jakou máte šanci na přijetí, udělejte si náš test a uvidíte, nakolik splňujete kritéria.

Virtuální Blue Book (VBB)

Po uplynutí lhůty k podávání přihlášek proběhne jejich hodnocení na základě akademického profilu, jazykových znalostí a dalších kritérií. Předběžně bude vybráno kolem 3000 kandidátů s nejvyšším bodovým hodnocením, kteří se zařadí do databáze Virtuální Blue Book (VBB) – zde jsou k dispozici životopisy všech úspěšných uchazečů, kteří prošli oběma fázemi předběžného výběru: prvotním posouzením a kontrolou splnění podmínek účasti (tzv. kontrola způsobilosti)
Do databáze Blue Book mohou nahlížet pracovníci všech útvarů Evropské komise a jejích agentur, kteří hledají vhodné kandidáty s konkrétními znalostmi a dovednostmi.

Granty

Vybraní stážisté dostávají měsíční příspěvek na pokrytí životních nákladů. 

Lhůta pro podávání přihlášek

Přihlášky pro stáže začínajících v říjnu se podávají v lednu téhož roku.
Přihlášky pro stáže začínající v březnu se podávají během června/srpna předchozího roku. 
 
Veškeré informace najdete na oficiálních stránkách věnovaných stážím.