Skip to main content
Photo by Guillaume Périgois on Unsplash Photo by Guillaume Périgois on Unsplash

Budeš ďalším stážistom Európskej komisie?

Posledná aktualizácia piatok, 23/02/2024

Európska komisia ponúka absolventom vysokých škôl z EÚ dvakrát ročne možnosť získať platenú administratívnu alebo prekladateľskú stáže na obdobie piatich mesiacov, ktoré sa začína 1. marca alebo 1. októbra.

Kto sa môže prihlásiť

Oprávnení žiadatelia musia spĺňať tieto podmienky:

  • musia byť občanmi EÚ (pre štátnych príslušníkov tretích krajín je vyčlenený obmedzený počet miest)
  • musia mať k dátumu uzávierky podávania prihlášok absolvovaný prvý stupeň vysokoškolského štúdia (univerzitné vzdelanie) a mať plnohodnotný titul alebo jeho ekvivalent
  • neabsolvovali doposiaľ stáž v inej inštitúcii alebo orgáne Európskej únie alebo nepracovali viac ako 6 týždne alebo 42 kalendárnych dní (vrátane víkendov) v akejkoľvek inštitúcii, orgáne, výkonnej agentúre alebo delegácii EÚ alebo pre poslancov Európskeho parlamentu
  • musia mať veľmi dobré znalosti (úroveň C1/2 podľa spoločného európskeho referenčného rámca pre jazyky) dvoch úradných jazykov EÚ, z ktorých jeden musí byť procedurálny jazyk: angličtina, francúzština alebo nemčina. Od štátnych príslušníkov tretích krajín sa vyžaduje iba jeden jazyk, a to procedurálny
  • v prípade prekladateľskej stáže na Generálnom riaditeľstve pre preklad (DGT) musí byť uchádzač schopný prekladať do svojho hlavného/cieľového jazyka (zvyčajne materinský jazyk) z dvoch ďalších úradných jazykov EÚ. 

Kde?

Stážisti môžu pracovať vo všetkých útvaroch a agentúrach Európskej komisie, ktoré majú väčšinou sídlo v Bruseli, ale aj v Luxemburgu a inde v celej Európskej únii.

V čom spočíva každodenná práca stážistu?

Charakter práce stážistu závisí od útvaru, do ktorého bude pridelený. Môžeš napríklad pracovať v oblasti vzdelávania, kultúry, športu, vedy alebo práva hospodárskej súťaže, hospodárskej súťaže, politiky životného prostredia. Náplň práce je veľmi rôznorodá, preto si pri podávaní prihlášky budeš musieť vybrať preferovanú oblasť.
Ak budeš vybraný(-á), budeš mať príležitosť prispieť ku každodennej práci Komisie.
Budeš sa môcť napríklad zúčastňovať na stretnutiach a organizovať ich, zapájať do činnosti pracovných skupín alebo byť prítomný na verejných vypočutiach, robiť rešerše, vypracúvať a upravovať dokumenty, odpovedať na žiadosti o informácie, podporovať kolegov pri vykonávaní ich každodenných úloh atď.

Ako sa prihlásiť

Je to veľmi jednoduché. Keď sa začne obdobie podávania prihlášok, musíš si vytvoriť účet v službe EU Logni a následne vyplniť a odoslať prihlášku. Odoslanie prihlášky si nenechávaj na posledný deň. Okrem toho si môžeš urobiť test oprávnenosti a zistiť, aká je pravdepodobnosť, že získaš stáž v Európskej komisii.

Virtuálna modrá kniha

Po uplynutí obdobia podávania prihlášok sa uchádzači budú hodnotiť na základe akademického profilu, jazykových zručností a ďalších kvalít. V predbežnom výbere sa vyberie približne 3 000 uchádzačov s najvyšším hodnotením, ktorí sa zaradia do virtuálnej modrej knihy. Ide o databázu životopisov všetkých uchádzačov, ktorí úspešne absolvovali obe fázy predbežného výberu: prvotné posúdenie a overenie oprávnenosti.
Modrá kniha je prístupná pre všetky útvary a agentúry Komisie, ktoré si tam môžu nájsť najlepších uchádzačov na základe svojich konkrétnych potrieb a kritérií.

Granty

Vybraní stážisti dostávajú mesačný príspevok na pokrytie ich životných nákladov. 

Obdobie podávania prihlášok

Pre stáže začínajúce v októbri sa obdobie podávania prihlášok začína v januári toho istého roku.
Pre stáže začínajúce v marci sa obdobie podávania prihlášok začína v júli – auguste predchádzajúceho roku. 
 
Všetky podrobné informácie nájdete na oficiálnom webovom sídle venovanom stážam.