Skip to main content
© Elyssa Fahndrich - Unsplash © Elyssa Fahndrich - Unsplash

A nők jogai: Európában megvalósult a nemek közötti egyenlőség?

Utolsó frissítés kedd, 07/09/2021

Az egyenlőséghez való hozzáállás javul, de még napjaink fiatal generációja sem mentes a nemi sztereotípiáktól és a különbségtételtől. A nemek közötti egyenlőtlenségek továbbra is fennállnak, különösen a munkaerőpiacon.

A nemek közötti egyenlőség az Európai Unió alapelvei közé tartozik. Az utóbbi évtizedekben az EU jelentős előrehaladást ért el a nemek közötti egyenlőség terén. Egyenlőtlenségek azonban továbbra is fennállnak: még mindig több nő dolgozik az alacsonyabban fizetett ágazatokban, és a nők továbbra is alulreprezentáltak a döntéshozói pozíciókban. 

A nemek közötti egyenlőség az Európai Bizottság kiemelt politikai napirendi pontjai közé tartozik. A testület a közelmúltban fogadta el ambiciózus nemi esélyegyenlőségi stratégiáját (2020–2025), mely a nemek közötti egyenlőséget hivatott Európa-szerte érvényre juttatni. A nők számos kihívással szembesülnek, az alábbiak ezek közül emelnek ki néhányat.

Aktuális helyzetkép és az EU tevékenységeinek áttekintése

A nemek közötti egyenlőséget és a jogegyenlőség megteremtését célzó uniós fellépések több szakpolitikai területnek is szerves részét képezik, többek között a döntéshozatali szinten érvényesülő egyenlőség előmozdítása, a nemi alapú erőszak felszámolása, illetve a nemek közötti bérszakadék megszüntetése terén. A helyzetet és a kapcsolódó uniós intézkedéseket jól szemlélteti néhány kulcsfontosságú statisztikai adat.

Egyenlő fizetés

Noha a tagországok között jelentős különbségek tapasztalhatók, uniós szinten (27 tagállam) a nők átlagosan 16%-kal keresnek kevesebbet, mint a férfiak. Amellett, hogy az Európai Bizottság a november 4-i Egyenlő Díjazás Európai Napja alkalmából évente figyelemfelkeltő kampányt folytat, az EU különböző jogszabályokat fogad el, például a munka és a magánélet közötti egyensúlyhoz való uniós jogokról

Oktatás és kutatás

Az oktatásban tartósan fennállnak nemek közötti különbségek, például a tantárgyi preferenciák. A nők nagyobb valószínűséggel rendelkeznek felsőfokú végzettséggel, ugyanakkor továbbra is túlreprezentáltak a hagyományos női szerepekhez (például a gondozáshoz) kötődő képzési területeken, ezzel szemben alulreprezentáltak a természettudományos és a mérnöki pályán. 

Ezért hívta életre az EU a Női Innovátorok Európai Uniós Díját, illetve támogatja a nők és lányok a tudományban nemzetközi napot. A társadalmi nem az EU kutatási és innovációs programján, a Horizont 2020-on belül is több területet érintő téma. 

Erőszak 

Az EU-ban a nők 33%-a már elszenvedett fizikai és/vagy nemi erőszakot. 

Az EU jogszabályok és a bűncselekmények áldozatainak jogait érintő gyakorlati intézkedések révén törekszik a nemi alapú erőszak kezelésére, az Európa Tanács nőkkel szembeni erőszak és a kapcsolati erőszak elleni küzdelemről és azok megelőzéséről szóló Egyezményével összhangban.

Vezetői szerepvállalás

A nők kevésbé képviseltetik magukat vezető pozíciókban olyan területeken mint a politika, a gazdaság, a természettudomány és a kutatás. A vezetőtestületi elnökök csak 7,5%-a és a vezérigazgatók mindössze 7,7%-a nő (lásd a 2020–2025-ös uniós nemi esélyegyenlőségi stratégia tájékoztatóját). 

Az Európai Bizottság készen áll arra, hogy vezető szerepet vállaljon a nemek közötti egyenlőség megteremtésében. A testület élén első női elnökként Ursula von der Leyen áll, és a Bizottság történelme során először áll közel a nemek paritásának megvalósításához. 

Az előrehaladás mérése

Az uniós polgárok számos módon küzdhetnek a nemek közötti egyenlőtlenség ellen. A folyamat első lépése a probléma azonosítása. Az Eurostat uniós és tagállami szintű információkat egyaránt rendelkezésre tud bocsátani. 

Az információk összegyűjtését követően az olyan szervezetek, mint például a Nemek Közötti Egyenlőség Európai Intézete, hatékonyabb szakpolitikák kialakítása révén kiállhatnak a férfiak és nők esélyegyenlősége mellett. Az említett intézet rendszeresen közzéteszi a nemek közötti egyenlőség mutatóját, mely a nemek közötti egyenlőség összetett koncepcióját értékeli, valamint EU-szerte segít nyomon követni a területen bekövetkezett előrehaladást. 

Az uniós tagállamok közötti kölcsönös tanulási program megerősítette a nemek közötti szakadék elleni közös fellépéseket. Svájc, Németország és Ausztria például olyan innovatív eszközöket – pl. a nők és férfiak fizetését összevető bérkalkulátort – alkalmaz, melyek felhívják a figyelmet a nemek közötti egyenlőséggel kapcsolatos kérdésekre. 

Az EU olyan nemek közötti egyenlőséggel foglalkozó tagállami intézményekkel és civil társadalmi szervezetekkel is szorosan együttműködik, mint az Európai Női Lobbi

Segítségre van szüksége? 

Érezte már valaha azt, hogy nőként hátrányt szenved az álláskeresésben? Tanúja volt annak, hogy valakivel a neme miatt méltánytalanul bántak? Vegye fel a kapcsolatot az országában működő, nemek közötti egyenlőséggel foglalkozó hivatallal, és tájékozódjon, hogy az Ön esetében milyen támogatást nyújtanak az uniós jogszabályok.