Skip to main content
© Elyssa Fahndrich - Unsplash © Elyssa Fahndrich - Unsplash

Prava žena: je li rodna ravnopravnost stvarnost u Europi?

Posljednje ažuriranje utorak, 07/09/2021

Stavovi prema ravnopravnosti se mijenjaju, ali čak se i današnja mlađa generacija suočava s rodnim stereotipima i razlikama. Neravnopravnost žena i muškaraca još uvijek postoji, pogotovo na tržištu rada.

Ravnopravnost žena i muškaraca jedno je od temeljnih načela Europske unije. EU je posljednjih desetljeća ostvario znatan napredak u području rodne ravnopravnosti. Međutim, i dalje postoje rodne razlike: na tržištu rada previše je žena u slabije plaćenim sektorima, a nedovoljno su zastupljene na položajima na kojima se donose odluke. 

Ravnopravnost spolova ima važno mjesto u političkom programu Europske komisije, koja je nedavno donijela ambicioznu strategiju za rodnu ravnopravnost za razdoblje 2020. – 2025. U nastavku navodimo samo neke od poteškoća s kojima se žene suočavaju.

Kakvo je stanje i što EU poduzima?

Mjere EU-a za rodnu ravnopravnost uključene su u različita područja politika i njima se nastoje osigurati jednaka prava, primjerice ravnopravnost u donošenju odluka, zaustavljanje rodno uvjetovanog nasilja i uklanjanje razlika u plaći između spolova. Slijedi nekoliko važnih statističkih podataka o situaciji i povezanim mjerama EU-a.

Jednake plaće

Žene u Europskoj uniji (EU-27) prosječno zarađuju 16 % manje nego muškarci, pri čemu postoje znatne razlike među zemljama. EU informira javnost o toj situaciji organizacijom Dana jednakih plaća, godišnje kampanje Europske komisije koja se održava 4. studenoga, te donosi razne propise, primjerice o pravu na ravnotežu između poslovnog i privatnog života

Obrazovanje i istraživanje

Rodne razlike u obrazovanju i dalje su prisutne, primjerice kad je riječ o odabiru područja studija. Visokoškolsku diplomu ima više žena nego muškaraca, ali se i dalje češće obrazuju u područjima povezanima s tradicionalnim ulogama žena, primjerice u području skrbi, a slabije su zastupljene u područjima kao što su prirodne znanosti i inženjerstvo. 

Zato EU dodjeljuje nagradu za inovatorice i podupire Međunarodni dan žena i djevojčica u znanosti. Pitanje rodne ravnopravnosti uključeno je i u više dijelova programa Obzor 2020., putem kojeg EU financira istraživanja i inovacije. 

Nasilje 

U EU-u je čak 33 % žena doživjelo fizičko i/ili seksualno nasilje! 

EU nastoji riješiti problem rodno uvjetovanog nasilja zakonodavstvom i praktičnim mjerama za prava žrtava u skladu s Konvencijom Vijeća Europe o sprečavanju i borbi protiv nasilja nad ženama i nasilja u obitelji.

Vodstvo

Naposljetku, žene su slabije zastupljene na vodećim položajima u različitim područjima: politici, gospodarstvu, prirodnim znanostima i istraživanju. Samo 7,5 % predsjednika odbora i samo 7,7 % izvršnih direktora su žene (vidi informativni članak o EU-ovoj strategiji za rodnu ravnopravnost za razdoblje 2020. – 2025.)! 

Europska komisija želi biti primjer drugima. Na čelu s Ursulom von der Leyen, prvom predsjednicom Komisije, Kolegij povjerenika EU-a prvi se put približio postizanju rodnog pariteta. 

Kako EU mjeri napredak?

Građani EU-a na mnogo se načina mogu boriti protiv rodne nejednakosti. Prvo je potrebno utvrditi problem: Eurostat pruža informacije za cijeli EU i za pojedine države članice. 

Nakon prikupljanja informacija, tijela poput Europskog instituta za ravnopravnost spolova mogu se početi zalagati za jednake mogućnosti za muškarce i žene stvaranjem boljih politika. Taj institut objavljuje indeks rodne ravnopravnosti, kojim se mjeri složeni koncept rodne ravnopravnosti i pomaže u praćenju napretka u EU-u. 

Program uzajamnog učenja među državama članicama EU-a ojačan je kako bi se razmjenjivale informacije o mjerama za suzbijanje rodne neravnopravnosti. Švicarska, Njemačka i Austrija, primjerice, upotrebljavaju inovativne alate kao što su kalkulatori plaća kako bi informirale javnost o pitanjima rodne ravnopravnosti. 

EU blisko surađuje i s nacionalnim tijelima za rodnu ravnopravnost i organizacijama civilnog društva kao što je Europski ženski lobi

Trebate pomoć? 

Jeste li ikad imali osjećaj da zbog svojeg spola niste dobili posao? Jeste li ikad vidjeli da se prema nekome nepravedno postupa na temelju spola? Obratite se svojem nacionalnom tijelu za rodnu ravnopravnost i saznajte kakvu potporu možete dobiti na temelju zakonodavstva EU-a.