Skip to main content
© Elyssa Fahndrich - Unsplash © Elyssa Fahndrich - Unsplash

Права на жените: има ли равнопоставеност между половете в Европа?

Последна актуализация вторник, 07/09/2021

Отношението към равенството се променя към по-добро, но днешното младо поколение не е лишено от стереотипи и различия, свързани с пола. И днес все още съществуват неравенства между мъжете и жените, особено на пазара на труда.

Равнопоставеността между жените и мъжете е един от основополагащите принципи на Европейския съюз. През последните десетилетия ЕС постигна значителен напредък по отношение на равенството между половете. Въпреки това продължават да съществуват разлики между половете, като на пазара на труда жените все още са по-многобройни в секторите с по-ниско заплащане и недостатъчно представени на ръководни длъжности. 

Европейската комисия е поставила равнопоставеността между половете на едно от челните места в политическата си програма и наскоро прие амбициозна европейска стратегия за равенство между половете (2020—2025 г.). Ето някои от предизвикателствата, пред които са изправени жените, като разбира се, има и други предизвикателства.

Какво е положението и какво прави ЕС в тази връзка?

Действията на ЕС за равенство между половете са включени в различни области на политиката и имат за цел осигуряване на равни права, например равнопоставеност при вземането на решения, прекратяване на основаното на пола насилие и премахване на разликата в заплащането на жените и мъжете. Ето някои основни статистически данни за ситуацията и свързаните с нея действия на ЕС.

Равно заплащане

В Европейския съюз (ЕС-27) жените печелят средно с 16 % по-малко от мъжете, като има значителни различия между отделните държави. ЕС повишава осведомеността чрез ежегодната кампания Ден на равното заплащане (4 ноември) и приема различни закони, като например за правата на равновесие между професионалния и личния живот в ЕС

Образование и научни изследвания

В областта на образованието все още се наблюдават неравенства между половете, например по отношение на предпочитаните специалности. Жените е по-вероятно да имат по-висока образователна степен, но броят им продължава да е непропорционално голям в дисциплините, свързани с традиционните женски роли, като полагането на грижи, и са недостатъчно представени в области като науката и инженерството. 

Ето защо Съюзът връчва награда на ЕС за жени новатори и подкрепя Международния ден на жените и момичетата в науката. Равнопоставеността между половете също така е междусекторна тема в Хоризонт 2020, програмата на ЕС за финансиране на научни изследвания и иновации. 

Насилие 

33 % от жените в ЕС са били подлагани на физическо и/или сексуално насилие! 

ЕС се бори с основаното на пола насилие чрез законодателство и практически мерки относно правата на жертвите в съответствие с Конвенцията на Съвета на Европа за превенция и борба с насилието над жени и домашното насилие.

Ръководни позиции

Жените са по-слабо представени на ръководни позиции в различни области: политика, икономика, наука и научни изследвания. Едва 7,5 % от председателите на управителни съвети и 7,7 % от главните изпълнителни директори са жени (виж информационния документ за стратегията на ЕС за равенство между половете за периода 2020—2025 г.)! 

Европейската комисия е решена да даде пример. Ръководен от Урсула фон дер Лайен, първата жена председател на Комисията, колегиумът на членовете на Комисията за пръв път в историята е близо до това да има равен брой мъже и жени. 

Как ЕС измерва напредъка?

Гражданите на ЕС разполагат с много начини за борба с неравенството между половете. Идентифицирането на проблема е първата стъпка в този процес, като Евростат предоставя информация за ЕС като цяло, както и за неговите държави членки. 

След събирането на информацията различни органи, като например Европейският институт за равенство между половете, могат да започнат да работят за осигуряване на равни възможности за мъжете и жените чрез създаване на по-добри политики. Институтът публикува индекс за равенството между половете, с който се измерва сложното понятие за равенство между половете и се подпомага наблюдението на напредъка в тази област в ЕС. 

Програмата за взаимно обучение между ЕС и държавите членки помага за обмена на практики за борба с неравнопоставеността между половете. Например Швейцария, Германия и Австрия използват новаторски инструменти (напр. калкулатори на заплатите) за повишаване на осведомеността по въпросите, свързани с равенството между половете. 

ЕС също така работи в тясно сътрудничество с националните органи за равенство между половете и организациите на гражданското общество, като например Европейското лоби на жените

Имаш нужда от помощ? 

Случвало ли се е да не получиш някоя работа заради пола си? Или да станеш свидетел как третират някого несправедливо заради пола му? Обърни се към националния орган за равенство между половете и научи как можеш да получиш подкрепа благодарение на правото на ЕС.