Skip to main content
© Elyssa Fahndrich - Unsplash © Elyssa Fahndrich - Unsplash

Moterų teisės: ar lyčių lygybė Europoje yra realybė?

Atnaujinta Antradienis, 07/09/2021

Požiūris į lygybę kinta, tačiau net ir šiandieninė jaunoji karta nėra apsaugota nuo lyčių stereotipų ir nelygybės. Moterų ir vyrų nelygybė, ypač darbo rinkoje, išlieka.

Moterų ir vyrų lygybė yra vienas pagrindinių Europos Sąjungos principų. Pastaraisiais dešimtmečiais lyčių lygybės srityje ES padarė didelę pažangą. Tačiau lyčių nelygybės apraiškų išlieka, daug moterų dirba mažiau apmokamuose darbo rinkos sektoriuose, pernelyg mažai moterų eina su sprendimų priėmimu susijusias pareigas. 

Europos Komisija lyčių lygybei skyrė daug dėmesio savo politinėje darbotvarkėje ir neseniai priėmė plataus užmojo 2020–2025 m. Europos lyčių lygybės strategiją. Toliau aptariama keletas moterims kylančių uždavinių pavyzdžių (žinoma, jų yra ir daugiau).

Kokia padėtis ir ką dėl to daro ES?

ES veiksmai, kuriais siekiama lyčių lygybės, yra integruoti į įvairias politikos sritis: siekiama užtikrinti lygias teises , pavyzdžiui, lygybę sprendimų priėmimo procesuose, taip pat panaikinti smurtą dėl lyties ir vyrų bei moterų darbo užmokesčio skirtumą. Štai keletas pagrindinių statistinių duomenų, rodančių padėtį ir susijusius ES veiksmus.

Vienodas darbo užmokestis

Europos Sąjungoje (ES-27) moterys uždirba vidutiniškai 16 proc. mažiau nei vyrai. Skirtingų šalių padėtis labai nevienoda. ES ne tik didina informuotumą apie padėtį kasmet lapkričio 4 d. minėdama Vienodo darbo užmokesčio dieną, kurią rengia Europos Komisija, bet ir priima įvairius teisės aktus, kuriais, pavyzdžiui, užtikrinamos ES teisės į profesinio ir asmeninio gyvenimo pusiausvyrą

Švietimas ir moksliniai tyrimai

Lyčių nelygybė švietimo srityje išlieka, pavyzdžiui, kalbant apie studijas, kurias renkasi moterys ir vyrai. Labiau tikėtina, kad moterys turės aukštojo mokslo diplomą, tačiau pernelyg daug jų studijuoja dalykus, susijusius su tradiciniais moterų vaidmenimis, pavyzdžiui, su priežiūra, ir pernelyg mažai renkasi, pvz., mokslo ir inžinerijos studijas. 

Todėl ES teikia ES apdovanojimą moterims novatorėms ir remia Tarptautinę moterų ir mergaičių mokslo srityje dieną. Lyčių aspektas taip pat yra kompleksinis klausimas, įtrauktas į ES mokslinių tyrimų ir inovacijų finansavimo programą „Horizontas 2020“

Smurtas 

33 proc. moterų ES yra patyrusios fizinį ir (arba) seksualinį smurtą! 

ES siekia kovoti su smurtu dėl lyties priimdama teisės aktus ir praktines priemones dėl aukų teisių pagal Europos Tarybos konvenciją dėl smurto prieš moteris ir smurto šeimoje prevencijos ir kovos su juo.

Lyderystė

Galiausiai mažiau moterų užima vadovaujamas pareigas įvairiose srityse: politikos, ekonomikos, mokslo ir mokslinių tyrimų. Tik 7,5 proc. valdybos pirmininkų ir 7,7 proc. generalinių direktorių yra moterys (žr. informacijos suvestinę apie 2020–2025 m. ES lyčių lygybės strategiją)! 

Europos Komisija yra įsipareigojusi šioje srityje rodyti pavyzdį. ES Komisijos narių kolegijoje, kuriai vadovauja pirmoji Komisijos Pirmininkė moteris, Ursula von der Leyen, pirmą kartą istorijoje beveik pasiekta lyčių lygybė. 

Kaip ES vertina pažangą?

ES piliečiai gali naudotis įvairiomis kovos su lyčių nelygybe priemonėmis. Pirmiausia reikia nustatyti problemą: Eurostatas teikia informaciją apie visą ES ir jos valstybes nares. 

Surinkus informaciją, tokios įstaigos kaip Europos lyčių lygybės institutas gali pradėti propaguoti lygias vyrų ir moterų galimybes kurdamas geresnę politiką. Jis skelbia lyčių lygybės indeksą, kuriame vertinama lyčių lygybė (tai kompleksinė sąvoka) ir kuris padeda stebėti visoje ES ilgainiui daromą lyčių lygybės užtikrinimo pažangą. 

Buvo sustiprinta ES valstybių narių tarpusavio mokymosi programa, kad būtų plečiamos kovos su lyčių nelygybe priemonės. Pavyzdžiui, Šveicarija, Vokietija ir Austrija, kad padidintų informuotumą su lyčių lygybe susijusiais klausimais, naudoja naujoviškas priemones, pavyzdžiui, darbo užmokesčio skaičiuokles. 

ES taip pat glaudžiai bendradarbiauja su nacionalinėmis lyčių lygybės įstaigomis ir pilietinės visuomenės organizacijomis, pavyzdžiui, „European Women’s Lobby“ (Europos moterų lobistine organizacija). 

Reikia paramos? 

Ar kada nors teko pajusti, kad darbo negavote dėl savo lyties? Arba gal teko patirti, kad su kuo nors buvo pasielgta nesąžiningai dėl lyties? Kreipkitės į savo šalies nacionalinę lygybės įstaigą ir sužinokite, kaip jūsų atveju galima pasinaudoti ES teisės aktais.