Skip to main content
© Elyssa Fahndrich - Unsplash © Elyssa Fahndrich - Unsplash

Pravice žensk: je enakost spolov v Evropi resničnost?

Zadnja sprememba Torek, 07/09/2021

Stališča glede enakosti se razvijajo, a tudi današnja mlajša generacija se sooča s spolnimi stereotipi in razlikami med spoloma. Neenakosti med ženskami in moškimi so še vedno prisotne, zlasti na trgu dela.

Enakost spolov je eno od temeljnih načel Evropske unije. EU je na tem področju v zadnjih desetletjih dosegla velik napredek. Vendar še vedno obstajajo vrzeli po spolu. Na trgu dela ženske še vedno prevladujejo v slabše plačanih sektorjih, na vodilnih položajih pa jih je premalo. 

Evropska komisija je enakost spolov uvrstila med politične prednostne naloge. Pred kratkim je sprejela ambiciozno strategijo za enakost spolov (2020–2025), katere cilj je zagotoviti enakost spolov v Evropi. V nadaljevanju je navedenih nekaj izzivov, s katerimi se srečujejo ženske, seveda pa je seznam še precej daljši.

Kakšno je trenutno stanje in kakšni so ukrepi EU?

EU ukrepa na različnih področjih politike. Njen cilj je zagotoviti enake pravice, na primer enakost pri odločanju, ter odpraviti nasilje na podlagi spola in razlike med plačami moških in žensk. V nadaljevanju je navedenih nekaj ključnih statističnih podatkov o trenutnem stanju in povezanih ukrepov na ravni EU.

Enako plačilo

Ženske v Evropski uniji (EU-27) v povprečju zaslužijo 16 % manj kot moški, pri čemer obstajajo znatne razlike med državami članicami. EU ozavešča o teh razlikah z vsakoletno kampanjo Evropske komisije ob dnevu enakega plačila, ki poteka 4. novembra, poleg tega pa sprejema različne zakonodajne akte, na primer o pravicah EU na področju usklajevanja poklicnega in zasebnega življenja

Izobraževanje in raziskave

Neenakost spolov je še vedno opazna tudi v izobraževanju, na primer ko gre za izbiro študijskih smeri. Ženske pogosteje zaključijo visokošolsko izobraževanje, a so še vedno preveč zastopane na študijskih področjih, povezanih s tradicionalno ženskimi vlogami, kot so področja, povezana z oskrbo, ter premalo zastopane na področjih, kot sta znanost in inženirstvo. 

EU zato podeljuje nagrado EU za inovatorke ter podpira mednarodni dan žensk in deklet v znanosti. V okviru programa financiranja EU za raziskave in inovacije Obzorje 2020 je vprašanje enakosti spolov obravnavano horizontalno. 

Nasilje 

33 % žensk v EU je že doživelo fizično in/ali spolno nasilje. 

EU želi z zakonodajo in praktičnimi ukrepi na področju pravic žrtev v skladu s Konvencijo Sveta Evrope o preprečevanju nasilja nad ženskami in nasilja v družini ter o boju proti njima odpraviti nasilje na podlagi spola.

Vodilni položaji

Ženske so manj zastopane na vodilnih položajih na različnih področjih – od politike in gospodarstva do znanosti in raziskav. Predsednic upravnih odborov je le 7,5 %, izvršnih direktoric pa 7,7 % (glej informativni pregled o strategiji EU za enakost spolov za obdobje 2020–2025)! 

Evropska komisija je odločena dajati pozitiven zgled. Kolegij komisarjev in komisark EU pod vodstvom predsednice Komisije Ursule von der Leyen, ki je prva ženska na tem položaju, prvič v zgodovini šteje skoraj enako število moških in žensk. 

Kako EU meri napredek?

Državljankam in državljanom EU je na voljo več načinov za boj proti neenakosti spolov. Prvi korak vključuje opredelitev težave, pri čemer Eurostat zagotavlja informacije za EU kot celoto in za posamezne države članice. 

Ko so informacije zbrane, se lahko organi, kot je Evropski inštitut za enakost spolov, začnejo zavzemati za enake možnosti moških in žensk z oblikovanjem boljših politik. Evropski inštitut za enakost spolov objavlja indeks enakosti spolov, ki meri zapleten koncept enakosti spolov in pomaga spremljati napredek na tem področju v EU skozi čas. 

Program vzajemnega učenja med državami članicami EU je okrepil izmenjavo ukrepov proti vrzelim po spolu. Švica, Nemčija in Avstrija na primer uporabljajo inovativna orodja, kot so plačni kalkulatorji, za ozaveščanje o vprašanjih, povezanih z enakostjo spolov. 

EU tudi tesno sodeluje z nacionalnimi organi za enakost spolov in organizacijami civilne družbe, kot je evropski ženski lobi

Potrebuješ pomoč? 

Se ti je že zgodilo, da je bil tvoj spol ovira pri iskanju zaposlitve? Poznaš primere, ko je bil nekdo nepošteno obravnavan na podlagi spola? Obrni se na nacionalni organ za enakost spolov, kjer ti bodo povedali, kako ti lahko v takem primeru pomaga zakonodaja EU.