Skip to main content
© Elyssa Fahndrich - Unsplash © Elyssa Fahndrich - Unsplash

Ženská práva: Je rovnost žen a mužů v Evropě realitou?

poslední aktualizace úterý, 07/09/2021

Postoje k rovnosti se postupně vyvíjejí, ale i dnešní mladší generace není imunní vůči genderovým stereotypům a rozdílům. Nerovnost mezi ženami a muži přetrvává i v dnešním světě, zejména na trhu práce.

Rovnost žen a mužů je jednou ze základních zásad Evropské unie. V genderové rovnosti dosáhla Unie v posledních desetiletích významného pokroku. Rozdíly v postavení žen a mužů však přetrvávají. Na trhu práce jsou ženy ještě pořád více zastoupeny v hůře placených odvětvích a naopak nedostatek jich najdeme na vedoucích pozicích. 

Evropská komise, která zařadila rovnost žen a mužů do popředí svého politického programu, nedávno přijala ambiciózní Strategii pro rovnost žen a mužů (2020–2025), jejímž cílem je nastolit v Evropě genderovou rovnost. Uvádíme zde některé problémy, s nimiž se ženy potýkají, i když výčet těchto problémů je daleko delší.

Jaká je současná situace a jaké kroky EU podniká?

Opatření EU v oblasti rovnosti žen a mužů tvoří součást různých politických oblastí a jejich cílem je zajistit rovná práva, např. rovnost v rozhodovacím procesu, vymýcení genderově podmíněného násilí a odstranění rozdílů v odměňování žen a mužů. Zde jsou některé hlavní statistiky týkající se této situace a souvisejících opatření EU.

Stejná odměna

V Evropské unii vydělávají ženy v průměru o 16 % méně než muži (EU-27), přičemž mezi jednotlivými zeměmi existují značné rozdíly. Unie zvyšuje povědomí o této problematice jednak tím, že Evropská komise pořádá každoročně akce u příležitosti Dne rovnosti platů, který se koná 4. listopadu, jednak tím, že přijímá různé právní předpisy, jako je právo EU na rovnováhu mezi pracovním a soukromým životem

Vzdělávání a výzkum

Genderové rozdíly ve vzdělávání lze zaznamenat například v preferencích studijních oborů. Podíl vysokoškolsky vzdělaných žen sice narůstá, ale studují především obory, které jsou spojeny s tradičními ženskými rolemi, například v oblasti poskytování péče, a naopak jsou nedostatečně zastoupeny ve vědeckých a technických oborech. 

Z tohoto důvodu Unie uděluje Cenu EU pro inovátorky a podporuje pořádání Mezinárodního dne žen a dívek ve vědě. Tato problematika je rovněž průřezovou otázkou unijního programu financování výzkumu a inovací s názvem Horizont 2020

Násilí 

33 % žen v EU zažilo fyzické nebo sexuální násilí! 

Unie si klade za cíl bojovat proti genderově podmíněnému násilí prostřednictvím právních předpisů a praktických opatření týkajících se práv obětí v souladu s Úmluvou Rady Evropy o prevenci a potírání násilí vůči ženám a domácího násilí.

Zastoupení ve vedoucích funkcích

Ženy jsou méně zastoupeny ve vedoucích pozicích v různých oblastech: politice, hospodářství, vědě a výzkumu. V současnosti je pouze 7,5 % předsedkyní správních rad a 7,7 % generálních ředitelek (viz infopřehled o Strategii EU pro rovnost žen a mužů na období 2020–2025)! 

Evropská komise se zavázala, že v této oblasti půjde příkladem. V jejím čele stojí Ursula von der Leyenová, první předsedkyně sboru členů Komise, jehož složení poprvé v historii dosáhlo téměř rovného zastoupení žen a mužů. 

Jak EU měří pokrok?

Občané EU mohou proti genderovým rozdílům bojovat mnoha způsoby. Prvním krokem je identifikace samotného problému. Informace o EU jako celku i o členským státech poskytuje Eurostat

Jakmile jsou shromážděny potřebné informace, mohou orgány, jako je Evropský institut pro rovnost žen a mužů, začít obhajovat rovné příležitosti žen a mužů navrhováním lepších politik. Institut zveřejňuje index rovnosti žen a mužů, který měří komplexní pojetí genderové rovnosti a napomáhá sledovat pokrok v této problematice v celé EU v průběhu času. 

Program vzájemného učení mezi členskými státy EU posílil provádění společných opatření proti genderovým rozdílům. Švýcarsko, Německo a Rakousko například používají inovativní nástroje, jako jsou platové kalkulačky, aby se zvýšilo povědomí o problematice rovnosti žen a mužů. 

EU rovněž úzce spolupracuje s vnitrostátními orgány pro otázky rovnosti žen a mužů a s organizacemi občanské společnosti, jako je Evropská ženská lobby

Kam se obrátit o pomoc? 

Měli jste někdy pocit, že vás do určitého zaměstnání nepřijali jen kvůli tomu, že jste žena nebo muž? Nebo jste zažili, že bylo s někým z tohoto důvodu nespravedlivě zacházeno? V takových případech můžete kontaktovat úřad pro rovné příležitosti ve vašem státě, kde vám poradí, jak vám může právo EU ve vašem případě pomoci.