Skip to main content
© Elyssa Fahndrich - Unsplash © Elyssa Fahndrich - Unsplash

Sieviešu tiesības: vai dzimumu līdztiesība Eiropā ir realitāte?

Pēdējās atjaunināšanas datums otrdiena, 07/09/2021

Attieksme pret līdztiesību pamazām mainās, bet pat mūsdienu jaunākā paaudze nav pasargāta no dzimumu stereotipiem un nevienlīdzībām dzimumu starpā. Nevienlīdzība starp sievietēm un vīriešiem ir aktuāla joprojām, jo īpaši darba tirgū.

Sieviešu un vīriešu līdztiesība ir viens no Eiropas Savienības pamatprincipiem. Pēdējās desmitgadēs ES ir ievērojami progresējusi dzimumu līdztiesības jomā. Tomēr visas atšķirības joprojām nav izlīdzinājušās, un darba tirgū joprojām ir tā, ka sliktāk apmaksātajās nozarēs vairums strādājošo ir sievietes un viņas ir nepietiekami pārstāvētas vadošos amatos. 

Eiropas Komisija dzimumu līdztiesību ir izvirzījusi par vienu no prioritātēm savā politiskajā darba kārtībā un nesen pieņēma vērienīgu dzimumu līdztiesības stratēģiju 2020.–2025. gadam, kuras mērķis ir panākt dzimumu līdztiesību Eiropā. Lūk, dažas no problēmām, ar kurām saskaras sievietes; uzskaitījums, protams, nav izsmeļošs.

Kāda ir situācija, un ko ES dara šajā jautājumā?

ES rīcība dzimumu līdztiesības jomā ir integrēta dažādās politikas jomās, un tās mērķis ir nodrošināt vienlīdzīgas tiesības, tādas kā vienlīdzību lēmumu pieņemšanā, ar dzimumu saistītas vardarbības izbeigšanu un vīriešu un sieviešu darba samaksas atšķirību izskaušanu. Šeit sniegti daži būtiski statistikas dati par pastāvošo situāciju un ar to saistītajām ES darbībām.

Vienāda darba samaksa

Eiropas Savienībā (ES-27) sievietes pelna vidēji par 16 % mazāk nekā vīrieši, un starp valstīm pastāv ievērojamas atšķirības. ES veicina izpratni par situāciju ikgadējā kampaņā “Vienlīdzīgas darba samaksas diena”, ko Eiropas Komisija rīko 4. novembrī, un pieņem dažādus tiesību aktus, piemēram, par tiesībām uz darba un privātās dzīves līdzsvaru

Izglītība un pētniecība

Izglītībā joprojām pastāv dzimumu nelīdztiesība, piemēram, attiecībā uz studiju priekšmetu izvēli. Sievietes biežāk iegūst augstākās izglītības grādu, taču joprojām ir vairāk pārstāvētas studiju virzienos, kas saistīti ar sieviešu tradicionālajām lomām, piemēram, ar aprūpi saistītos studiju virzienos, bet ir nepietiekami pārstāvētas tādās jomās kā zinātne un inženierzinātnes. 

Tāpēc ES piešķir ES balvu sievietēm novatorēm un atbalsta Starptautisko sieviešu un meiteņu zinātnē dienu. Dzimumu līdztiesība ir arī transversāls jautājums ES pētniecības un inovācijas finansēšanas programmā “Apvārsnis 2020”

Vardarbība 

33 % sieviešu ES ir cietušas no fiziskas un/vai seksuālas vardarbības. 

ES mērķis ir novērst ar dzimumu saistītu vardarbību, pieņemot tiesību aktus un veicot praktiskus pasākumus cietušo tiesību jomā atbilstīgi Eiropas Padomes Konvencijai par vardarbības pret sievietēm un vardarbības ģimenē novēršanu un apkarošanu.

Līderība

Visbeidzot, sievietes ir mazāk pārstāvētas vadošos amatos dažādās jomās: politika, ekonomika, zinātne un pētniecība. Tikai 7,5 % valdes priekšsēdētāju un 7,7 % izpilddirektoru ir sievietes (sk. faktu lapu par ES dzimumu līdztiesības stratēģiju 2020.–2025. gadam)! 

Eiropas Komisija ir apņēmusies uzņemties līderību. Urzula fon der Leiena ir pirmā sieviete Eiropas Komisijas priekšsēdētāja amatā, un viņas vadītajā ES komisāru kolēģijā pirmo reizi tās pastāvēšanas vēsturē sieviešu ir gandrīz tikpat daudz, cik vīriešu. 

Kā ES novērtē, cik daudz ir paveikts?

ES pilsoņiem ir pieejami daudzi veidi, kā cīnīties pret dzimumu nelīdztiesību. Problēmas apzināšana ir pirmais solis šajā procesā, un šajā nolūkā Eurostat sniedz informāciju gan par ES kopumā, gan par tās dalībvalstīm. 

Kad informācija ir savākta, struktūras, piemēram, Eiropas Dzimumu līdztiesības institūts var atbalstīt vienlīdzīgas iespējas sievietēm un vīriešiem, aicinot izstrādāt labāku politiku. Institūts publicē dzimumu līdztiesības indeksu, kas mēra komplekso dzimumu līdztiesības jēdzienu, un palīdz uzraudzīt dzimumu līdztiesības progresu laika gaitā visā ES. 

Lai pēc iespējas plašāk dalītos ar labu praksi, kas palīdz mazināt nevienlīdzību starp sievietēm un vīriešiem, ir nostiprināta ES dalībvalstu savstarpējās mācīšanās programma. Lai uzlabotu informētību par jautājumiem, kas saistīti ar dzimumu līdztiesību, piemēram, Šveice, Vācija un Austrija izmanto tādus inovatīvus rīkus kā algas kalkulators. 

ES arī cieši sadarbojas ar valstu dzimumu līdztiesības struktūrām un pilsoniskās sabiedrības organizācijām, piemēram, Eiropas Sieviešu lobiju

Vajadzīgs atbalsts? 

Tevi jau ir piemeklējusi sajūta, ka neesi pieņemts darbā tieši tava dzimuma dēļ? Vai esi bijis liecinieks tam, ka pret kādu izturas netaisnīgi viņa dzimuma dēļ? Sazinies ar savas valsts dzimumu līdztiesības iestādi un noskaidro, kā ES tiesību akti var tev palīdzēt.