
Tavas tiesības tīmeklī
Pēdējās atjaunināšanas datums piektdiena, 18/09/2020
Visā Eiropā interneta un sociālo tīklu izmantošana ir kļuvusi par ikdienas daļu. Tomēr kādas tieši ir tavas tiesības, kad tu pārlūko tīmekli?
Lielākā daļa no mums internetu izmanto katru dienu, — lai uzzinātu jaunumus, interesētos par sportu, izklaidētos vai mācītos. Zināšanas par to, kādas ir tavas tiesības tiešsaistē, var noderēt, lai internetā iepirktos, ievērotu autortiesības un izvairītos no kaitniekiem.
Interneta pieslēguma ierīkošana
Lai kur ES tu arī neatrastos, tev ir jābūt iespējai par pieņemamu cenu piekļūt kvalitatīviem elektronisko sakaru pakalpojumiem, tostarp interneta pamatpakalpojumiem. To sauc par universālā pakalpojuma sniegšanu. Ir jābūt vismaz vienam interneta pakalpojumu sniedzējam, kas spēj tev sniegt šo pakalpojumu.
Ja esi invalīds, tev ir tiesības uz tikpat plašu un bagātīgu pakalpojumu klāstu kā pārējiem. Tev var būt arī tiesības uz pakalpojuma sniedzēja nodrošinātiem speciāliem piekļūstamības rīkiem, tādiem kā palielināšanas programmatūra vai ekrāna lasītājs, ja tev ir vāja redze.
Ja dodies uz citu valsti, vienmēr vari te noskaidrot, kādi ir noteikumi attiecīgajā valstī un saņemt palīdzību no šajā saitē norādītajām kontaktpersonām.
Atvērtais internets
ES noteikumi par atvērto internetu tev kā lietotājam dod tiesības piekļūt tevis izvēlētajam tiešsaistes saturam un pakalpojumam un/vai to izplatīt. Tavs interneta pakalpojumu sniedzējs nevar bloķēt, palēnināt vai diskriminēt tiešsaistes saturu, lietotnes vai pakalpojumus, tomēr izņēmums ir šie trīs īpašie gadījumi:
- lai izpildītu juridiskus pienākumus, tādus kā tiesas lēmums, kas prasa kāda konkrēta nelikumīga satura bloķēšanu;
- lai aizsargātu tīkla drošību un integritāti, piemēram, lai cīnītos pret vīrusiem un ļaunprogrammatūru;
- lai pārvarētu īslaicīgu vai ārkārtēju tīkla sastrēgumu.
Iepirkšanās internetā
Iepirkšanās tīmeklī ir kļuvusi par ātru un ērtu veidu, kā veikt izdevīgus pirkumus. Ar dažiem klikšķiem vari nokārtot, ka preces tev piegādā mājās. Tomēr ko darīt tad, ja nopirktā manta nav gluži tāda, kā gaidīji? Tev ir tiesības uz garantijām un preces atdošanu atpakaļ. Proti, tev ir tiesības preci atdot atpakaļ ne vēlāk kā 14 dienas pēc pirkuma datuma.
Lai izvairītos no problēmām, kad iepērcies internetā, te vari uzzināt, kādas ir tavas tiesības!
Autortiesības tīmeklī
Tiem no jums, kuri ir radoši digitālajā vidē (piemēram, fotogrāfiem, blogeriem, aplādētājiem) var būt ļoti svarīgi zināt, kā autortiesības var ietekmēt jūsu darbu. Eiropas Komisija šajā jomā ir ieviesusi regulējumu, kas tev var palīdzēt izvairīties no problēmām.
Datu aizsardzība
Vispārīgā datu aizsardzības regula ir ES regulējums, kas stājies spēkā 2018. gada 25. maijā un vienādo noteikumus attiecībā uz fizisku personu persondatu apstrādi, ko Eiropas Savienībā veic fiziskas personas, uzņēmumi vai organizācijas.
Minētajā regulā noteikts, ka persondatus (piemēram, tavu tālruņa numuru, fotoattēlu, pausto viedokli vai bankas rekvizītus) drīkst glabāt tikai tik ilgi, līdz ir sasniegts mērķis, kura dēļ tie tikuši ievākti.
Datu apstrādātājiem un datu pārziņiem ir visos posmos jāgādā, lai dati būtu drošībā. Dažās situācijās vari pieprasīt, lai tavus persondatus neapstrādā vai lai tos apstrādā tikai daļēji. To sauc arī par “tiesībām iebilst”. Tu tās vari izmantot, ja uzskati, ka attiecīgā informācija ir sevišķi sensitīva.
Protams, regulai ir vairāki izņēmumi, piemēram, gadījumi, kad datus anonimizē, kad tie ir vajadzīgi administratīvu ierakstu uzturēšanai vai tad, ja datu subjekts apdraud citu cilvēku tiesības.
Te vari uzzināt vairāk par to, kādos veidos šī regula ietekmē tavu ikdienu.