Skip to main content
© Jean-Frederic Fortier - Unsplash © Jean-Frederic Fortier - Unsplash

Prawa pasażerów: poznaj je, zanim zaczniesz poznawać świat!

Ostatnia aktualizacja wtorek, 07/09/2021

Jest całe mnóstwo powodów, aby podróżować po Europie i poznać wszystko, co ten wspaniały kontynent ma do zaoferowania. Aby jak najlepiej spędzić czas za granicą, już teraz poznaj swoje prawa i nie martw się, że coś Cię zaskoczy w podróży!

Twój lot lub przejazd został opóźniony lub odwołany? Przewoźnik zgubił Twój bagaż? Jeśli nie wiesz, co zrobić, gdy w podróży coś pójdzie nie tak, nie martw się – UE stworzyła aplikację „Prawa pasażerów”, dzięki której dowiesz się wszystkiego, co musisz wiedzieć!

Prawa pasażerów kolei 

Prawa przysługujące pasażerom kolei z reguły obowiązują przy korzystaniu ze wszystkich połączeń i usług kolejowych, kiedy podróżujesz koleją w obrębie UE.

Kraje UE mogą zdecydować, czy wymogi te będą również dotyczyć pociągów krajowych (miejskich, podmiejskich, regionalnych itd.) oraz pociągów międzynarodowych, których trasa rozpoczyna się i kończy poza granicami UE.

Mój pociąg został odwołany lub opóźniony – jakie są moje prawa?

W przypadku odwołania lub opóźnienia pociągu zawsze masz prawo do uzyskania odpowiednich informacji na temat zaistniałej sytuacji.

Jeżeli zostaniesz poinformowany o opóźnieniu wynoszącym co najmniej 1 godzinę, masz prawo do:

  • zmiany swoich planów i wystąpienia o natychmiastowy zwrot kosztu biletu (może to być refundacja pełna lub częściowa, tj. tylko niewykorzystanej części biletu)
  • możesz również domagać się biletu na podróż powrotną do miejsca, z którego wyruszyłeś, jeżeli opóźnienie uniemożliwia Ci realizację Twoich planów, albo
  • biletu na inną trasę prowadzącą do celu Twojej podróży w najwcześniejszym możliwym terminie (lub wybranym przez Ciebie terminie); jeżeli pociąg jest unieruchomiony lub połączenie zostało zawieszone, masz prawo skorzystać z alternatywnego środka transportu
  • posiłków i napojów (adekwatnych do czasu oczekiwania)
  • zakwaterowania, jeżeli konieczny okaże się nocleg.

Prawa pasażerów linii lotniczych 

Prawa pasażerów linii lotniczych dotyczą wszelkich sytuacji, w wyniku których nie wszedłeś na pokład, a więc jeżeli odmówiono Ci wstępu na pokład, Twój lot został odwołany, opóźniony, umieszczono Cię w klasie wyższej lub niższej niż wskazana na bilecie – każda z tych sytuacji została omówiona oddzielnie, krok po kroku, na stronie internetowej dotyczącej praw pasażerów linii lotniczych w Europie, gdzie można znaleźć informacje na temat odszkodowania i pomocy.

Jeżeli chcesz złożyć skargę w sprawie zagubionego lub uszkodzonego bagażu, należy skierować ją na piśmie do linii lotniczych w ciągu 7 dni, a w sprawie opóźnionego bagażu – w ciągu 21 dni od chwili jego otrzymania. Nie istnieje standardowy formularz takiego oświadczenia obowiązujący w całej UE.

Prawa pasażerów statków

Prawa pasażerów statków dotyczą opóźnionych i odwołanych rejsów, w wyniku których pasażer nie wszedł na pokład, i mają zastosowanie, jeżeli pasażer wyrusza z portu w UE lub przybywa do portu w UE, korzystając z usług dowolnego przewoźnika transportowego.

Przepisy te nie mają zastosowania do:

  • statków, które mogą przewozić do 12 pasażerów
  • statków, które mają maksymalnie troje członków załogi
  • statków świadczących usługi przewozowe na odcinku krótszym niż 500 metrów w jedną stronę
  • większości statków historycznych
  • rejsów spacerowych i krajoznawczych – bez możliwości zakwaterowania lub z maksymalnie dwoma noclegami na statku.

Prawa pasażerów autobusów 

Prawa pasażerów autobusów mają zastosowanie głównie w przypadku regularnych dalekobieżnych (na trasie dłuższej niż 250 km) przewozów autobusowych i autokarowych, jeśli podróż rozpoczyna się lub kończy w kraju UE. Niektóre z tych praw mają także zastosowanie w przypadku wszystkich regularnych przewozów.

Kraje europejskie mogą zwolnić z obowiązku przestrzegania tych praw wyłącznie niektórych przewoźników krajowych świadczących regularne usługi, w przypadku których duża część trasy – w tym planowy przystanek – leży poza UE.

Moje połączenie autobusowe zostało odwołane lub opóźnione – jakie są moje prawa?

W przypadku odwołania lub opóźnienia połączenia autobusowego zawsze masz prawo do uzyskania odpowiednich i aktualnych informacji na temat zaistniałej sytuacji.

Jeśli Twoje dalekobieżne połączenie (na trasie dłuższej niż 250 km) zostało odwołane lub ma opóźnienie wynoszące ponad 2 godziny, przewoźnik musi zaoferować Ci wybór między:

  • zwrotem kosztów biletu oraz, w stosownych przypadkach, bezpłatną powrotną usługą przewozu do miejsca rozpoczęcia podróży, jeżeli opóźnienie uniemożliwia Ci realizację Twoich planów
  • albo przewozem do miejsca docelowego przy zachowaniu porównywalnych warunków, bez dodatkowych kosztów i w najwcześniejszym możliwym terminie.

Jeżeli Twój dalekobieżny przejazd (na trasie dłuższej niż 250 km) miał planowo trwać ponad 3 godziny, a odjazd jest opóźniony o ponad 90 minut lub został odwołany, masz również prawo do:

  • posiłków i napojów – adekwatnych do czasu oczekiwania
  • zakwaterowania – jeśli konieczny okaże się nocleg (jeżeli opóźnienie było spowodowane trudnymi warunkami pogodowymi lub klęską żywiołową, przewoźnik nie musi pokrywać kosztów zakwaterowania).

Twoje prawa zostały naruszone? 

Jeżeli uważasz, że Twoje prawa zostały naruszone, możesz złożyć skargę do danego przedsiębiorstwa transportowego. Przewoźnik musi na nią odpowiedzieć w ciągu miesiąca.

Jeżeli nie zgadzasz się z jego odpowiedzią, możesz skontaktować się z krajowym organem egzekwowania prawa w Twoim kraju.