Skip to main content

DiscoverEU

If you're 18 and a resident in an Erasmus+ Programme country, it's time to expand your comfort zone

DiscoverEU

18 yaşındasın ve yasal olarak AB üye devletlerinden veya Erasmus+ kapsamındaki üçüncü ülkelerden birinde mi yaşıyorsun? Avrupa’yı keşfetmek için hazırlan! DiscoverEU, Erasmus+ Programı ailesine katılmaktan ve 2022 Avrupa Gençlik Yılı'na daha çok seyahat bileti ve fırsatla katkıda bulunmaktan gurur duyuyor! 

DiscoverEU nedir?

DiscoverEU, öğrenim deneyimleri aracılığıyla Avrupa’yı keşfetmeni sağlayan bir Erasmus+ programı eylemidir. (Adalarda veya uzak bölgelerde yaşayanların da katılabilmesini sağlamak için istisnalar olsa da) çoğunlukla trenle seyahat ederek Avrupa'nın çarpıcı manzaralarını ve sonsuz çeşitlilikteki şehir ve kasabalarını keşfedeceksin. Her yıl gerçekleşen iki başvuru döneminden birinde başvuru yapabilirsin. Seçilen her aday bir seyahat bileti almaya hak kazanır.

DiscoverEU, Avrupa Birliği'nde veya İzlanda, Lihtenştayn, Kuzey Makedonya, Norveç, Sırbistan ve Türkiye gibi Erasmus+ Programı kapsamındaki üçüncü ülkelerden birinde yaşayan 18 yaşında bir genç olarak Avrupa'nın çeşitliliğini keşfetmeni, kültürel mirasını ve tarihini öğrenmeni ve kıtanın dört bir yanından insanlarla iletişim kurmanı sağlayacak bir seyahat deneyimine katılma fırsatı sunar. Dahası, DiscoverEU genç bir birey olarak kendi ayakların üzerinde durabilme, özgüven ve farklı kültürlere karşı hoşgörü gibi geleceğine değer katacak pek çok yaşam becerisi edinmeni sağlar.  

İYİ HABER! 2022 yılından itibaren, seçilen katılımcılara kültürel ziyaretler, öğrenim etkinlikleri, spor faaliyetleri, yerel ulaşım, konaklama, yemek vb. alanlarda indirimlerden yararlanmalarını sağlayacak bir DiscoverEU indirim kartı verilecek.

Bir sonraki başvuru dönemi ne zaman?

Haziran 2018’deki ilk başvuru döneminden bu yana 165.000’den fazla genç seyahat bileti almaya hak kazandı. 11 Ekim 2022 saat 13:00 (TRT) ile 25 Ekim 2022 saat 13:00 (TRT) arasında başvuru yapabilirsin. Büyük gün geldiğinde bu sayfada “Hemen Başvur” butonunu göreceksin! 

Başvurabilmek için:

  • 1 Ocak 2004 (dahil) ve 31 Aralık 2004 (dahil) tarihleri arasında doğmuş olmalısın;
  • Online başvuru formuna geçerli kimlik, pasaport veya yasal oturma izni kartı numaranı eklemelisin;
  • aşağıdaki ülkelerden birinin vatandaşı olmalı veya bu ülkelerden birinde yasal olarak uzun süredir ikamet ediyor olmalısın: 

          - Denizaşırı Ülkeler ve Topraklar dahil olmak üzere Avrupa Birliği üye devletleri
          -  Erasmus+ programı kapsamındaki üçüncü ülkeler: İzlanda, Lihtenştayn, Kuzey Makedonya, Norveç, Sırbistan ve Türkiye. 

* Detaylı bilgi için Kurallar bölümündeki “2. Kimler başvurabilir?” başlığını inceleyebilirsin.

Ayrıca, bir quiz’e katılman gerekiyor (grup üyesi olarak başvuranlar için geçerli değildir).

Seçildiğin takdirde, 1 Mart 2023 ile 29 Şubat 2024 tarihleri arasında en az 1 gün ve en fazla 30 gün olmak üzere seyahat edebilirsin

Bir engelin veya sağlık problemin varsa seyahat sırasında zorluk yaşamadan eyleme katılman için yardım ve destek alabilirsin. Detaylı bilgi için SSS C.13 ve B.11 maddelerine göz atabilirsin.

Bu başvuru döneminde henüz 18 yaşına girmemiş olacaksan, endişelenmene gerek yok! Her yıl, biri ilkbaharda biri sonbaharda olmak üzere iki başvuru dönemi olacak.

Arkadaşlarımla seyahat edebilir miyim?

Elbette! Kiminle seyahat edeceğin tamamen sana kalmış. Yalnız seyahat edebilirsin ya da başvuru kriterlerine uygun olmaları koşuluyla en fazla 4 arkadaşını daha yanına alıp bir grup kurabilirsin. Kendi başvurularını göndermek için senin başvuru kodunu kullanacaklar. Detaylı bilgi için SSS B.5 ve B.11 maddelerine göz atabilirsin.

Ayrıca, diğer DiscoverEU gezginleriyle birlikte seyahat planları da yapabilirsin! DiscoverEU Facebook Grubu sayesinde bunu yapmak çok kolay. Diğer katılımcılarla sohbet etmek için gruba hemen katıl.

Başvurun kabul edildiğinde, Erasmus+ Ulusal Ajansları’nın düzenlediği seyahat öncesi hazırlık toplantıları ve tanışma etkinlikleri sayesinde diğer gezginlerle bir araya gelerek onlarla birlikte öğrenebilirsin.


“Keşfedilecek çok şey var. Sırt çantanı hazırla, en iyi arkadaşını yanına al ve yola çık!"

 

Deneyimlerini paylaş 

Bir DiscoverEU Elçisi olarak, #DiscoverEU hashtag’ini kullanarak seyahat deneyimlerini sosyal medya platformları (Instagram, Facebook ve/veya Twitter) üzerinden paylaşmanı bekliyoruz. Okulunda veya yerel topluluğunda bir sunum yapmayı da tercih edebilirsin. Üstelik #DiscoverEU Fotoğraf/Video #Yarışması’na katılarak muhteşem ödüller de kazanabilirsin. 

Detaylı bilgi edinmek istiyorum!

Önceki başvuru dönemlerini mi merak ediyorsun? Geçmiş dönemlerdeki DiscoverEU gezginlerimizin deneyimleri ve eylem hakkında detaylı bilgi edinmek için DiscoverEU bilgi formlarına göz atabilirsin.

 

Avrupa ayaklarının altında. İlk adımı atmaya ne dersin?
 

 

Vincent-Immanuel Herr'in ilham veren TedX videosu