Skip to main content

DiscoverEU

If you're 18 and a resident in an Erasmus+ Programme country, it's time to expand your comfort zone

DiscoverEU yarışmasının kuralları

1. DiscoverEU Hakkında

DiscoverEU, Erasmus+ Programı (2021-2027) kapsamında bir eylemdir. Avrupa Birliği’ne duydukları aidiyet duygusunu pekiştirmeleri, Avrupa’nın çeşitliliğini, kültürel mirasını ve tarihini keşfetmeleri, kıtanın dört bir yanından insanlarla iletişim kurmaları ve son olarak kendilerini keşfetmeleri için 18 yaşındaki gençlere bir seyahat deneyimi sunmayı amaçlar. 

2023’ün bahar aylarında Avrupa Komisyonu ve Avrupa Eğitim ve Kültür Yürütme Ajansı (EACEA) tarafından aşağıdaki başvuru kriterlerine uyan en az 35.000 genç seçilecektir. Başvurular 15 Mart 2023 Çarşamba 14:00 TRT (Brüksel saatiyle 12:00) ile 29 Mart 2023 Çarşamba 13:00 TRT (Brüksel saatiyle 12:00) arasında Avrupa Gençlik Portalı üzerinden yapılacaktır.

Avrupa Komisyonu ve EACEA, başvurusu kabul edilen her gence 15 Haziran 2023 ile 30 Eylül 2024 tarihleri arasında ve en fazla bir ay süreyle kullanabileceği bir seyahat bileti verecektir. 
Seyahat bileti prensipte yalnızca trenle seyahati kapsar. Ancak, projenin daha erişilebilir olmasını sağlamak amacıyla çevre, zaman ve mesafe gibi faktörler göz önünde bulundurularak gerektiğinde feribot ve otobüs gibi alternatif ulaşım yöntemleri için de kullanılabilir. 

Başka bir ulaşım yönteminin olmadığı istisnai durumlarda uçakla seyahat etmek de mümkündür. Böylece uzak bölgelerde veya adalarda yaşayan gençler de DiscoverEU’ya katılabilirler. 

Seyahat bileti almaya hak kazanan adaylara Avrupa Gençlik Kartı (EYCA) da verilecektir. Rezervasyon sürecini tamamlayan katılımcılara DiscoverEU Travel App üzerinden verilen bu kartın yine uygulama üzerinden aktive edilmesi gerekir. Katılımcılar, aktive edildikten sonra bir yıl boyunca geçerli olan bu kartı kullanarak kültürel etkinlik ve ziyaretler, öğrenim etkinlikleri, spor ve doğa faaliyetleri, yerel ulaşım, konaklama, yemek ve daha pek çok alanda indirimlerden yararlanabilir. 

2. Kimler başvurabilir?

Adayların başvurabilmek için:

 • 1 Temmuz 2023 itibariyle 18 yaşında olmaları (her iki tarih de geçerli olmak üzere 1 Temmuz 2004 ile 30 Haziran 2005 arasında doğanlar);
 • aşağıdaki ülkelerden birinin vatandaşı veya bu ülkelerden birinde yasal olarak ikamet ediyor olmaları: 

          -   Avrupa Birliği’nin 27 üye devleti ve en dış bölgeler (Fransız Guyanası (FR), Guadeloupe (FR), Martinik (FR), Réunion (FR), Mayotte (FR), Saint-Martin (FR), Azorlar (PT), Madeira (PT) ve Kanarya Adaları (ES));
          -   Erasmus+ programı kapsamındaki üçüncü ülkeler: İzlanda, Lihtenştayn, Kuzey Makedonya, Norveç, Sırbistan ve Türkiye;
          -   Avrupa Birliği’nin 27 üye devletinden birinin vatandaşı olmaları veya Avrupa Birliği’ne bağlı Denizaşırı Ülkeler ve Topraklar’dan birinde yasal olarak ikamet ediyor olmaları: Aruba (NL), Bonaire (NL), Curaçao (NL), Fransız Polinezyası (FR), Fransız Güney ve Antarktika Toprakları (FR), Grönland (DK), Yeni Kaledonya (FR), Saba (NL), Saint Barthélemy (FR), Sint Eustatius (NL), Sint Marteen (NL), Saint Pierre ve Miquelon (FR), Wallis ve Futuna Adaları (FR).

 • Online başvuru formuna geçerli kimlik, pasaport veya yasal oturma izni numaralarını eklemeleri gerekir.

Başvurusu kabul edilen adayların seyahat edebilmeleri için: 

 • seyahatlerine sonuçların açıklandığı tarihte DiscoverEU kapsamında bulunan ve yukarıda belirtilen ülkelerden birinde başlamaları;
 • en az bir gün, en fazla da bir ay süreyle seyahat etmeleri;
 • sonuçların açıklandığı tarihte DiscoverEU kapsamında bulunan ve yukarıda belirtilen ülkelerden birine seyahat etmeleri;
 • DiscoverEU Elçisi olmayı kabul etmeleri gerekir. 

Bu kriterleri karşılamayan başvuru sahiplerinin başvuruları değerlendirmeye alınmaz. 

3. Başvuru prosedürü

DiscoverEU başvuruları Avrupa Gençlik Portalı’nda bulunan online başvuru formu üzerinden yapılır. Madde 1’de belirtilen başvuru dönemi başlamadan önce veya bittikten sonra başvuru yapılamaz.

Başvuru prosedürü 7 adımdan oluşur:

 1. Öncelikle başvuru kriterlerine uygunluklarını ölçmek için başvuru sahiplerinin doğum tarihi, uyruk ve yasal ikamet bilgilerini doldurmaları gerekir. Bu bölümde doldurduğu bilgiler “Kimler başvurabilir?” başlığı altında belirtilen başvuru kriterlerine uygun olmayan başvuru sahipleri başvurunun bir sonraki adımına ilerleyemez. Ayrıca, başvuru sahiplerinin DiscoverEU yarışmasının kurallarını kabul ederek kişisel bilgilerinin DiscoverEU yarışmasının gerektirdiği amaç doğrultusunda saklanacağını ve işleneceğini kabul etmeleri ve Avrupa Komisyonunun, Avrupa Komisyonu tarafından aynı amaç doğrultusunda yetkilendirilmiş kuruluşların, Avrupa Eğitim ve Kültür Yürütme Ajansı’nın (EACEA), Erasmus+ Ulusal Ajansları’nın ve Eurodesk’in DiscoverEU ile ilgili olarak kendileriyle iletişime geçmelerine onay vermeleri gerekir.
 2. Başvuru sahiplerinin tek başına veya en fazla 5 kişiden oluşan bir grupla olmak üzere seyahat tercihlerini belirtmeleri gerekir.
 3. Başvuru sahiplerinin geçerli bir e-posta adresi vermeleri gerekir. Geçerli e-posta adresini veren başvuru sahiplerine e-posta adreslerini doğrulamaları için Avrupa Gençlik Portalı tarafından bir e-posta gönderilir. Başvurusu kabul edilen adaylarla e-posta yoluyla iletişime geçileceği için e-posta doğrulama adımı gereklidir. Avrupa Komisyonu ve EACEA, başvuru sahiplerinin e-posta adreslerini doğrulamalarını isteyerek e-posta adresinin başka kişiler tarafından izinsiz olarak kullanılmasını önlemeyi amaçlar.  
 4. Başvuru sahipleri e-posta adreslerini doğruladıktan sonra başvuru formunu doldurmalıdır. Öncelikle, adayların doğum tarihi, isim, soyad, cinsiyet, e-posta adresi, telefon numarası, yasal olarak ikamet ettiği ülke, bölge, meslek ve ulusal kimlik, pasaport veya yasal oturma izni numarası olmak üzere kişisel bilgilerini paylaşmaları gerekir. Kısıtlı hareket kabiliyeti ve/veya engeli olan başvuru sahipleri özel ihtiyaçlarını belirtebilir.
 5. Kişisel bilgilerini doldurduktan sonra tüm başvuru sahiplerinin Avrupa Birliği ve Avrupa Birliği’nin gençlerle ilgili diğer girişimleri hakkında genel kültür bilgisini ölçen 5 adet çoktan seçmeli sorudan oluşan bir quiz’i cevaplamaları gerekir. Son olarak, başvuru sahiplerinin ek soruyu da cevaplamaları gerekir. Başvurular sorulara verilen cevapların zamanlamasına ve doğruluğuna göre sıralanır ve mevcut bütçenin elverdiği sayıda başvuru kabul edilir.
 6. Başvuru sahiplerinden yola ne zaman çıkmayı planladıkları, daha önce ebeveynleri olmadan yalnız seyahat edip etmedikleri, bu deneyimden ne öğrenmek istedikleri, seyahat masraflarını nasıl karşılayacakları ve DiscoverEU’yu nereden duyduklarına dair soruları cevaplayarak seyahat planları hakkında detaylı bilgi vermeleri istenir. Ancak bu kısımda verilen bilgiler bağlayıcı değildir ve bu bilgilerin değerlendirme sürecine herhangi bir etkisi yoktur. Bu kısımda toplanan veriler, Avrupa Komisyonu ve EACEA’nın DiscoverEU girişimini geliştirmeye devam edebilmesi için ve istatiksel amaçlarla kullanılır.  
 7. Başvurusunu tamamlayıp gönderen başvuru sahiplerine Avrupa Gençlik Portalı üzerinden onay e-postası gönderilir. Başvurunun kaydedildiğini bildiren onay e-postasında bir başvuru kodu ve başvuru sonuçlarının açıklanmasına ilişkin iletişim prosedürü ve takvimi bulunur.

Başvuru formunu başarıyla gönderen tüm başvuru sahiplerine bir başvuru kodu gönderilir. Başvuru sahiplerinin daha sonraki iletişim prosedürleri için bu başvuru kodunu saklamaları gerekir. Kendi grubunu kurup arkadaşlarını bu gruba davet etmek isteyen başvuru sahipleri grup lideri olur ve başvurularını gönderdikten sonra kendilerine iletilen onay e-postasında bulunan başvuru kodunu grubun diğer üyeleriyle paylaşmaları gerekir. Diğer grup üyeleri, grup liderinin kendileriyle paylaştığı başvuru kodunu kullanarak çevrimiçi kayıtlarını tamamlamalı ve kişisel bilgilerini girerek bireysel başvurularını yapmalıdır. 

Grup üyelerinin quiz’de bulunan soruları ve ek soruyu cevaplamasına gerek yoktur. Grup liderinin quiz’i tamamlaması ve ek soruya cevap vermesi yeterlidir. Ancak başvurularının geçerli olabilmesi için tüm grup üyelerinin kendi kişisel bilgilerini doldurmaları gereklidir. Aynı başvuru kriterleri tüm grup üyeleri için geçerlidir. Tüm grup üyeleri 18 yaşında olmalı ve seçim kararının verildiği tarihte Avrupa Birliği’nin üye devletlerinde veya Erasmus+ Programı kapsamındaki üçüncü ülkelerden birinde İzlanda, Lihtenştayn, Kuzey Makedonya, Norveç, Sırbistan ve Türkiye. Yalnız seyahat etmek istediğini belirten başvuru sahipleri, başvurularını gönderdikten sonra karar değiştirmeleri halinde son başvuru tarihine kadar yukarıda bahsi geçen prosedürü izleyerek arkadaşlarını gruplarına ekleyebilirler.

Grup başvuruları tek başvuru olarak değerlendirilir. Yalnızca grup liderinin kendisine verdiği başvuru kodunu kullanarak son başvuru tarihinden önce başvurusunu gönderen grup üyelerinin başvuruları değerlendirilir. Grup üyeleri bireysel başvuru yapmayacaktır. 

Aynı grupta farklı uyruktan veya bölgeden grup üyeleri bulunabilir.

Her başvuru sahibi yalnızca bir başvuru gönderebilir. Yalnızca Avrupa Gençlik Portalı’nda kayıtlı olan ilk başvuru dikkate alınır. Bir başvuru sahibi birden fazla grubun üyesi olarak başvuru yapamaz. Başvuru sürecinin herhangi bir adımında tek başvuru sahibinin birden fazla başvuru yaptığının tespit edilmesi durumunda, Avrupa Gençlik Portalı’na kaydolan ilk başvuru dikkate alınır. 

Geçmiş başvuru dönemlerinde başvurusu kabul edilen ve DiscoverEU ile seyahat eden gençler yeniden başvuru yapamaz. Bu kapsama giren başvurular başvuru aşamasında tespit edilir. Söz konusu eylemin uygulanmasının herhangi bir aşamasında, Avrupa Komisyonu ve EACEA tarafından veya Avrupa Komisyonu ve EACEA’nın seyahat rezervasyonlarının yürütülmesi için yetkilendirdiği yüklenici tarafından geçmiş başvuru dönemlerinde DiscoverEU seyahat bileti almasına rağmen mevcut dönemde de başvuru yaptığı tespit edilen gençlerin başvurusu geçersiz sayılır.

4. Değerlendirme süreci ve değerlendirme kriterleri

Her ülke için belirlenen bir seyahat bileti kontenjanı vardır. Her ülke için ayrılan seyahat bileti kontenjanı, Erasmus+ Programı kapsamında Eylem 1’de öngörülen bireysel hareketlilik için “gençlik” dağılım faktörüne göre hesaplanır.

Değerlendirme süreci, başvuru sahibinin başvuru formunda yasal olarak ikamet ettiğini beyan ettiği ülkeye göre yürütülür. Belirlenen ülke kontenjanından daha az başvuru alan ülkeler olması durumunda, artan seyahat biletleri belirlenen ülke kontenjanından daha fazla başvuru alan ülkeler arasında paylaştırılır.

Başvurunun değerlendirilmesinde grup liderinin ikamet ettiği ülkenin kontenjan hesaplaması dikkate alınır. Bir grubun başvurusunun söz konusu ülke için seçilen adaylar listesinde son sırada olması durumunda, tüm grubun başvurusu kabul edilmiş sayılır.

Öncelikle, başvuru sahiplerinin doğum tarihi ve ikamet ettiği ülke olmak üzere madde 2 ve 3’te belirtilen başvuru kriterlerine uygun olmaları gerekir. Başvuru kriterlerine uygunluk başvuru sırasında otomatik olarak değerlendirilir ve verilen bilgiler Avrupa Komisyonu ve EACEA tarafından seyahat rezervasyonlarını yürütmek üzere yetkilendirilen yüklenici tarafından yeniden kontrol edilir. Yüklenicinin kimlik kartı, pasaport ve/veya yasal oturma izni belgesini kontrol ederek başvuru sahibinin yanlış beyanda bulunduğunu tespit etmesi durumunda başvuru geçersiz sayılır.

Tüm başvuru kriterlerini karşılayan başvuru sahiplerinin, değerlendirme kriterlerini de karşılamaları gereklidir. Bunun için quiz’de bulunan 5 çoktan seçmeli soruya doğru cevap vermeleri ve ek soruyu cevaplandırmaları gerekir. Grup başvurularında, 5 sorudan oluşan quiz ve ek soru yalnızca grup lideri tarafından cevaplandırılmalıdır.

Yasal olarak ikamet ettikleri ülkeye göre gruplandırılan başvuru sahipleri öncelikle 5 quiz sorusuna verdikleri doğru cevaplar üzerinden, ardından ek soruya verdikleri cevaplar üzerinden sıralanır.

Başvuru dönemi kapandıktan sonra sonuçlar Avrupa Gençlik Portalı’ndan alınarak nihai değerlendirme için seçim komitesine iletilir.

Sabit kontenjan dolmak üzereyken aynı sırada bulunan başvuru sayısının çok fazla olması durumunda, Avrupa Komisyonu ve EACEA kalan yerlerin dağıtılması için son çare olarak “erken başvuran öncelik hakkına sahiptir” ilkesine başvurur. 

5. Seçim komitesi

Avrupa Komisyonu ve EACEA personelinden oluşan bir seçim komitesi başvuru döneminin sonunda toplanır. Komite, yukarıda belirtilen kriterler üzerinden belirlenen sonuçları inceler. Komite, quiz’e ve ek soruya verdikleri cevapların doğruluğuna ve gerekli olduğu takdirde zamanlamasına göre seçilecek olan başvuru sahiplerini değerlendirerek ve her ülke için ayrılan seyahat bileti kontenjanını dikkate alarak nihai sıralamaya karar verir. Seçim kararları netleştiğinde yedek liste oluşturulur. Bütçe fazlası olması veya seçilen başvuru sahiplerinin seyahat bileti haklarından vazgeçmeleri durumunda, yedek listede bulunan başvuru sahipleri seyahat bileti almaya hak kazanabilir (bkz. madde 7).

Seçim komitesinin değerlendirmesi üzerine, Avrupa Komisyonu ve EACEA seçilen toplam seyahat bileti sayısı, seyahat biletlerine ayrılan toplam bütçe, seçilen başvuru sahiplerinin listesi ve yedek listeye ilişkin bilgilerle birlikte seçim kararını kabul eder. 

6. Sonuçların bildirilmesi

Değerlendirme süreci sona erdiğinde tüm başvuru sahiplerine e-posta yoluyla:

 • seyahat biletine hak kazandıkları (‘seçilmiş başvuru sahipleri’) ya da
 • seyahat için seçilmeyip yedek listesinde olduklarına dair bildirim gönderilecek.

Seçilen adaylara bildirim gönderilmesinin ardından, Avrupa Komisyonu ve EACEA tarafından seyahat rezervasyonlarının düzenlenmesi için yetkilendirilen yükleniciye seçilen adayların listesi iletilir. Seçilen adaylarla bu adımı takiben kurulacak iletişimden yüklenici sorumludur. Detaylı bilgi Madde 8’dedir.

Başvuru sahipleri, Avrupa Gençlik Portalı üzerinden başvuru kodlarını kullanarak seçilip seçilmediklerini kontrol edebilir.

7. Yedek liste

Seçilmeyen tüm adaylar, quiz’deki sorular ve ek soruya verdikleri cevaplar göz önünde bulundurularak öncelik sırasına göre düzenlenen yedek listesine alınır. Seçilen adayların seyahat bileti haklarından vazgeçmeleri veya dağıtılan seyahat biletlerinin toplam değerinin belirlenen bütçenin altında olması durumunda, Avrupa Komisyonu ve EACEA bütçenin tamamını kullanabilmek için yedek listesinde bulunan başvuru sahiplerine seyahat bileti verebilir. Bütçe kullanımı aylık olarak incelenir.

Yedek listesine alınmış olmak Avrupa Komisyonu ve EACEA nezdinde doğrudan herhangi bir hak doğurmaz ve ilerleyen aşamalarda seyahat hakkı kazanmayı garantilemez.

Avrupa Komisyonu ve EACEA’nın seyahat rezervasyonlarının düzenlenmesi için yetkilendirdiği yüklenici, yedek listeye alınan adaylarla iletişime geçerek rezervasyon platformuna kaydolmaları için davet gönderebilir. Yedek listede olan ve projenin sonuna doğru iletişime geçilen adaylar, bu davetten önce yaptıkları seyahatler için ödeme yapılmasını veya seyahat döneminin uzatılmasını talep edemez.

8. Seyahat biletlerinin rezervasyonu ve seyahat kuralları

Seçilen adayların seyahatlerine DiscoverEU kapsamında bulunan bir ülkede (bkz. madde 2 – Kimler başvurabilir?) başlamaları ve buradan DiscoverEU kapsamında bulunan ve seyahatin başladığı ülkeden farklı bir ülkeye seyahat etmeleri gerekir. Seyahatin toplam süresi en az bir gün ve en fazla bir ay olabilir. Seyahatin 15 Haziran 2023 ve 30 Eylül 2024 tarihleri arasında gerçekleşmesi gerekir. Katılımcılar, seyahat biletini yasal olarak ikamet ettikleri ülkede yalnızca ülkeden çıkış (1 kere) ve ülkeye dönüş (1 kere) amacıyla kullanabilirler.

Seçilen adayların seyahat biletlerinin rezervasyonu, satın alınması ve teslimatından Avrupa Komisyonu ve EACEA tarafından yetkilendirilen yüklenici sorumludur. Seçilen adaylar, seyahat biletleri için hiçbir koşulda kendileri veya bir seyahat acentesi aracılığıyla rezervasyon yapamaz. Doğrudan seçilen adaylar tarafından satın alınan biletler için ödeme yapılmaz. 

Avrupa Komisyonu ve EACEA tarafından yetkilendirilen yüklenici, seçilen adaylarla iletişime geçer ve rezervasyon işlemleri için kullanılacak olan mobil uygulama olan DiscoverEU Travel App’e erişmeleri için gerekli bilgileri paylaşır. Bu mobil uygulama, katılımcıların gerekli desteğe erişmesini sağlar ve seyahatlerini planlamaları ve hazırlanmaları için önerilerde bulunur. Mobil uygulamada tüm katılımcıların kullanımına açık olan bir dijital indirim kartı (Avrupa Gençlik Kartı) da bulunur.

Seçilen katılımcılar, uygulama üzerinden kendilerine verilen Avrupa Gençlik Kartı’nı (seyahat tarihleri doğrultusunda) diledikleri zaman aktive edebilir. Avrupa Gençlik Kartı’nın geçerlilik süresi aktivasyon tarihinden itibaren bir yıldır.

Bu kart, katılımcıların Erasmus+ Programı kapsamındaki ülkelerde kullanabilecekleri indirimler ve fırsatlara erişim sağlar. Doğrudan katılımcılar tarafından satın alınan indirim kartları için ödeme yapılmaz. 

Yüklenici, maliyet açısından en avantajlı ve en uygun ulaşım operatörlerini seçer.

Seçilen adayların prensipte iki seyahat seçeneği vardır:

Esnek seyahat seçeneği

Sabit seyahat seçeneği

Seçilen adayın seyahat edebileceği tarihler, aday seyahat biletini ve seçmiş olduğu yolculuk günlerini aktive edene kadar esnek kalır.  Seçilen adaylar tercih ettikleri seyahat planını önceden tanımlı varış noktaları ve esnek seyahat tarihleri ve saatleriyle birlikte bildirir. Sabit biletin rezervasyonu yapıldıktan sonra seyahat tarihi ve rotasında değişiklik yapılamaz. Seyahatin bir aydan uzun sürmemesi gerekir.
Seçilen adayların yolculuk yapabilecekleri gün sayısı (7) sınırlıdır ve seyahat dönemi toplamda en fazla bir ay sürebilir. Başka bir deyişle, katılımcılar azami bir aylık seyahat süresi boyunca 7 gün tren yolculuğu yapabilir. Esnek seyahat seçeneği, seçilen adayların istedikleri sayıda DiscoverEU kapsamındaki ülkeye seyahat etmelerini sağlar. Seçilen adaylar, seçim kararının verildiği tarihte Avrupa Birliği ülkeleri veya Erasmus+ Programı kapsamında olan üçüncü ülkeler (bkz. madde 2) arasından (seyahat için hareket ettikleri ve yolculuk sırasında geçtikleri ülkeler hariç) en fazla iki ülkeye toplamda en fazla bir ay süreyle olmak üzere seyahat edebilir.

Seyahat bileti aktive edildikten sonra, seçilen adaylar birbirini izleyen günlerde yolculuk yapabilir veya 7 günlük yolculuk haklarını bir aylık seyahat süresine yayabilir. Seçilen adaylar, Avrupa demiryolu şirketleri tarafından işletilen trenlerin yanı sıra Avrupa Komisyonu ve EACEA tarafından yetkilendirilen yüklenicinin belirlediği bazı feribotlar ve alternatif ulaşım yöntemleriyle yolculuk yapabilir. Bazı trenlerde rezervasyon yapmak gerekli olabilir veya koltuk seçme seçeneği olabilir. Koltuk rezervasyonu masrafları, Esnek Seyahat Bileti kapsamında değildir. Avrupa Komisyonu veya EACEA, koltuk rezervasyonu ücreti veya yolculuk boyunca oluşabilecek diğer masraflar için herhangi bir ödeme yapmaz.  

Sabit seyahat seçeneği tüm rezervasyon ücretlerini kapsar, ancak toplam bütçe 251 EUR* ile sınırlıdır ve bu bütçe aşılamaz. Seçilen adaylar, seyahat planlarının bu bütçeye uygun olduğundan emin olmalıdır.

* Bu bütçe revize edilecektir.

Her iki seçenek için:

Seyahat planlarının iptali bütçe kapsamında değildir. Avrupa Komisyonu veya EACEA, yolculuk boyunca oluşabilecek ilave masrafları karşılamaz. Kıbrıs, İzlanda, İrlanda veya Malta’ya seyahat için tüm seçilen adaylara ve rezervasyonu tamamlanmış katılımcılara özel bir çağrı yapılacaktır. Bu ülkeye seyahat etmek isteyen seçilen adaylar, çağrıyı takiben yükleniciyi bilgilendirmelidir. Kıbrıs, İzlanda İrlanda ve Malta’dan seyahat edecek olanlar için Ek I’de belirtilen kontenjan uygulanır. Kıbrıs, İzlanda, İrlanda veya Malta’ya seyahat etmek isteyen katılımcılar için bu kontenjanın üç katı uygulanır ve bu güzergahlar için geçerli uçak biletlerinin rezervasyonu “erken başvuran öncelik hakkına sahiptir” ilkesine göre yapılır. 

Seyahat dönemi için geçerli koşullar, Avrupa Birliği ülkeleri veya Erasmus+ Programı kapsamındaki üçüncü ülkelerde (bkz. Madde 2) yaşayan ve zorunlu askerlik veya devlet hizmeti olan gençler için istisnai olarak esnetilir. Bu durumda olanlar için seyahat dönemi, yasal olarak yükümlü oldukları hizmetlerinin bitiminden 6 ay sonrasına uzatılır.

9. Ulaşım araçları

Seyahat bileti prensipte yalnızca trenle seyahati kapsar. Ancak, DiscoverEU’nun daha erişilebilir olmasını sağlamak amacıyla çevre, zaman ve mesafe gibi faktörler göz önünde bulundurularak gerektiğinde feribot ve otobüs gibi alternatif ulaşım yöntemleri için de kullanılabilir. Seyahat bileti 2. sınıf biletleri kapsar.
İstisnai durumlarda uçak yolculuğuna müsaade edilebilir. Bu istisna:

 1. En dış bölgeler olarak adlandırılan 9 bölgede (Guadeloupe, Fransız Guyanası, Martinik, Réunion, Mayotte, Saint Martin, Madeira, Azorlar ve Kanarya Adaları);
 2. AB’ye bağlı Denizaşırı Ülke ve Topraklar’da (Aruba, Bonaire, Curaçao, Fransız Polinezyası, Grönland, Yeni Kaledonya, Saba, Saint Barthélemy, Sint Eustatius, Sint Maarten, Saint Pierre ve Miquelon, Wallis ve Futuna Adaları)
 3. Yukarıda bahsi geçen ulaşım araçlarıyla (demiryolu ağları, feribot ve otobüs) ulaşılamayan ülke ve bölgeler;
 4. Seyahat edecek olan gençlerin yasal olarak ikamet ettiği ülkenin en yakın sınırını geçmek için kara veya deniz yoluyla 18 saatten fazla yolculuk yapması gereken durumlarda geçerlidir.

Uçakla seyahat yalnızca ülkeden çıkış ve ülkeye dönüş için mümkündür. Katılımcıların seyahatin geri kalanında istisna haricindeki seyahat kurallarına uygun olarak (demiryolu veya alternatif ulaşım araçlarıyla) yolculuk yapmaları gerekir.  

En dış bölgeler ve Denizaşırı Ülke ve Topraklar’da ikamet eden katılımcılar, bu gerekliliklere uyan herhangi bir güzergahta yolculuk yapabilir. Katılımcılar, yolculuk şartları 251 EUR* tutarındaki seyahat bütçesini aşmadığı müddetçe en dış bölgelere veya Denizaşırı Ülke ve Topraklar’a seyahat edebilir.

Kıbrıs, İzlanda, İrlanda veya Malta’da ikamet eden katılımcılar, Avrupa anakarasına uçakla seyahat edebilir.

* Bu bütçe revize edilecektir.

10. Seyahat biletleri için belirlenen maksimum tutar

Katılımcılara yalnızca Avrupa Gençlik Kartı ve seçtikleri seyahat biletleri verilecektir. Konaklama, yemek, sigorta, ek seyahat giderleri ve seyahate ilişkin diğer masraflar katılımcı tarafından karşılanır.

Seçilen her katılımcı, temel ilke itibariyle 251 EUR* tutarında bir seyahat bileti almaya hak kazanır. Katılımcı yalnızca ikinci sınıf veya ekonomi sınıfında yolculuk yapabilir. Ancak, aşağıda belirtilen istisnai durumlarda bu bütçe arttırılabilir:

 • AB’nin en dış bölgelerinden ve Denizaşırı Ülke ve Topraklar’dan Avrupa anakarasına seyahat edecek olan katılımcılar. Katılımcı, Avrupa anakarasına ulaştığı andan itibaren aşağıdaki temel ilke devreye girer:
 • Yukarıda belirtilen coğrafi bölgelerin dışında bulunan ve Avrupa anakarasına ulaşmak için uçak yolculuğu yapmak zorunda olan katılımcılar Katılımcı, Avrupa anakarasına ulaştığı andan itibaren aşağıdaki temel ilke devreye girer:
 • Bireysel olarak değerlendirilecek olan bazı özel durumlarda (örn. Erasmus+ Programı kapsamındaki ülkelere ait adalarda ikamet eden adaylar) tren/feribot/otobüs ile yapılacak ilave yolculuklar bütçe dahiline alınabilir.

Kısıtlı hareket kabiliyeti ve/veya özel ihtiyaçları olan katılımcılar için: özel destek (görme engeli olan katılımcılar için refakatçi veya rehber köpek vb.) masrafları, katılımcının ikamet ettiği ülkenin ulusal yasaları uyarınca gerekli olan ve özel ihtiyacın söz konusu olduğunu kanıtlayan belgeler doğrultusunda karşılanabilir.

* Bu bütçe revize edilecektir.

11. Gösterge zaman çizelgesi

Kayıtların başladığı tarih 15 Mart 2023 Çarşamba 14:00 TRT (Brüksel saatiyle 12:00)
Kayıtların sona erdiği tarih 29 Mart 2023 Çarşamba 13:00 TRT (Brüksel saatiyle 12:00)
Seçim komitesi Nisan 2023
Seçim kararının bildirilmesi Mayıs 2023
İlk hareket tarihi 15 Haziran 2023
Son dönüş tarihi 30 Eylül 2024

12. Seçilen katılımcının seyahat hakkından vazgeçmesi veya seyahatini iptal etmesi

Seyahat bileti katılımcıya tanımlıdır ve başkasına devredilemez. Seyahat biletinin üzerindeki isim değiştirilemez.

Seçilen adayın, Avrupa Komisyonu ve EACEA tarafından yetkilendirilen yüklenici seyahat biletinin rezervasyonunu tamamlamadan önce hakkından vazgeçmesi durumunda, seyahat bileti öncelik sırasına göre oluşturulan yedek listesindeki bir adaya verilir. Seçilen adayların seyahat haklarından vazgeçmek istemeleri durumunda, rezervasyon işlemleri tamamlanmadan önce yükleniciyi bilgilendirmeleri gerekir.

Başvurusu kabul edilen bir grubun lideri veya diğer üyelerinden birinin Avrupa Komisyonu ve EACEA tarafından yetkilendirilen yüklenici rezervasyon işlemlerini tamamlamadan önce seyahat hakkından vazgeçtiğini bilgilendirmesi durumunda diğer grup üyelerinin seyahat hakkı saklı kalır. Diğer grup üyeleri seyahat planlarına devam edebilir. Ancak, seyahat hakkından vazgeçen kişinin yerine bir başkası gruba dahil olamaz. Kullanılmayan seyahat bileti, öncelik sırasına göre oluşturulan yedek listesindeki başka bir adaya verilir.

Bazı grup üyelerinin yalnız seyahat etmeye karar vermesi durumunda, grubun diğer üyeleri bu karardan etkilenmez.

Seyahat bileti değiştirilemez veya iade edilemez. Esnek seyahat seçeneğinde seyahat başlangıç tarihi esnek bırakılır. Böylece katılımcılar, seyahat başlangıç tarihi olarak belirlenen tarihten önce diledikleri zaman değişiklik yapabilir.

Sabit seyahat seçeneğinde, iptal ve/veya değişiklik durumunda taşıyıcının belirlediği hüküm ve koşullar geçerlidir ve bu işlemlerle ilgili masraflardan katılımcı sorumludur.

13. Mücbir sebep

Katılımcının kontrolü dışında gelişen, katılımcının ihmali veya hatasından kaynaklanmayan ve öngörülemeyen istisnai durum veya olaylardan dolayı seyahatin sekteye uğraması durumunda katılımcıya yeni bir seyahat bileti verilebilir. Avrupa Komisyonu ve EACEA tarafından yetkilendirilen yüklenici, bu tür istisnai durumları bireysel olarak değerlendirir.

14. Seyahat hakkında geri bildirim

Avrupa Komisyonu, seçilen adayların deneyimleri hakkında bilgi alabilmek için DiscoverEU kapsamında seyahat eden katılımcıları deneyimlerini ve maceralarını paylaşmaları için teşvik eder. Adaylar, başvuruları kabul edildiği andan itibaren işbu eylem kapsamında DiscoverEU Elçisi olurlar. Seyahat deneyimlerini Instagram, Facebook ve Twitter gibi sosyal medya platformlarında paylaşarak, okullarında veya yerel topluluklarında bir sunum yaparak seyahat deneyimlerini aktarmaları beklenir. DiscoverEU Travel App, (tren yolculuğu sayısı, ziyaret edilen ülke sayısı ve CO2 tasarrufu gibi) istatistiklerle birlikte seyahat güzergahının bulunduğu kişiselleştirilmiş bir harita oluşturmayı mümkün kılar. Bu harita, seyahat sona erdiğinde sosyal medyada paylaşılabilir. 

Katılımcılar #DiscoverEU resmi Facebook grubuna katılabilir. Seyahat dönemini tamamlayan genç gezginlere Avrupa Komisyonu ve EACEA’nın yetkilendirdiği yüklenici tarafından bir online anket gönderilecek ve geribildirim vermeleri istenecektir. Anketi tamamlayan genç gezginlere, otomatik olarak oluşturulan ve seyahat deneyimi sayesinde edindikleri yetkinlik ve becerileri vurgulayan bir katılım sertifikası gönderilecek.

15. Vize 

Katılımcının vatandaşı olduğu ülkeye ve planladığı seyahat güzergahına bağlı olarak bir veya birden fazla vize alması gerekebilir. Vize verilmesi her ülkenin kendi yetki alanındadır. Katılımcıların resmi kaynaklara başvurarak bilgi almaları ve vize başvurularını erken bir aşamada yapmaları tavsiye edilir. Vizenin verilmesi birkaç hafta sürebilir. DiscoverEU seyahat uygulaması ve uygulamanın danışma bölümünde bu konuyla ilgili destek almak mümkündür. Seyahat öncesinde gerekli tüm evrakın hazırlanması her halükarda katılımcının sorumluluğundadır. 

Avrupa Komisyonu, EACEA ve yüklenicinin, ulusal mercilerin vize verilmesine ilişkin kararlarına müdahil olmaları söz konusu değildir.

Vize masrafları DiscoverEU tarafından karşılanır. 

Vize için sağlık sigortasının zorunlu olduğu durumlarda sağlık sigortasını sağlamak yüklenicinin sorumluluğundadır ve sigorta masrafları DiscoverEU tarafından karşılanır.  

16. Sigorta

Seçilen adayların seyahat döneminin tamamını kapsayacak şekilde gerekli sağlık ve seyahat sigortalarını yaptırmaları önerilir. Seyahat sırasında temel sağlık sigortası teminatı genellikle katılımcının Avrupa Sağlık Sigortası Kartı aracılığıyla ulusal sağlık sigortası tarafından sağlanır. 

Ancak, Avrupa Sağlık Sigortası Kartı veya özel sağlık sigortası, özellikle de geri dönüş veya özel tıbbi müdahalenin gerektiği koşullarda, olası tüm durumları kapsamayabilir. Bu gibi durumlar için tamamlayıcı sigorta tavsiye edilir.  

17. Feragatname

Avrupa Komisyonu, EACEA ve yetkilendirilen yüklenici, yalnızca seyahat biletlerinin ve Avrupa Gençlik Kartı’nın verilmesinden ve yukarıda açıklandığı üzere geçerli durumlarda vize masraflarının karşılanmasından sorumludur. Dolayısıyla, konaklama, yemek, temel sigorta, ek seyahat giderleri ve seyahate ilişkin diğer masraflar katılımcı tarafından karşılanır.

Avrupa Komisyonu, EACEA ve yüklenici, desteklenen faaliyetlerin uygulanması sırasında veya bu faaliyetlerin sonucunda üçüncü taraflara veya üçüncü taraflarca verilen zararlar da dahil olmak üzere, yarışmada seçilen başvuru sahiplerinden herhangi birinin neden olduğu veya maruz kaldığı herhangi bir zarardan sorumlu tutulamaz.

Avrupa Komisyonu, EACEA ve yetkilendirilen yüklenici, seçilen adayların ve onlara seyahat veya konaklama boyunca eşlik edenlerin gördüğü maddi, maddi olmayan veya fiziksel zararlardan sorumlu tutulamaz.

Söz konusu seyahat, bütçe, zaman ve mevcut seyahat bileti sayısıyla ilgili kısıtlamalara tabidir. Bu nedenle değişikliğe tabi olabilir ve Avrupa Komisyonu ve EACEA tarafından yetkilendirilen yüklenici, söz konusu seyahatin gerçekleşeceğini garanti edemez.

Seçilen adayların seyahat döneminin tamamını kapsayacak şekilde gerekli sağlık ve seyahat sigortalarını yaptırmaları önerilir. DiscoverEU seyahati sırasında temel sağlık sigortası teminatı genellikle katılımcının Avrupa Sağlık Sigortası Kartı aracılığıyla ulusal sağlık sigortası tarafından sağlanır. Ancak, Avrupa Sağlık Sigortası Kartı veya özel sağlık sigortası, özellikle de geri dönüş veya özel tıbbi müdahalenin gerektiği koşullarda, olası tüm durumları kapsamayabilir. Bu gibi durumlar için tamamlayıcı sigorta tavsiye edilir.

Avrupa Komisyonu ve EACEA, istisnai durumlarda 10. ve 11. maddeler altında belirlenen kuralları değiştirme hakkını saklı tutar.

18. Uygulanabilir yasa hükümleri

Bu yarışma AB hukukuna tabidir. İşbu yarışma kurallarının yorumlanması, uygulanması veya geçerliliği ile ilgili olarak Birlik ve faydalanıcı(lar) arasında herhangi bir anlaşmazlık olması ve bu anlaşmazlığın dostane bir şekilde çözülememesi durumunda, anlaşmazlığı inceleme yetkisi yalnızca Avrupa Birliği Adalet Divanına aittir.

19. Verilerin korunması

Talep edilen veriler, yalnızca başvuru sahiplerinin seçilmesi için ve ardından seyahat biletlerinin rezerve edilmesi ve DiscoverEU Öğrenme Döngüsü veya DiscoverEU promosyon kampanyaları gibi DiscoverEU kapsamındaki hizmetlerin sunulması amacıyla kullanılır. Bu durumda Avrupa Komisyonu ve Avrupa Komisyonu tarafından yetkilendirilmiş kuruluşların yanı sıra EACEA, Erasmus+ Ulusal Ajansları ve Eurodesk katılımcıyla iletişime geçebilir.

Kişisel veriler, ((AT) 45/2001 sayılı Tüzük’ü yürürlükten kaldıran) 23 Ekim 2018 tarihli ve (AB) 2018/1725 sayılı Avrupa Parlamentosu ve Konsey Tüzüğü uyarınca ve Avrupa Komisyonunun Veri Koruma Görevlisi’ne (VKG) (VKG sicili kamuya açıktır) “veri işleme faaliyetlerinin bildirilmesi” doğrultusunda Avrupa Komisyonu ve EACEA tarafından işlenir. Söz konusu veriler; yarışmanın düzenlenmesi, uygulanması ve yarışma sonrasında iletişim kurulması veya AB’nin finansal çıkarlarının korunması amacıyla Avrupa Komisyonunun ve EACEA’nın “veri denetleyicileri” tarafından işlenir.

DiscoverEU Gizlilik Beyanı, eylemin kişisel verileri kullanma şeklini ve bu verilerin gizliliğinin nasıl korunduğunu başvuru sahiplerine açıklar. DiscoverEU Gizlilik Beyanı’na ulaşmak için: https://europa.eu/youth/privacy_en.

Başvuru sahipleri, istedikleri zaman Avrupa Veri Koruma Denetmeni'ne başvurma hakkına sahiptir.

20. Şikayetler

Seyahat rezervasyonlarını düzenlemek için Avrupa Komisyonu ve EACEA tarafından yetkilendirilen yüklenicinin web sitesinde bir şikayet formu bulunur. Seçilen başvuru sahipleri, seyahat biletlerini rezerve ederken bu formla ilgili bilgilendirilirler.