Skip to main content

DiscoverEU

If you're 18 and a resident in an Erasmus+ Programme country, it's time to expand your comfort zone

DiscoverEU yarışmasının Kuralları

1. Açıklama

DiscoverEU, Erasmus+ programının (2021-2027) bir faaliyetidir. Bu, 18 yaşındaki gençlere Avrupa Birliği'ne ait olma hislerini güçlendirecek, Avrupa'nın çeşitliliğini, kültürel mirasını ve tarihini keşfedecek, kıtanın her yerinden insanlarla bağlantı kurmalarını ve nihayetinde kendilerini keşfedecek bir seyahat deneyimi sunmayı amaçlıyor. 

2023 sonbaharında, Avrupa Komisyonu ve Avrupa Eğitim ve Kültür İcra Ajansı (EACEA), aşağıda açıklanan uygunluk kriterlerini karşılayan en az 35.000 genç seçecektir. Gençler Avrupa Gençlik Portalı'nda başvuru yapabilirler. Başvuru süresi 4 Ekim 2023 saat 12:00:00'den (Brüksel saatiyle öğlen) 18 Ekim 2023 saat 12:00:00'ye (Brüksel saatiyle öğlen) kadar açık olacaktır.

Avrupa Komisyonu ve EACEA, 1 Mart 2024 ile 31 Mayıs 2025 tarihleri arasında Avrupa'yı keşfetmek için başarılı gençlere en fazla bir aylık süre için seyahat kartları sağlayacaktır. 

Seçilen başvuru sahipleri temel kural olarak demir yolu ile seyahat edeceklerdir. Ancak, mümkün olan en geniş erişimi sağlamak için, gerekli olduğunda feribot ve otobüs olarak alternatif taşıma şekilleri sunar ve çevresel, zaman ve mesafe hususlarını göz önünde bulundurur. 

İstisnai durumlarda ve başka ulaşım araçları bulunmadığında gençlere uçakla seyahat teklif edilecektir. Bu, uzak bölgelerde ya da adalarda yaşayan gençlerin de DiscoverEU'da yer almalarını sağlayacaktır. 

Seçilen katılımcılara Avrupa Gençlik Kartı (EYCA) verilecektir. Bu kart, rezervasyon sürecini tamamladıktan sonra katılımcıların erişebileceği özel DiscoverEU Travel Uygulamasında bulunacaktır. Kart, aktif hale geldikten sonra 1 yıl geçerlidir ve kültür, eğitim, doğa, spor, yerel ulaşım, konaklama, gıda ve benzeri ziyaret ve faaliyetler için gençlere indirim sağlayacaktır. 

 

2. Uygun başvuru sahipleri

Uygun olmak için başvuru sahipleri:

 • 1 Ocak 2024 tarihinde 18 yaşında olmalı, yani 1 Ocak 2005 (dahil) ve 31 Aralık 2005 (dahil) tarihleri arasında doğan gençler olmalı;
 • Aşağıdaki ülkelerden birinin vatandaşı veya sakini olmalı: 

          - En dış bölgeler (Fransız Guyanası (FR), Guadeloupe (FR), Martinik (FR), Réunion (FR), Mayotte (FR), Saint Martin (FR), Azorlar (PT), Madeira (PT) ve Kanarya Adaları (ES)) dahil olmak üzere Avrupa Birliği'nin 27 Üye Devleti, veya; 
          - Erasmus+ programı ile ilişkili üçüncü ülkeler: İzlanda, Lihtenştayn, Kuzey Makedonya, Norveç, Sırbistan ve Türkiye veya; 
          - Avrupa Birliği'nin 27 Üye Devletinden birinin vatandaşı olup Avrupa Birliği ile ilişkili Deniz Aşırı Ülkeler ve Bölgelerden (OCT) birinde ikamet edenler: Aruba (NL), Bonaire (NL), Curaçao (NL), Fransız Polinezyası (FR), Fransız Güney ve Antarktika Toprakları (FR), Grönland (DK), Yeni Kaledonya (FR), Saba (NL), Saint Barthélemy (FR), Saint Eustatius (NL), Saint Marteen (NL), Saint Pierre ve Miquelon (FR), Wallis ve Futuna Adaları (FR).

 • çevrim içi başvuru formunda doğru kimlik kartı veya pasaport numarasını veya ikamet izin numarasını yazmalı.

Seçilmeleri durumunda seçilen başvuru sahipleri ancak aşağıdaki durumlarda seyahat edebilirler: 

 • seçim kararı sırasında DiscoverEU (yukarıya bakınız) ülkelerinden herhangi birinde yolculuğuna başlar;
 • 1 günden bir aya kadar seyahat etmeyi planlamak;
 • seçim kararı sırasında DiscoverEU için uygun en az bir yabancı ülkeye (yukarıya bakınız) seyahat etmeyi planlamak;
 • DiscoverEU büyükelçileri olmaya istekli olmak. 

Uygunluk kriterlerini yerine getirmeyen hiç bir başvuru sahibi seçim sürecinde dikkate alınmayacaktır. 

 

3. Başvuru yöntemi

DiscoverEU başvuruları, Avrupa Gençlik Portalı'nda özel bir çevrim içi başvuru formu aracılığıyla açılmaktadır. 1. maddede belirtilen başvuru süresinden önce veya sonra başvuru göndermek mümkün olmayacaktır.

Bu başvuru sürecinde 7 adım vardır:

 1. İlk olarak başvuru sahipleri bir uygunluk kontrolünden geçmek zorunda kalacak ve bu da doğum tarihleri, uyruk ve ikamet bilgilerini doldurmaları isteneceği anlamına gelir. Veriler, 2. Madde “Uygun adaylar”da belirtilen uygunluk kurallarına uymazsa, bir sonraki adıma geçemeyeceklerdir. Ayrıca, DiscoverEU yarışmasının kurallarını kabul etmeleri, kişisel verilerin DiscoverEU yarışması amacıyla saklanacağı ve işleneceği ve Avrupa Komisyonu tarafından aynı amaç için yetkilendirilen Avrupa Komisyonu ve kuruluşları ile EACEA, Erasmus+ Ulusal Acenteler ve Eurodesk tarafından DiscoverEU ile ilişkili irtibat kurulabileceğini kabul etmeleri istenecektir.
 2. Başvuru sahipleri yalnız mı yoksa maksimum 5 kişilik bir grupta mı seyahat etmek istediklerini belirtmelidir.
 3. Başvuru sahipleri geçerli bir e-posta adresi bildirmelidir. Bildirildikten sonra e-posta adresinin geçerli olup olmadığını doğrulamak için Avrupa Gençlik Portalı'ndan otomatik bir e-posta alacaklardır. Bu doğrulama, seçimden sonra başvuru sahipleriyle iletişimin e-postayla gerçekleşeceği için gereklidir. Başvuru sahiplerinden e-posta adreslerini doğrulamalarını isteyerek, Avrupa Komisyonu ve EACEA diğer insanların e-posta adreslerinin izinsiz kullanımını engellemektedir.  
 4. E-posta adreslerinin doğrulanmasından sonra gençlerin başvuru formunu doldurması gerekmektedir. Öncelikle, kişisel verilerini vermek zorunda kalacaklar: uyruk, doğum tarihi, adı, soyadı, cinsiyet, e-posta adresi, telefon numarası, ikamet ülkesi, bölge, meslek ve ulusal kimlik kartı (ID) veya pasaport veya ikamet kartı numarası. Kısıtlı hareket kabiliyeti ve/veya engeli olan başvuru sahipleri özel ihtiyaçlarını belirtme imkanına sahip olacaklardır.
 5. Kişisel verilerini doldurduktan sonra, tüm başvuru sahipleri Avrupa Birliği hakkında genel bilgi ve gençleri hedef alan diğer Avrupa Birliği girişimleri hakkında 5 çoktan seçmeli soruyu yanıtlamak zorundadırlar. Son olarak, tamamlayıcı bir soruyu yanıtlamaları istenir. Başvuru sahipleri, yanıtlarının doğruluğuna ve yanıtlama sürelerine göre sıralanarak mümkün olan bütçe tamamlanana kadar seçileceklerdir.
 6. Başvuru sahiplerinden seyahat planları hakkında ek bilgiler vermeleri istenir (yani seyahatlerine ne zaman başlamayı planladıkları, ilk defa ebeveynleri olmadan seyahat edip etmeyecekleri, bu deneyimden ne öğrenmek istedikleri, seyahatleri sırasında konaklama, yiyecek, temel sigorta ve benzeri maliyetleri nasıl karşılayacakları ve DiscoverEU hakkında bilgiyi nasıl öğrendikleri). O bölüme girilen bilgiler bağlayıcı değildir ve seçim süreci üzerinde hiçbir etkisi olmayacaktır. Toplanan veriler istatistiksel amaçlar ve DiscoverEU'yu iyileştirmek amacıyla Avrupa Komisyonu ve EACEA için bilgi olarak kullanılacaktır.  
 7. Tüm başvuru sahipleri başvurularını sunduktan sonra Avrupa Gençlik Portalı üzerinden e-posta yoluyla onaylama alacaklardır. Bu e-posta onları başvuru kayıtları hakkında bilgilendirecek ve seçim kararının iletişimi için zaman çizelgesini ve başvuru kodunu içerecektir.

Başvuru formunun iletilmesinden sonra herkese bir kod verilecektir. Başvuru sahipleri ilerideki herhangi bir iletişim için bu başvuru kodunu muhafaza etmelidir. Bir başvuru sahibi, insanları grubuna katılmaya davet etmek istiyorsa grup lideri olur ve onların kaydına izin vermek için grubun diğer üyelerine kodu iletmek zorunda kalır. Grup lideri tarafından verilen koda dayanarak diğer grup üyeleri çevrim içi kayıt yaptırıp kişisel verilerini doldurmalıdır. 

Sadece grup liderinin sınavı ve tamamlayıcı soruyu tamamlaması gerektiği için Grup üyelerinin sınava ve tamamlayıcı soruya katılmak zorunda olmadığını unutmayın. Ancak, başvurularını doğrulamak için yine de kişisel verilerini doldurmaları gerekmektedir. Grup üyeleri aynı uygunluk kriterlerini yerine getirmelidir: 18 yaşında olmak ve Avrupa Birliği Üye Devletleri'nden birinde ya da Erasmus+ programıyla ilişkili üçüncü ülkelerden birinde ikamet etmek: İzlanda, Lihtenştayn, Kuzey Makedonya, Norveç, Sırbistan ve Türkiye. Başvuru sahipleri yalnız seyahat etmek istediklerini belirtmişse, başvurularını verdikten sonra yine de yukarıda bahsedilen aynı prosedürü takiben son teslim tarihinden önce başvurularına arkadaşlar ekleyebilirler.

Bir grup başvurusu tek bir başvuru olarak değerlendirilecektir. Yalnızca grup lideri tarafından verilen kodu kullanarak başvuru formunu doldurmuş olan grup üyeleri seçim için dikkate alınacaktır. Grup üyeleri bireysel kayıt yapamazlar. 

Gruplar farklı yerlerde yaşayan farklı milletlerden kişilerden oluşabilir.

Kişi başına yalnızca bir başvuru yapılabilir. Avrupa Gençlik Portalı'na kayıt edilmiş ilk başvuru seçim sürecinde dikkate alınan tek başvuru olacaktır. Kişiler farklı gruplara başvuramazlar. Herhangi bir așamada birden fazla başvuru tespit edilirse, yalnızca Avrupa Gençlik Portalı'na kayıt edilmiş ilk başvuru değerlendirilecektir. 

Önceki başvuru süreçlerinin herhangi birinde DiscoverEU seyahat kartı için seçilen gençler ikinci bir başvuru hakkına sahip değildir. Bu, başvurunun teslim aşamasında tespit edilecektir. Faaliyetin uygulanması sırasında herhangi bir așamada, son başvuru süreçlerinden birinde DiscoverEU seyahat kartı verilmiş gençlerin başvuruları Avrupa Komisyonu ve EACEA tarafından seyahat rezervasyonlarına bakmak üzere görevlendirilen yüklenici tarafından ya da Avrupa Komisyonu ve EACEA'nın kendisi tarafından belirlenen yüklenici tarafından tespit edilirse başvuru sahibi elenecektir.

 

4. Seçim süreci ve seçim kriterleri

Her ülke için belirli bir seyahat kartı kotası vardır. Tahsis ilkesi Erasmus+ Programına dayanmaktadır, anahtar eylem 1 bireysel hareketlilik "gençlik" dağıtım anahtarı.

Seçim süreci, başvuru sahibi tarafından başvuru formunda belirtilen İkamete göre gerçekleştirilecektir. Belirlenen ülke kontenjanından daha az başvuru alan ülkeler olması durumunda, artan seyahat kartları belirlenen ülke kontenjanından daha fazla başvuru alan ülkeler arasında yeniden paylaştırılır.

Grup liderinin ikamet yeri kota hesaplaması için göz önünde bulundurulacak ikameti belirler. Ülke başına seçilen başvuru sahipleri listesinde bir grup son olarak seçildiğinde bu ülke için kontenjan dolmuşsa, tüm grup seçilecektir.

Başvuru sahipleri önce uygunluk kriterlerini, yani 2. ve 3. bentler altında belirtildiği üzere uygun bir doğum tarihi ve uygun ikamet, geçmek zorundadır. Lütfen bunun başvuru sırasında otomatik olarak değerlendirileceğini ve sağlanan verilerin Avrupa Komisyonu ve EACEA tarafından seyahat rezervasyonlarına bakmak üzere belirlediği yüklenici tarafından iki kez kontrol edileceğini unutmayın. Kimlik kartlarını (ID), pasaportlarını ve/veya oturma iznini kontrol ederken yüklenici başvuru sahibinin sahte bir beyanda bulunduğunu tespit ederse, yarışmadan çıkarılacaktır.

Tüm uygunluk kriterleri yerine getirilirse, başvuru sahiplerinin seçim kriterlerini yerine getirmesi, yani 5 çoktan seçmeli sorunun doğru yanıtlarını vermesi ve tamamlayıcı bir soruyu yanıtlaması gerekir. Grup için, yalnızca grup lideri 5 test sorusunu ve tamamlayıcı soruyu yanıtlamak zorunda kalacaktır.

Başvuru sahipleri ikamete göre gruplandırılacak ve 5 sınav sorusuna verdikleri doğru yanıtlara göre sıralanacak ve ardından tamamlayıcı sorunun yanıtına göre sıralanacaklardır.

Başvuru süresinin bitiminden sonra sonuçlar Avrupa Gençlik Portalı'ndan türetilerek nihai değerlendirme için seçim komitesi üyelerine gönderilecektir.

Sabit kota tarafından belirlenen kesişim noktasında eşit derecelendirilen çok fazla başvuru (bireysel veya grup) varsa, Avrupa Komisyonu ve EACEA son yerleri belirlemek için “ilk gelen ilk hizmet alır" ilkesini uygulayacaktır. 

 

5. Seçim komitesi

Avrupa Komisyonu ve EACEA personelinden oluşan bir seçim komitesi başvuru sürecinin sonunda toplanacaktır. Yukarıda belirtilen kriterlere dayanarak seçim sonuçlarına bakacaklardır. Her ülke başına kontenjan göz önünde bulundurularak, seyahat kartları için seçilen başvuru sahiplerinin sınava ve tamamlayıcı soruya verdikleri cevaplara göre ve uygulanabilir ise gönderme zamanına göre seçilecek adayların nihai sıralamasını değerlendirecek ve sonuçlandıracaklardır. Seçim yapıldıktan sonra bir yedek liste oluşturulacaktır. Yedek listedeki başvuru sahipleri, tahsis edilmemiş kalan bütçe olması veya seçilen başvuru sahiplerinin seyahat kartlarını aktif hale getirmemesi durumunda seyahat kartlar için seçilebilir (bkz. Madde 7).

Seçim komitesinin değerlendirilmesine dayanarak, EACEA seçim kararını, seçilen toplam seyahat kart sayısı, seyahat kartlarına ayrılan toplam bütçe miktarı, seçilen başvuru sahiplerinin listesi ve yedek liste hakkındaki bilgilerle kabul edecektir. 

 

6. Sonuçların bildirimi

Seçim sürecinin sonunda başvuru sahipleri e-posta yoluyla aşağıdakileri belirten bir bildirim alacaklardır:

 • Yararlanıcı olarak seçilenler (“seçilen başvuru sahipleri”) veya
 • Seçilmeyenler ve bir yedek listeye eklenenler

Seçilen başvuru sahiplerine bildirim yapıldığında, listeler Avrupa Komisyonu ve EACEA tarafından belirlenen yükleniciye gönderilecek ve o da seyahat rezervasyonlarını halledecektir. Daha sonra bu yüklenici ve seçilen başvuru sahipleri arasında daha fazla iletişim kurulacaktır. Daha fazla bilgi madde 8 altında bulunabilir.

Başvuru sahipleri, Avrupa Gençlik Portalı'nda başvuru kodlarını kullanarak seçilip seçilmediklerini de doğrulayabileceklerdir.

 

7. Yedek liste

Seçilmemiş başvuru sahipleri, sınava ve tamamlayıcı soruya verdikleri yanıtlara göre azalan sırada yedek bir listeye yerleştirilecektir. Avrupa Komisyonu ve EACEA aşağıdaki durumlarda yedek listeye yerleştirilen başvuru sahiplerine seyahat kartı verebilir: seçilen başvuru sahipleri başvurularını geri çeker veya seçilen adaylar 8. maddede belirtilen son tarih içinde seyahat kartlarını aktif hale getirmez veya seçilen seyahat kartlarının toplam değeri ayrılan bütçeden daha düşükse. Bu mekanizma mevcut bütçenin tamamı kullanılana kadar uygulanabilir. Bütçe tüketimi aylık olarak gözden geçirilecektir.

Yedek listeye dahil olmak, Avrupa Komisyonu veya EACEA bakımından herhangi bir hak kazandırmaz ve daha sonraki așamada seçilmeyi garanti etmez.

Yedek listedeki adaylar, Avrupa Komisyonu ve EACEA tarafından görevlendirilen yükleniciden seyahat rezervasyonlarını düzenlemek üzere rezervasyon platformuna kayıt yaptırma daveti ile iletişim alabilir. İletişim kurulanlar, yedek listede oldukları için davetten önce yapılan seyahatlerin geri ödemesini ya da seyahat süresinin uzatılmasını isteyemezler.

 

8. Seyahat biletlerinin rezervasyonu ve seyahat kuralları

Seçilen adaylar seyahatlerine DiscoverEU kapsamında bulunan bir ülkeden (bkz. madde 2 – Kimler başvurabilir?) başlar ve buradan DiscoverEU kapsamında bulunan ve seyahatin başladığı ülkeden farklı en az bir ülkeye seyahat ederler. Seyahatin toplam süresi en az 1 gün ve en fazla 1 ay olabilir. Seyahat 1 Mart 2024 ve 31 Mayıs 2025 tarihleri arasında geçmelidir. Seyahat kartı, ikamet ülkesinde yalnızca bir gidiş ve bir geliş seyahati için kullanılabilir.

Seçilen başvuru sahiplerinin seyahat kartları, Avrupa Komisyonu ve EACEA tarafından belirlenen yüklenici tarafından rezerve edilecek, satın alınacak ve teslim edilecektir. Seçilen başvuru sahipleri, hangi koşulda olursa olsun, seyahat rezervasyonlarını kendileri veya seyahat acentesi aracılığıyla yapmamalıdır. Seçilen başvuru sahipleri tarafından doğrudan satın alınan seyahat biletleri geri ödenmez. 

Avrupa Komisyonu ve EACEA tarafından yetkilendirilen yüklenici, seçilen adaylarla iletişime geçer ve mobil uygulama olan DiscoverEU Travel Uygulamasına erişmeleri için gerekli bilgileri paylaşır. Bu mobil uygulama, katılımcıların gerekli desteğe erişmesini sağlar ve seyahatlerini planlamaları ve hazırlanmaları için önerilerde bulunur. Mobil uygulamada, tüm katılımcılar için bir dijital indirim kartı (Avrupa Gençlik Kartı) mevcuttur.

Seçilen başvuru sahipleri, Avrupa Gençlik Kartı'nı uygulamada ne zaman aktif edeceklerini seçebilir (seyahatlerine göre) ve kart o andan itibaren 1 yıl geçerlidir.

Bu kart Erasmus+ program ülkelerinde bir dizi indirim ve faydalara erişim sağlayacaktır. Seçilen katılımcılar tarafından doğrudan satın alınan indirim kartları geri ödenmez. 

Yüklenici en rekabetçi ve uygun taşıma operatörlerini seçecektir.

Temel bir kural olarak, seçilen başvuru sahiplerinin aşağıdaki 2 seyahat seçeneği arasında seçim hakkı olacaktır:

Esnek seyahat seçeneği

Sabit seyahat seçeneği

Seyahat kartı ve seçilen seyahat günleri başvuru sahibi tarafından aktif hale getirilene kadar seçilen başvuru sahiplerinin seyahat edebileceği tarihler, esnek kalmaya devam etmektedir

Seçilen adaylar tercih ettikleri seyahat planını önceden tanımlı varış noktaları ve sabit seyahat tarihleri ve saatleriyle birlikte yükleniciye bildirir. Sabit biletin rezervasyonu yapıldıktan sonra seyahat tarihi ve rotasında değişiklik yapılamaz. Seyahatin bir aylık dönem içerisinde yapılması gerekir.

Seçilen başvuru sahipleri belirli sayıda seyahat günü (7) ile en fazla bir ay boyunca seyahat edebilecektir. Bu, en fazla 1 aylık bir süre içinde herhangi bir 7 gün içinde trenlerde seyahat edebilecekleri anlamına gelir. Esnek seyahat seçeneği, seçilen adayların istedikleri sayıda uygun ülkeye seyahat etmelerini sağlar.

Seçilen adaylar, seçim kararının verildiği tarihte Avrupa Birliği ülkeleri veya Erasmus+ Programı kapsamında olan üçüncü ülkeler (bkz. madde 2) arasından (seyahat için hareket ettikleri ve yolculuk sırasında geçtikleri ülkeler hariç) en fazla 2 ülkeye toplamda en fazla bir aylık dönem içinde seyahat edebilir.

Seyahat kartı aktif hale getirildiğinde, seçilen başvuru sahipleri ardışık günlerde seyahat edebilir veya 7 seyahat gününü bir aylık süre boyunca dağıtabilirler. Seçilen adaylar, Avrupa demir yolu şirketleri tarafından işletilen trenlerin yanı sıra Avrupa Komisyonu ve EACEA tarafından yetkilendirilen yüklenicinin belirlediği bazı feribotlar ve alternatif ulaşım yöntemleriyle yolculuk yapabilir. Bazı trenlerde rezervasyon yapmak gerekli olabilir veya koltuk seçme seçeneği olabilir. Koltuk rezervasyonu masrafları, Esnek Seyahat Kartı kapsamında değildir. Avrupa Komisyonu veya EACEA, koltuk rezervasyonu ücreti veya yolculuk boyunca oluşabilecek diğer masraflar için herhangi bir geri ödeme yapmaz.  

Sabit seyahat seçeneği tüm rezervasyon ücretlerini kapsar, ancak toplam bütçe 273,35 EUR ile sınırlıdır ve bu bütçe aşılamaz. Seçilen adaylar, seyahat planlarının gerçekleştirilebilir olduğundan emin olmalıdır.

 

Esnek seyahat seçeneği için:

Esnek seyahat seçeneğini seçen seçilen listenin katılımcılarının seyahat kartlarını etkinleştirmek için 31 Mart 2024 tarihine kadar süreleri olacaktır. Seyahat kartının etkinleştirilmesinden sonra seyahat günleri hala seyahat süresinin sonuna kadar değiştirilebilir (yani 01/03/2024 - 31/05/2025), ihtiyaç durumunda. 
Katılımcılar son teslim tarihi içinde seyahat kartını aktif hale getirmezse seyahat kartı iptal edilebilir ve yedek listeden başvuru sahiplerine sunulabilir. 

*Seyahat Kartı Etkinleştirmesi: DiscoverEU Travel uygulamasında pasaportunuzu, kimliğinizi veya ikamet kartınızı doğrulamanız ve 1 aylık Kart geçerlilik süresini planlamanız gerekir. Travel Uygulamasındaki EYCA Kartı Etkinleştirmesinin, Seyahat Kartının kendisinin etkinleştirildiği anlamına gelmediğini unutmayın.

**Seyahat günleri: Esnek seyahat kartının geçerli olduğu bir aylık süre boyunca güncel seyahat günlerinin belirlenmesi.

Her iki seçenek için:

Seyahat programlarının iptali desteklenmemektedir. Seyahat sırasında karşılaşılan herhangi bir ilave veya başka harcamalar Avrupa Komisyonu veya EACEA tarafından karşılanmayacaktır. 

Kıbrıs, İzlanda, İrlanda veya Malta'ya seyahat etmek isteyen seçilen başvuru sahipleri, seçilen ve kaydedilen tüm katılımcılara özel bir çağrının başlamasından sonra yükleniciyi bilgilendirmelidir. Avrupa Gençlik Portalı'nda "Ülke başına kota bölümü”’nde yer alan kota, Kıbrıs, İzlanda, İrlanda ve Malta'dan seyahat edenler için uygulanacaktır. Kıbrıs, İzlanda, İrlanda ve Malta'ya seyahat etmek isteyen seçilen başvuru sahipleri için bu kotanın en fazla üç katı uygulanacaktır. Bu belirli hedeflere yapılan uçuş biletleri "ilk gelen ilk hizmet alır" temeline göre rezerve edilecektir. Seçilen başvuru sahipleri bu biletleri kendileri satın almamalıdır.

Avrupa Birliği'nin bir parçası veya Erasmus+ programı ile ilişkili (bkz. Madde 2) zorunlu sivil veya askerlik hizmeti gerekli olan üçüncü ülkelerde yaşayan gençler için seyahat süresi gerekliliğine bir istisna uygulanacaktır. Bu durumda, seyahat süresi kanuni görevlerinden sonra 6 aya kadar uzatılacaktır.

 

9. Ulaşım şekilleri

Seçilen başvuru sahipleri temel bir kural olarak demir yolu ile seyahat edeceklerdir. Ancak, mümkün olan en geniş erişimi sağlamak için DiscoverEU gerektiğinde feribot ve otobüs gibi alternatif ulaşım şekilleri sunmalı ve çevresel, zaman ve mesafe hususlarını göz önünde bulundurmalıdır. Seyahat 2. sınıfta olacaktır. 
Sadece özel durumlarda, uçakla seyahat etme seçeneğine izin verilebilir ve seçilen başvuru sahipleri için düzenlenir. Bu, aşağıdaki bölgelerde ikamet eden gençlerin durumudur:

 1. En uzak dokuz bölgede bulunanlar (yani Guadeloupe, Fransız Guyanası, Martinik, Réunion, Mayotte, Saint Martin, Madeira, Azorlar ve Kanarya Adaları);
 2. AB Deniz Aşırı Ülkeleri ve Toprakları'nda bulunanlar (Aruba, Bonaire, Curaçao, Fransız Polinezyası, Grönland, Yeni Kaledonya, Saba, Saint Barthélemy, Saint Eustatius, Saint Maarten, Saint Pierre ve Miquelon, Wallis ve Futuna Adaları)
 3. Bir önceki ulaşım araçlarıyla erişilemeyen ülkelerde/bölgelerde bulunanlar (demir yolu ağları, feribot ve otobüsler);
 4. Seyahat edecek olan gençlerin yasal olarak ikamet ettiği ülkenin en yakın sınırını geçmek için kara veya deniz yoluyla 18 saatten fazla yolculuk yapması gereken durumlarda geçerlidir.

Sadece gelen ve giden seyahatleri bir uçuş olabilir. Seyahatlerinin geri kalanı için katılımcıların temel kural (demir yolu veya diğer alternatif ulaşım araçları) altında seyahat etmeleri gerekmektedir.  

En uzak bölgelerden ve Denizaşırı Ülkeler ve Bölgelerden gelen gençler, belirlenmiş gereksinimlerine uyan herhangi bir hedefi seçebilirler. Seyahatleri 273,35 EUR bütçe sınırlamasına uygunsa, en dış bölgelere ve OCT'lere seyahat etmek isteyen seçilmiş başvuru sahipleri bunu yapabilir.

Kıbrıs, İzlanda, İrlanda veya Malta'da ikamet eden seçilen başvuru sahipleri uçakla Avrupa'ya seyahat edebilir (geri dönüş biletleri onlar için düzenlenecektir).

 

10. Seyahat biletlerinin maksimum değeri

Seçilen başvuru sahipleri sadece seyahat kartlarını ve Avrupa Gençlik Kartı'nı alacaktır. Konaklama, yiyecek, sigorta, seyahat ek harcamaları veya seyahatle ilgili diğer giderler, seçilen başvuru sahipleri tarafından karşılanacaktır.

Temel kural, seçilen her katılımcının 273,35 Euro değerinde bir seyahat iznine sahip olmasıdır. Seyahat sadece 2. veya ekonomi sınıfında olacaktır. Ancak, aşağıdaki özel durumlarda bu miktar daha yüksek olabilir:

 • AB'nin en dış bölgelerinden ve Deniz Aşırı Ülke ve Topraklar'dan Avrupa'ya seyahat eden seçilen başvuru sahipleri için. Avrupa ana karasında iken temel kural uygulanır.
 • Yukarıda bahsedilen coğrafi bölgelerin dışından seçilmiş Avrupa'ya uçakla gitmek zorunda olan başvuru sahipleri için. Avrupa ana karasında iken temel kural uygulanır.
 • Bireysel olarak değerlendirilecek olan bazı özel durumlarda (örn. Erasmus+ Programı kapsamındaki ülkelere ait adalarda ikamet eden adaylar) tren/feribot/otobüs ile yapılacak ilave yolculuklar bütçe dahiline alınabilir.

Kısıtlı hareket kabiliyeti ve/veya özel ihtiyaçları olan başvuru sahipleri: özel destek (görme engeli olan seçilen adaylar için refakatçi veya rehber köpek vb.) masrafları, seçilen adayın ikamet ettiği ülkenin ulusal yasaları uyarınca gerekli olan ve özel ihtiyacın söz konusu olduğunu kanıtlayan belgeler doğrultusunda karşılanabilir.

 

11. Gösterge zaman çizelgesi

Kayıt başlangıç tarihi

4 Ekim 2023 saat 12:00:00 (Brüksel saati ile öğlen)

Kayıt kapanış tarihi

18 Ekim 2023 saat 12:00:00 (Brüksel saati ile öğlen)

Seçim komitesi

Kasım 2023

Seçim bildirimi

Ocak 2024

İlk gidiş tarihi

01 Mart 2024

Son dönüş tarihi

31 Mayıs 2025

 

12. Seçilen katılımcı tarafından seyahatin geri çekilmesi ve iptali

Her seyahat kartı isme düzenlenir ve başka bir kişiye devredilemez. Seyahat kartındaki isim değiştirilemez.

Seçilen bir katılımcının 31 Mart 2024 tarihinden önce seyahat kartını etkinleştirmesi gerekmektedir. Seyahat kartı o tarihe kadar etkinleştirilmemişse, Avrupa Komisyonu ve EACEA tarafından atanan yüklenici, kartı iptal edebilir ve azalan sıralı yedek listedeki başka bir katılımcıya aktarabilir.

Seçilen bir katılımcı Avrupa Komisyonu ve EACEA tarafından belirlenen yüklenici seyahat kartını ayarlamadan önce hangi sebeple olursa olsun iptal ederse, onun yeri azalan sıralı yedek listedeki başka bir katılımcıya verilecektir. Herhangi bir rezervasyon yapılmadan önce seçilen başvuru sahipleri yükleniciye bilgi vermelidir.

Bir grubun üyesi (grup lideri veya grup üyesi) Avrupa Komisyonu'nun ve EACEA'nın yüklenicisi seyahat kartını rezerve etmeden önce seyahat etmekten vazgeçerse, bu iptal tüm grubu tehlikeye atmayacaktır. Kalan grup üyeleri planlandığı gibi seyahat edebilirler. Ancak, vazgeçen kişinin yerine başkası konulamaz. Yedek seyahat kartı azalan sıralı yedek listedeki bir kişiye atanacaktır.

Bir grubun bazı üyelerinin bireysel olarak seyahat etmeye karar verdikleri kabul edilir ve bu tüm grubu etkilemeyecektir.

Seyahat kartı değiştirilemez ve geri ödenmez. Esnek kart açık bir başlangıç tarihi sunar ve yolculara ilk seyahat günü olarak belirtilen tarihten önce herhangi bir zamanda değiştirme imkanı verir.

Sabit seyahat seçenekleri için iptal ve/veya değişimler taşıyıcının hüküm ve koşullarına tabidir; ücretler başvuru sahipleri tarafından karşılanmalıdır.

 

13. Mücbir sebep

Seyahatin, katılımcının kontrolü dışındaki istisnai durumlar veya olaylar nedeniyle kesintiye uğraması halinde ve katılımcının hata veya ihmalde bulunulmaması halinde, yeni bir seyahat kartı verilebilir. Avrupa Komisyonu ve EACEA tarafından yetkilendirilen yüklenici, bu tür istisnai durumları bireysel olarak değerlendirir.

 

14. Seyahatle ilgili geri bildirim

Avrupa Komisyonu, seçilen başvuru sahiplerinden geri bildirim almaktan mutluluk duyar ve genç DiscoverEU yolcularını deneyimlerini ve maceralarını paylaşmaları için teşvik edecektir. Seçildiğinde, seçilen başvuru sahipleri faaliyetin DiscoverEU büyükelçileri olacaktır. Örneğin sosyal medya yoluyla veya okullarında veya yerel topluluklarında bir sunum yaparak seyahat deneyimlerini anlatmaya davet edilirler. DiscoverEU Travel uygulaması, istatistiklerle (tren yolculuğu sayısı, ziyaret edilen ülke sayısı ve CO2 tasarrufu gibi) birlikte seyahat güzergahının bulunduğu kişiselleştirilmiş bir harita oluşturmayı mümkün kılar. Bu seyahat bittikten sonra sosyal medyada paylaşılabilir. 

Başvuru sahipleri #DiscoverEU Resmi Facebook Grubuna katılabilirler. Seyahat dönemini tamamlayan genç gezginlere Avrupa Komisyonu ve EACEA’nın yetkilendirdiği yüklenici tarafından bir çevrim içi anket gönderilecek ve bilgi vermeleri istenecektir. Tamamlandığında gezginler, seyahat deneyimleri sayesinde kazanılan yetkinlik ve becerileri vurgulayan ve otomatik olarak oluşturulan katılım sertifikası alacaklardır.

 

15. Vize 

Vatandaşlığınıza ve planlanan seyahat güzergahınıza bağlı olarak (Schengen olmayan bölge), katılımcıların bir veya daha fazla vizeye ihtiyacı olabilir. Vizenin verilmesi, Devletlerin yetkisindedir. Katılımcılara resmi kaynaklarda kendilerini bilgilendirmelerini ve taleplerini önceden başlatmalarını tavsiye ederiz. Vize teslimi birkaç hafta sürebilir. DiscoverEU Travel uygulaması ve yardım masası bu konuda destek sağlayacaktır. Her durumda, seyahatten önce belgelerinin hazır olması katılımcıların sorumluluğudur. 

Avrupa Komisyonu, EACEA ve yüklenici, ulusal makamların vize kararlarını etkileyecek konumda değildir.

Vizenin hazırlama maliyetleri DiscoverEU tarafından karşılanacaktır. 

Sağlık sigortası vize almak için zorunlu bir gereklilik olduğunda, yüklenici tarafından sağlanır. İlgili maliyetler DiscoverEU tarafından karşılanacaktır.  

 

16. Sigorta

Seçilen başvuru sahiplerine seyahat süresi boyunca uygun sağlık ve seyahat sigortası yaptırmaları tavsiye edilir. Temel sağlık sigortası kapsamı, genellikle Avrupa Sağlık Sigortası Kartı üzerinden seyahati sırasında katılımcının ulusal sağlık sigortası tarafından sağlanır. 

Ancak, Avrupa Sağlık Sigortası Kartı veya özel sağlık sigortasının kapsamı, özellikle iade veya özel tıbbi müdahale gerekliyse tüm olası vakaları kapsamayabilir. Bu vakalar için tamamlayıcı sigorta tavsiye edilir.  

 

17. Feragat

Avrupa Komisyonu, EACEA ve yüklenici, yalnızca seyahat kartlarını, Avrupa Gençlik Kartı ve varsa vize maliyetlerini yukarıda açıklandığı gibi sağlayacaktır. Bu nedenle, konaklama, yiyecek, temel sigorta, seyahat ek giderleri veya seyahatle ilgili diğer giderler, seçilen başvuru sahipleri tarafından karşılanacaktır.

Avrupa Komisyonu, EACEA ve yüklenici, ödemesi yapılmış faaliyetlerin uygulanması veya uygulaması sırasında yarışmaya seçilen başvuru sahiplerinden herhangi biri tarafından üçüncü şahıslara verilen veya üçüncü şahısların neden olduğu herhangi bir zarardan sorumlu tutulamaz.

Avrupa Komisyonu, EACEA ve yüklenici, seçilen başvuru sahipleri veya seyahatleri ya da kalışları sırasında onlara eşlik edenler tarafından herhangi bir materyal, maddesel olmayan veya fiziksel zarardan sorumlu tutulamaz.

İstenilen seyahat bütçe, zaman ve kartla ilgili kısıtlamalara tabidir. Bu nedenle, değişikliğe tabi olabilir ve Avrupa Komisyonu ve EACEA tarafından belirlenen harici yüklenici istenilen seyahatin gerçekleşebileceğini garanti edemez.

Seçilen başvuru sahiplerine seyahat süresi boyunca uygun sağlık ve seyahat sigortası yaptırmaları tavsiye edilir. DiscoverEU seyahati sırasında temel sağlık sigortası teminatı genellikle katılımcının Avrupa Sağlık Sigortası Kartı aracılığıyla ulusal sağlık sigortası tarafından sağlanır. Ancak, Avrupa Sağlık Sigortası Kartı veya özel sağlık sigortasının kapsamı, özellikle iade veya özel tıbbi müdahale gerekliyse tüm olası vakaları kapsamayabilir. Bu vakalar için tamamlayıcı sigorta tavsiye edilir.

Avrupa Komisyonu ve EACEA istisnai durumlar için 10 ve 11. maddelerde belirlenen kuralları değiştirme hakkını saklı tutar.

 

18. Uygulanabilir yasa

Bu yarışma AB hukuku ile yönetilmektedir. Avrupa Birliği Adalet Divanı, söz konusu uyuşmazlığın dostça çözülememesi halinde, Birlik ile bu yarışmanın kurallarının yorumlanması, başvurusu veya geçerliliği ile ilgili her türlü münakaşa konusunda tek yetkilidir.

 

19. Veri koruması

Talep edilen veriler yalnızca başvuru sahiplerini seçmek, seyahat biletlerini ayırtmak ve DiscoverEU ile bağlantılı DiscoverEU Öğrenme Döngüsü gibi hizmetler veya DiscoverEU promosyon kampanyaları için kullanılacaktır. Bu durumda Avrupa Komisyonu ve Avrupa Komisyonu tarafından yetkilendirilmiş kuruluşların yanı sıra EACEA, Erasmus+ Ulusal Ajansları ve Eurodesk katılımcıyla iletişime geçebilir.

Kişisel veriler, ((AK) 45/2001 sayılı Tüzük’ü yürürlükten kaldıran) 23 Ekim 2018 tarihli ve (AB) 2018/1725 sayılı Avrupa Parlamentosu ve Konsey Tüzüğü uyarınca ve Avrupa Komisyonunun Veri Koruma Görevlisi’ne (VKG) (VKG sicili kamuya açıktır) “veri işleme faaliyetlerinin bildirilmesi” doğrultusunda Avrupa Komisyonu ve EACEA tarafından işlenecektir Bu veriler, Avrupa Komisyonu ve EACEA’nın "veri denetleyicileri" tarafından yarışmanın düzenlenmesi, uygulanması ve takibi veya AB'nin mali çıkarlarını korumak amacıyla işlenecektir.

DiscoverEU için Gizlilik Beyanı, başvuru sahiplerine yapının kişisel verileri nasıl kullandığını ve bu verilerin gizliliğinin nasıl korunduğunu açıklar. DiscoverEU için Gizlilik Beyanı aşağıdaki bağlantıda bulunabilir: https://europa.eu/youth/privacy_en.

Başvuru sahipleri, Avrupa Veri Koruma Denetçisi'ne herhangi bir zamanda başvurma hakkına sahiptir.

 

20. Şikayetler

Bir şikayet formu, Avrupa Komisyonu ve EACEA tarafından seyahat rezervasyonlarını düzenlemek üzere atanan yüklenicinin İnternet sitesinden sunulacaktır. Seçilen başvuru sahiplerine kartlarını rezerve ederken bu olasılık hakkında bilgi verilecektir.