Skip to main content

DiscoverEU

Ak máš 18 rokov a bývaš v krajine zapojenej do programu Erasmus+, je čas posunúť hranice tvojej zóny komfortu.

DiscoverEU

Máš 18 rokov a oprávnený pobyt v jednom z členských štátov EÚ alebo v jednej z tretích krajín pridružených k programu Erasmus+? Priprav sa na spoznávanie Európy! Iniciatíva DiscoverEU je súčasťou rodiny programu Erasmus+!

 

Čo je to DiscoverEU?

DiscoverEU je akciou programu Erasmus+, ktorá ti ponúka príležitosť cestovať po Európe a spoznávať jej obyvateľov, históriu a kultúru. Cestovať budeš najmä vlakom (existujú výnimky, aby sa mohli zapojiť aj tí, čo žijú na ostrovoch alebo v odľahlých oblastiach). Budeš môcť objavovať úchvatnú prírodu a rozmanitú krásu miest a obcí Európy. Každý rok sa konajú dve kolá súťaže, do ktorých sa môžeš prihlásiť. Úspešní uchádzači získajú cestovný poukaz.

Ak máš 18 rokov a si obyvateľom (obyvateľkou) Európskej únie alebo jednej z tretích krajín pridružených k programu Erasmus+, ako sú Island, Lichtenštajnsko, Nórsko, Severné Macedónsko, Srbsko a Turecko, súťaž DiscoverEU ti ponúka príležitosť získať jedinečný cestovateľský zážitok, ktorý ti umožní objavovať rozmanitosť Európy, dozvedieť sa viac o európskom kultúrnom dedičstve a histórii a stretnúť sa s ľuďmi z celého kontinentu. Vďaka DiscoverEU budeš môcť navyše rozvíjať životné zručnosti, ako sú nezávislosť, sebadôvera a otvorenosť voči iným kultúram, ktoré ako mladý človek zúročíš v budúcnosti.  

Vybraní účastníci dostanú európsky preukaz mládeže DiscoverEU, ktorý im umožní získať zľavy na kultúrne návštevy, vzdelávacie aktivity, športové podujatia, miestnu dopravu, ubytovanie, stravu atď.

Kedy bude ďalšie kolo?

Od prvého kola súťaže, ktoré sa uskutočnilo v júni 2018, získalo cestovný poukaz už viac ako 200 000 mladých ľudí. Ďalšie kolo súťaže sa bude konať od stredy 15. marca 2023 od 12:00:00 hod. (poludnie bruselského času) do stredy 29. marca 2023 do 12:00:00 hod (poludnie bruselského času). V prvý deň súťaže sa na tejto stránke objaví tlačidlo „Prihlásiť sa“. 

Aby si sa mohol(-la) prihlásiť, musíš spĺňať tieto podmienky:

  • byť narodený(-á) v období od 1. júla 2004 (vrátane) do 30. júna 2005 (vrátane),
  • zadať v online prihláške správne číslo preukazu totožnosti, cestovného pasu alebo dokladu o oprávnenom pobyte,
  • byť občanom alebo osobou s oprávneným pobytom* v jednej z týchto krajín: 

          – niektorý z členských štátov Európskej únie vrátane zámorských krajín a území (ZKÚ) alebo 
          – niektorá z tretích krajín pridružených k programu Erasmus+: Island, Lichtenštajnsko, Nórsko, Severné Macedónsko, Srbsko a Turecko. 

* Ďalšie informácie nájdeš v pravidlách v oddiele „2. Kto sa môže prihlásiť“.

Potom sa budeš musieť zúčastniť na kvíze [pokiaľ nie si prihlásený(-á) ako člen(-ka) skupiny].

Ak budeš vybraný(-á), môžeš cestovať najmenej 1 deň a najviac 30 dní v období od 15. júna 2023 do 30. septembra 2024

Ak máš zdravotné postihnutie alebo iné zdravotné problémy, ktoré by mohli cestovanie sťažiť, budeš mať k dispozícii pomoc a podporu, aby si sa mohol(-la) do akcie zapojiť. Viac podrobností nájdeš v našich najčastejších otázkach – pozri otázku C.13.

Si príliš mladý(-á) na to, aby si sa zúčastnil(-a) tohto kola? Neboj sa! Súťaž sa organizuje každý rok na jar a na jeseň.

Môžem cestovať s kamarátmi?

Samozrejme. Záleží to len na tebe. Môžeš cestovať buď sám (sama), alebo vytvoriť skupinu až so štyrmi kamarátmi, ktorí spĺňajú uvedené podmienky účasti. Členovia tvojej skupiny použijú potom pri prihlasovaní tvoj kód. Viac podrobností nájdeš v našich najčastejších otázkach – pozri otázky B.5 až B.11.

Svoje cestovateľské plány môžeš koordinovať aj s inými cestovateľmi v rámci súťaže DiscoverEU! Na to ti môže poslúžiť skupina DiscoverEU na Facebooku. Už teraz sa môžeš pridať k tejto skupine a zapojiť sa do komunikácie s ďalšími účastníkmi.

Ak budeš vybraný(-á), národné agentúry programu Erasmus+ ti pomôžu nadviazať kontakty s ďalšími účastníkmi a získať ďalšie informácie prostredníctvom stretnutí organizovaných pred odchodom a stretnutí s inými cestovateľmi.


„Čaká na teba celý svet. Zabaľ si ruksak a vyraz s kamarátmi na cestu.“

 

Podeľ sa o zážitky 

Ako ambasádora(-ku) DiscoverEU ťa vyzveme, aby si sa o svoje cestovateľské zážitky podelil(-a) na sociálnych médiách – Instagrame, Facebooku či Twitteri – pomocou hashtagu #DiscoverEU. Môžeš prípadne urobiť prezentáciu vo svojej škole alebo komunite. Okrem toho sa môžeš zapojiť do súťaže o najlepšiu fotografiu/najlepšie video z ciest prostredníctvom hashtagov #DiscoverEU a #Competition a vyhrať skvelé ceny. 

Chcem zistiť viac!

Zaujíma ťa, ako prebiehali predchádzajúce kolá? Prečítaj si informačné prehľady o iniciatíve DiscoverEU. Dozvieš sa tam podrobnosti o tejto akcii, ako aj o skúsenostiach niektorých mladých cestovateľov, ktorí sa do nej zapojili.

 

Európu máš na dosah. Tak neváhaj!
 

 

Inšpirujúce video TedX Vincenta-Immanuela Herra